Välkommen till SSRK Södra

Retrievermästerskapet 2010

A-prov i Kristianstad, Skåne 27-28 november 2010

STORT GRATTIS TILL

vinnaren och Retrievermästaren 2010

Sören Norén med labradoren
SE J(A)CH Justlike Kronprins Frederik

1:a + Cert

(till höger)

Tvåa blev
Wolfgang Ronacher med labradoren
SE J(J)CH Moorman’s T Oak

1:a + CK

(nedan)

Fler bilder hittas här (Annika Hecktor) eller här (Anders Carlsson)

Här är den slutgiltiga resultatlistan:

Vinnare
1 CERT, Guns Choice
SE J(a)CH Justlike Kronprins Frederik, Lab, Sören Norén, Bälinge
1 CK SE J(j)CH Moorman’s T Oak, Lab, Wolfgang Ronacher, Hagfors
2 SE J(j)CH Streamlights Fancy Cayo, Lab, Lena o Roger Westerman, Malmköping
3 SE J(j)CH Pumpans Autumn Gold, Lab, Mats Närling, Kungsör
SE J(j)CH Streamlights Danas Value, Lab, Leif Bengtsson, Huddinge
SE J(j)CH Streamlights Fancy Choice, Lab, Karin Thunander, Lidingö
0 SE J(j)CH Andvikens Bluegrass, Lab, Bengt Bernas, Ekerö
SE J(j)CH Brindlebay Nicki, Lab, Tommy Borg, Mariefred
SE JCH NO JCH Coatfloats Marimekko, Flat, Ingela Karlsson, Markaryd
SE JCH NO JCH Hillus Drake, Lab, Tomas Söderström, Bettna
SE J(j)CH Jaktyrans Blixt Gordon, Lab, Ann Sommarin, Norrtälje
Justlike Black Wasp, Lab, Fredrik Lindström, Vänge
Lakedown Diawl Bach, Lab, Birgitta Staflund Wiberg, Moheda
SE J(j)CH Moorman’s T Juniper, Lab, Kicki Pilenås, Ämtervik
Searover Cosys Arraks, Lab, Maria Björklund, Vendelsö
SE J(j)CH Searover Kits Day, Lab, Lena Bratsberg-Karlsson, Tyresö
Searover Kellys Kicker, Lab, Claes Blomqvist, Jämjö
Sortebjers Dennie, Lab, Morgan Thorell, Månsarp
SE J(j)CH NO JCH Waternuts Caleigh, Flat, Anna-Lena Wendt, Mölndal
SE JCH Williegårdens Attika, Lab, Mattias Hammarstedt, Rydsgård
Zibbans April, Per Dverstorp, Lab, Hjältevad
Startar ej SE J(j)CH Classical Oregano, Lab, Lotte Lydeking, Nyköping
SE J(j)CH Djurbergas Snipe of Rockdove, Lab, Lars o Gunilla Lindblom, Våmhus
Inkwells With Love, Flat, Maria Jogeland, Brämhult
SE J(j)CH Isle Mountains Zevs, Flat, Lars Jonsson, Rundvik
SE J(j)CH Justlike Kronprincesse Mary, Lab, Annelie Johansson, Avesta
SE J(j)CH Justlike Queen Elisabeth, Lab, Kerstin Andersson, Deje
SE J(j)CH NO JCH Masterkey’s Salsa, Lab, Dancer Janne Kalla, Hallstavik
Middleton Brave Of Hogwarts, Lab, Lena Almstedt, Sorunda
SE J(j)CH Moorman’s T Hazel, Lab, Anna Karin Hedman, Avesta
Searover Kits Dot, Lab, Sven o Marina Ludvigsson, Trekanten
SE J(a)CH Searover Kits Primus, Lab, Leif Norin, Falun

Kennlar samt privatpersoner som har anmält sitt intresse till att vara med och sponsra

Kennlar:
Andvikens, Applejack’s, Askrikes, Capercailie’s, Carmal’s, Djurbergas, Doubleuse, Duvkullans, Glen Louch, Guns Choice/Höghedens, Happy Birdhunter’s, Iliadens, Justlike, Masterkey’s, Meadowlark, Pumpans, Reedsweeper’s, Ringlets, Rockdove’s, Scottmoors Gundogs, Sea-Croft, Searover, Streamlight’s, Thorsvi, Viltvårdarns, Willowridge

Privatpersoner:
Henry Carlsson (HC-Jakt), Bosse Ferm, Lotta Fornås, Lotte Lydeking, Mia Pålsson


SSRK HS tackar sponsorerna!

SPONSORER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Efter en intensiv jaktdag i snön har följande nio ekipage gått vidare till morgondagens final:

1 Lab, SE J(j)CH Streamlights Fancy Cayo, Lena o Roger Westerman, Malmköping
2 Lab, Lakedown Diawl Bach, Birgitta Staflund Wiberg, Moheda
4 Lab, SE J(a)CH Justlike Kronprins Frederik, Sören Norén, Bälinge
8 Lab, SE J(j)CH Moorman’s T Juniper, Kicki Pilenås, Ämtervik
9 Lab, SE J(j)CH Streamlights Fancy Choice, Karin Thunander, Lidingö
11 Lab, SE J(j)CH Streamlights Danas Value, Leif Bengtsson, Huddinge
12 Lab, SE J(j)CH Moorman’s T Oak, Wolfgang Ronacher, Hagfors
14 Lab, SE J(j)CH Pumpans Autumn Gold, Mats Närling, Kungsör
28 Lab, Searover Kellys Kicker, Claes Blomqvist, Jämjö

Uppdaterad kvällen 101127


Anmälda deltagare till Retrievermästerskapet 2010

Anmälda med kursiv stil är numera strukna!

