Välkommen till SSRK Södra

Resultat från Retriever A-prov 2013

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum:
Plats:
Domare:
14 december
Lund
Paul O’Brien, Keith Mc Namara, Sören Swärdh, Birgitta Staflund Wiberg
Elitklass
1 Cert, 1 plac Meadowlark Ballyboy, Labrador, Åse Tøfte, Norge
1, 2 plac Straight Flush Yava, Flat, Carina Sjögren
0 Caper Cailie’s Siloutte, Labrador, Hanna Svensson
Glenbriar Meadow, Labrador, Erling Skotner
Hedgehog’s Cashmir, Labrador, Per-Anders Norling
Justlike Black Wasp, Labrador. Lena Haraldsson
Meadowlark Dipper, Labrador, Anna-Lena Wendt
Meadowlark Yr Wyddfa, Labrador, Hege Christin Dahl
Roekull Kayo, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
Searover Kellys Metallica, Labrador, Katarina Rydholm-Squires
Straight Flush Velvet Vega, Flat, Andreas Josefsson
Streamlight’s Choice Bess, Labrador, Ulla Wrange
Pristagarna samt domare:  Fr v Sören Swärdh, Åse Tøfte & Meadowlark Ballyboy från Norge med 1:a pris + cert och 1 plac, Keith Mc Namara, Carina Sjögren & Straight Flush Yava med 1:a pris och 2:a plac, Birgitta Staflund Wiberg samt Paul O'Brien

Pristagarna samt domare: Fr v Sören Swärdh, Åse Tøfte & Meadowlark Ballyboy från Norge med 1:a pris + cert och 1 plac, Keith Mc Namara, Carina Sjögren & Straight Flush Yava med 1:a pris och 2:a plac, Birgitta Staflund Wiberg samt Paul O’Brien

Datum:
Plats:
Domare:
19 oktober
Ystad
Boye Rasmussen, Birgitta Staflund Wiberg, Janne Stihl
Elitklass
1 Cert + SE J(A)CH Sea-Croft Teal, Labrador, Tomas Söderström
2 + SE J(J)CH Justlike Black Wasp, Labrador, Lena Haraldsson
2 Timotej, Labrador, Malin Elving
0 Batmoors’ Gentle George Will, Labrador, Johannes Raaballe DK
Bergsandens Fore My Last Penny, Labrador, Mikael Svensson
Cardhu, Flat, Maria Jogeland
Jaktyrans Dane Jack, Labrador, Urban Larsson
Roekull Kayo, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
Streamlight’s Choice Blaser, Labrador, Susanna Träskelin
Streamlight’s Pearl Sandy, Labrador, Maria Odén
Vasegaard Thunderbird Luna, Labrador, Charlotte Rasmussen DK
Datum:
Plats:
Domare:
13 oktober
Malmö
Sören Swärdh
KKL
Godkänd Axl-Rose, Labrador, Martina Hansson
Caper Cailie’s Murcielago, Labrador, Hanna Svensson
Roekull Inkas Luchs, Labrador, Anders Bökberg
Seareeds Daisy, Labrador, Anna-Karin Bengtsson

F v: Martina Hansson med Axl-Rose, Anders Bökberg med Roekull Inkas Luchs, Anna-Karin Bengtsson med Seereeds Daisy, Hanna Svensson med Caper Cailie’s Murcielago, domare Sören Svärdh

Datum:
Plats:
Domare:
21 september
Ystad
Bo Ferm, Birgitta Staflund Wiberg
KKL
Godkänd Curry, Labrador, Daniel Nilsson
Vettisens Olga, Labrador, Birgitta Lindblad
Ej godkänd Classic Worker’s Brilliance, Flat, Eva Rantén
Ettinsmoor Sea Eagle, Labrador, Maria Sandberg
Streamlight’s Choice Lamborghini, Labrador, Roy Larsson
Tawnyhill Katie, Golden, Stefan Eriksson
Datum:
Plats:
Domare:
19 september
Lund
Anders Carlsson
KKL
Godkänd Hedgehog’s Cashmir, Labrador, Per-Anders Norling
Lassagårdens Thunderbird, Labrador, Martina Hansson
Timotej, Labrador, Malin Elving
Ej godkänd Happy Birdhunter’s Massey Fergusson, Labrador, Birthe Löfqvist
Datum:
Plats:
Domare:
19 januari
Malmö
Bo Ferm
KKL
Godkänd Roekull Kayo, SE25733/2011, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
Ej godkänd Derrity Flo, S42909/2009, Labrador, Per-Olof Björk
Meadowlark Ballybogy, SE37831/2011, Labrador, Caroline Olsson