Välkommen till SSRK Södra

Resultat från Retriever A-prov 2010

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum:
Plats:
Domare:
15 december
Trolle Ljungby
Keld Jörgensen DK, Lars Mertz DK
Elitklass
1, Cert, 1 plac
SE J(A)CH
Garronpoint Mole, labrador, Anders Carlsson, Nymölla
1 Seahill High Wind Tophi, labrador, Lars Mejlby, Danmark
2 Lakedown Diawl Bach, labrador, Janne Wiberg, Moheda
3 Coatfloats Marimekko, flat, Ingela Karlsson, Markaryd
Williegårdens Attika, labrador, Mattias H Hammarstedt, Rydsgård
0 Hinnared’s Hold-On, flat, Peter Hilding, Ö Frölunda
Lakedown Tarw Du, labrador, Birgitta Staflund Wiberg, Moheda
Lucky Labrador, Citrus Piper, labrador, Charlotte Rasmussen, Danmark
Sea-Croft Enya, labrador, Birgitta Bernadotte, Knivsta
Trompeterbakkens Dina, labrador, Jan Lorenzen, Danmark
Trompeterbakkens Gina, labrador, Bente o Jacob Frank, Danmark
>Wildlife Manager’s Nobless, labrador, Sofia Bremer, Widtsköfle
Anders Carlsson, de båda domarna samt Trolle

Anders Carlsson, de båda domarna samt Trolle


Datum:
Plats:
Domare:
27 – 28 november, SSRK:s Retrievermästerskap
Widtsköfle gods, Kjuge by
Ralph Klieber, Heike Klieber, Peter Burton, Miso Sipola
Elitklass
1, Cert, 1 plac
Gun’s Choice
SE J(a)CH Justlike Kronprins Frederik, Lab, Sören Norén, Bälinge
1, CK, 2 plac SE J(j)CH Moorman’s T Oak, Lab, Wolfgang Ronacher, Hagfors
2 SE J(j)CH Streamlights Fancy Cayo, Lab, Lena o Roger Westerman, Malmköping
3 SE J(j)CH Pumpans Autumn Gold, Lab, Mats Närling, Kungsör
SE J(j)CH Streamlights Danas Value, Lab, Leif Bengtsson, Huddinge
SE J(j)CH Streamlights Fancy Choice, Lab, Karin Thunander, Lidingö
0 SE J(j)CH Andvikens Bluegrass, Lab, Bengt Bernas, Ekerö
SE J(j)CH Brindlebay Nicki, Lab, Tommy Borg, Mariefred
SE JCH NO JCH Coatfloats Marimekko, Flat, Ingela Karlsson, Markaryd
SE JCH NO JCH Hillus Drake, Lab, Tomas Söderström, Bettna
SE J(j)CH Jaktyrans Blixt Gordon, Lab, Ann Sommarin, Norrtälje
Justlike Black Wasp, Lab, Fredrik Lindström, Vänge
Lakedown Diawl Bach, Lab, Birgitta Staflund Wiberg, Moheda
SE J(j)CH Moorman’s T Juniper, Lab, Kicki Pilenås, Ämtervik
Searover Cosys Arraks, Lab, Maria Björklund, Vendelsö
SE J(j)CH Searover Kits Day, Lab, Lena Bratsberg-Karlsson, Tyresö
Searover Kellys Kicker, Lab, Claes Blomqvist, Jämjö
Sortebjers Dennie, Lab, Morgan Thorell, Månsarp
SE J(j)CH NO JCH Waternuts Caleigh, Flat, Anna-Lena Wendt, Mölndal
SE JCH Williegårdens Attika, Lab, Mattias Hammarstedt, Rydsgård
Zibbans April, Per Dverstorp, Lab, Hjältevad
Startar ej SE J(j)CH Classical Oregano, Lab, Lotte Lydeking, Nyköping
SE J(j)CH Djurbergas Snipe of Rockdove, Lab, Lars o Gunilla Lindblom, Våmhus
Inkwells With Love, Flat, Maria Jogeland, Brämhult
SE J(j)CH Isle Mountains Zevs, Flat, Lars Jonsson, Rundvik
SE J(j)CH Justlike Kronprincesse Mary, Lab, Annelie Johansson, Avesta
SE J(j)CH Justlike Queen Elisabeth, Lab, Kerstin Andersson, Deje
SE J(j)CH NO JCH Masterkey’s Salsa, Lab, Dancer Janne Kalla, Hallstavik
Middleton Brave Of Hogwarts, Lab, Lena Almstedt, Sorunda
SE J(j)CH Moorman’s T Hazel, Lab, Anna Karin Hedman, Avesta
Searover Kits Dot, Lab, Sven o Marina Ludvigsson, Trekanten
SE J(a)CH Searover Kits Primus, Lab, Leif Norin, Falun