Uppdaterad kvällen 101126

1 Lab, SE J(j)CH Streamlights Fancy Cayo, Lena o Roger Westerman, Malmköping
2 Lab, Lakedown Diawl Bach, Birgitta Staflund Wiberg, Moheda
3 Flat, SE JCH NO JCH Coatfloats Marimekko, Ingela Karlsson, Markaryd
4 Lab, SE J(a)CH Justlike Kronprins Frederik, Sören Norén, Bälinge
5 Lab, SE J(a)CH Searover Kits Primus, Leif Norin, Falun
6 Lab, SE J(j)CH Justlike Kronprincesse Mary, Annelie Johansson, Avesta
7 Lab, SE J(j)CH Djurbergas Snipe of Rockdove, Lars o Gunilla Lindblom, Våmhus
8 Lab, SE J(j)CH Moorman’s T Juniper, Kicki Pilenås, Ämtervik
9 Lab, SE J(j)CH Streamlights Fancy Choice, Karin Thunander, Lidingö
10 Lab, SE J(j)CH Jaktyrans Blixt Gordon, Ann Sommarin, Norrtälje
11 Lab, SE J(j)CH Streamlights Danas Value, Leif Bengtsson, Huddinge
12 Lab, SE J(j)CH Moorman’s T Oak, Wolfgang Ronacher, Hagfors
13 Lab, SE J(j)CH Searover Kits Day, Lena Bratsberg-Karlsson, Tyresö
14 Lab, SE J(j)CH Pumpans Autumn Gold, Mats Närling, Kungsör
15 Lab, SE JCH NO JCH Hillus Drake, Tomas Söderström, Bettna
16 Lab, SE J(j)CH Classical Oregano, Lotte Lydeking, Nyköping
17 Lab, Zibbans April, Per Dverstorp, Hjältevad
18 Lab, SE J(j)CH Moorman’s T Hazel, Anna Karin Hedman, Avesta
19 Lab, SE J(j)CH NO JCH Masterkey’s Salsa, Dancer Janne Kalla, Hallstavik

20 Lab, SE J(j)CH Andvikens Bluegrass, Bengt Bernas, Ekerö
21 Lab, SE J(j)CH Brindlebay Nicki, Tommy Borg, Mariefred
22 Flat, SE J(j)CH NO JCH Waternuts Caleigh, Anna-Lena Wendt, Mölndal
23 Lab, SE JCH Williegårdens Attika, Mattias Hammarstedt, Rydsgård
24 Lab, Sortebjers Dennie, Morgan Thorell, Månsarp

Reserver
25 Flat, SE J(j)CH Isle Mountains Zevs, Lars Jonsson, Rundvik
26 Lab, Searover Cosys Arraks, Maria Björklund, Vendelsö
27 Lab, Searover Kits Dot, Sven o Marina Ludvigsson, Trekanten
28 Lab, Searover Kellys Kicker, Claes Blomqvist, Jämjö
29 Flat, Inkwells With Love, Maria Jogeland, Brämhult
30 Lab, Justlike Black Wasp, Fredrik Lindström, Vänge
31 Lab, Middleton Brave Of Hogwarts, Lena Almstedt, Sorunda
32 Lab, SE J(j)CH Justlike Queen Elisabeth, Kerstin Andersson, Deje

 

Domare: Dr Ralph Klieber (A), Dr Heike Klieber (A), Mr Peter Burton (GB), Mr Miso Sippola (SF)

Anmälan: skickas till Bosse Ferm, helst på e-post, till bosse.ferm@swipnet.se (Håkanrydsv 159-5, 295 91 Bromölla). Sista anmälningsdag 5 november 2010.

Anmälningstiden har gått ut!

Anmälningsavgift: 600 kr för dag 1 inbetalas till SSRK pg 82 08 08-4 senast 5 nov, samt ytterligare 600 kr för de som går vidare till dag 2 (vilket betalas kontant på plats).

Begränsat deltagarantal – max 24 hundar. Vid överanmälning sker kvalificering enligt SSRK:s regelsystem (A-prov).

Upplysningar: Anders Carlsson 04454499@telia.com

Publik: Lördag – max 25 personer. Sponsorer har förtur, övriga publikplatser lottas utan inbördes rangordning.

Publik: Söndag – endast sponsorer och utslagna

Middag: lördagen på Åhus gästis med Julbord för 299 SEK – bokas på telefon 044 – 289050, ange SSRK.

Boende: går att boka på Forsakarsgården 044 – 350200 eller Degebergastugby 044 – 350060

Gemensam transport kommer organiseras till själv kostnadspris, med avfärd från Forsakar.

Vi kommer även ordna ett trevligt värmande lotteri under både lördagen och söndagen! Koppelförsäljning kommer också att ske på plats.