Välkommen till SSRK Södra

Resultat från Retriever A-prov 2014

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum:
Plats:
Domare:
12 december
Norra Skåne
Anders Carlsson, Birgitta Staflund Wiberg, Jenny Hamring, Sören Swärdh
Elitklass
1, Cert
SE J(A)CH
Roekull Kayo. Labrador, Ann-Kristin Nilsson
1 Stenhøjgårds Brit, Labrador, Jan Lorenzen, Danmark
2 Justlike Black Wasp, Labrador, Lena Haraldsson
0 Broadlaw Ivor, Labrador, Tomas Söderström
Ettermyrans Melvin, Labrador, Ann-Charlotte Selberg
Meadowlark Ballyconeelly, Labrador, Annika Hecktor
Moorman’s Tweed Peebles, Labrador, Sune Nilsson
Sea-Croft May It Be, Labrador, Birgitta Bernadotte
Streamlight’s Choice Lamborghini, Labrador,  Roy Larsson
Svart & Gul Black Pepper, Labrador, Morgan Thorell
Thorsvi St Magdalene, Labrador, Sara Wallgren

pristagarna_ekl_aprov

Pristagarna fr v: Ann-Kristin Nilsson, Jan Lorenzen och Lena Haraldsson

 

Datum:
Plats:
Domare:
12 oktober
Trelleborg
Sören Swärdh
KKL
Godkänd Ettermyrans Melvin, Labrador, Ann-Charlotte Selberg
Roekull Inkas Lowa, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
Searover All In Blackburn Rovers, Labrador, Katarina Rydholm-Squires

3 nöjda och glada ekipage. Alla startande blev godkända på dagen KKL utan för Skurup:

Fv Agneta Jönsson dagens provledare och eminent vägvisare, Ann-Kristin Nilsson med Roekull Inkas Lowa, Katarina Rydholm-Squires med Searover All In Blackburn Rovers, dagens domare Sören Swärdh och Ann-Charlotte Selberg med Ettermyrans Melvin.

Vi tackar alla för visad hänsyn under provet men framförallt vår Jaktledare/värd för mycket positivt välkomnande och jag tror att vi är välkomna tillbaka.

 

Datum:
Plats:
Domare:
9 oktober
Karlshamn
Keld Jörgensen, Sören Swärdh, Carsten Andersen
Elitklass
1, Cert, 1 plac Stenhøjgårds Brit, Labrador, Jan Lorenzen, Danmark
1, CK,2 plac Carmal’s Unparalleled, Labrador, Benny Steen
1, 3 plac Korpklons Frett, Labrador, Helena Dahlstedt
2 Djurbergas Dikes Flycatcher, Labrador, Trond Pettersen, Norge
3 Hedgehog’s Cashmir, Labrador, Per-Anders Norling
Seareeds Daisy, Labrador, Anna-Karin Bengtsson
Straight Flush Yava, Flatcoated, Carina Sjögren
0 Justlike Black Wasp, Labrador, Lena Haraldsson
Korpklons Schakal, Labrador, Ann Karlsson
Straight Flush Velvet Vega, Flat, Andreas Josefsson
Svart & Gul Black Pepper, Labrador, Morgan Thorell
Viljestyrkans Timotej, Labrador, Malin Elving

 

Datum:
Plats:
Domare:
5 oktober
Hässleholm
Bosse Ferm
KKL
Godkänd Reedsweeper’s Desna, Labrador, Maria Isenberg
Reedsweeper’s Red Bull, Labrador, Lena Haraldsson
Ej gk Batmoors’ Black Isle Ross, Labrador, Susanne Nilsson
Meadowlark Brodie, Labrador, Hanna Düring

 

Datum:
Plats:
Domare:
4 oktober
Ystad
Per-Olof Björk
KKL
Godkänd Caper Cailie’s Hope, Labrador, Jessica Petersson
Sjustad Beatrix, Labrador, Åsa Sjöberg
Ej gk Ettinsmoor Sea Eagle, Labrador, Maria Sandberg
Reedsweeper’s Desna, Labrador, Maria Isenberg

 

Datum:
Plats:
Domare:
27 september
Ystad
Anders Carlsson, Åke Liedgren, Jan Lorenzen DK
Elitklass
2 Duvskogens Ben Deco, Labrador, Maria Björklund
3 Jaktyrans Dane Jack, Labrador, Urban Larsson
Searover Kellys Rhea, Labrador, Maud Eklund
0 Axl-Rose, Labrador, Martina Hansson
Caper Cailie’s Challenger, Labrador, Isac A Träffe
Find-It Jumping Jack, Labrador, Bosse Ferm
Justlike Black Wasp, Labrador, Lena Haraldsson
Korpklons Frett, Labrador, Helena Dahlstedt
Korpklons Schakal, Labrador, Ann Karlsson
Meadowlark Airril, Labrador, Maria Härder
Meadowlark Ballyconeelly, Labrador, Annika Hecktor
Roekull Rajas Maya, Labrador, Ann-Kristin Nilsson

 

Datum:
Plats:
Domare:
5 september
Kävlinge
Anders Carlsson
KKL
Godkänd Meadowlark Ballyconeelly, Labrador, Annika Hecktor
Roekull Rajas Maya, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
Roekull Rajas M-Porthos, Labrador, Anna Blixen
Streamlight’s Choice Lvan, Labrador, Beatrice Borgstrand
Ej gk Doubleuse Rising Star, Golden, Solveig Båge

 

Datum:
Plats:
Domare:
25 januari
Skurup
Janne Stihl, Keld Jörgensen DK, Anders Carlsson
Elitklass
1, Cert, 1 plac Roekull Kayo, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
1, 2 plac Stenbury Black Fighter, Labrador. Stig Andersen, DK
2 Caper Cailie’s Siloutte, Labrador, Hanna Svensson
Highhut’s Alopex, Labrador, Susanne Andersen, DK
0 Doubleuse Raw Cashew, Golden, Tove Graveleij
Duvkullans Side Car, Labrador, Bengt-Göran Landin
Glenbriar Meadow, Labrador, Erling Skotner
Hedgehog’s Cashmir, Labrador, Per-Anders Norling
Jaktyrans Gale, Labrador, Marie-Louise Gissberg
Jaktyrans Hurricane, Labrador, Maria Sundberg
Maxjan’s Edes, Labrador, Tom Andersen, DK
Meadowlark Ballyrush, Labrador, Per A. Lier, NO
Pumpans Triple Treat, Labrador, Tomas Söderström
Shootdog Whiskey, Labrador, Palle Ingemann, DK