STORT GRATTIS TILL vinnaren och Retrievermästaren 2010

Sören Norén med labradoren SE J(A)CH Justlike Kronprins Frederik
1:a + Cert

(till höger)


Tvåa blev Wolfgang Ronacher med labradoren SE J(J)CH Moorman’s T Oak

1:a + CK

(nedan)

Fler bilder hittas här (Annika Hecktor) eller här (Anders Carlsson)


Datum:
Plats:
Domare:
24 november
Stensnäs
Bosse Ferm
KKL
Godkänd Flatterhaft Fear Factor, flat, Håkan Svensson, Växjö
Meadowlark Arawn, labrador, Roger Blom, Ör
Datum:
Plats:
Domare:
6 november
Ruuthsbo / Ystad
Bosse Ferm, Björn Nordén
Elitklass
1, Cert, 1 plac Searover Kits Day, labrador, Lena Bratsberg Karlsson, Tyresö
1, CK, 2 plac Garronpoint Mole, labrador, Anders Carlsson, Nymölla
1 Skybar Attention, labrador, Annalena Andersson, Älmhult
Streamlights Fancy Choice, labrador, Karin Thunander, Lidingö
2 Djurbergas Ironmine, labrador, Niclas Brännström, Ramdala
Seahill High Wind Phiphi, labrador, Lars Mejlby, Rönnede Danmark
Searover Kellys Kicker, labrador, Claes Blomqvist, Jämjö
3 Coatfloats Marimekko, flat, Ingela Karlsson, Markaryd
0 Duckfinders Strega, flat, Peder Pedersen, Broby
Roekull Ilva, labrador, Ann-Kristin Nilsson, Anderslöv
Datum:
Plats:
Domare:
4 november
Stensnäs
Bosse Ferm
KKL
Godkänd Streamlights Pearl Sool, Fredrick Hultman, Högsby
Ej gk Carmal’s Kitas Leader, labrador, Richard Brown, Ankarsrum
Datum:
Plats:
Domare:
17 september
Vittskövle
Bosse Ferm
KKL
Godkänd Coalbrooks Vipper, labrador, Caroline Olsson
Roekull Hellmer, labrador, Anna von Blixen Finecke
Roekull Ilva, labrador, Ann-Kristin Nilsson
fr v: Ann-Kristin Nilsson & Roekull Ilva, Caroline Olsson & Coalbrooks Vipper, domare Bosse Ferm, Anna von Blixen Finecke & Roekull Hellmer

fr v: Ann-Kristin Nilsson & Roekull Ilva, Caroline Olsson & Coalbrooks Vipper, domare Bosse Ferm, Anna von Blixen Finecke & Roekull Hellmer

Datum:
Plats:
Domare:
11 september
Vanås
Janne Stihl
KKL
Godkänd Lakedown Diawl Bach, labrador, Janne Wiberg, Moheda
Lakedown Tarw Du, labrador, Birgitta Staflund-Wiberg, Moheda
Ej gk Flatterhaft Lust och Nöd, flat, Peder Pedersen, Broby