Välkommen till SSRK Södra

Resultat från Retriever A-prov 2015

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum:
Plats:
Domare:
17 december
Bromölla
Bo Ferm
KKL
Godkänd Carmal’s Keen Art, Labrador, Anders Carlsson
Jaktyrans Gale Wera, Labrador, Andreas Josefsson
Ej gk Autumnwillow Spider, Labrador, Daniel Nilsson
Cheslabben What A Blast, Chesapeake Bay, Staffan Birkegård
kkl151217

Andreas Josefsson & Jaktyrans Gale Wera, Bosse Ferm, Anders Carlsson & Carmal’s Keen Art

 

Datum:
Plats:
Domare:
28 november
Kristianstad
Bo Ferm
KKL
Godkänd Bez-Ami’s Always Return, Flat, Morgan Östhed
Moorman’s Warren Tipi, Labrador, Marie-Louise Nilsson
Zebulons Masi Amarone, Flat, Bodil Janström
Ej gk Quiet Runners Zigge, Flat, Maria Dahlman-Persson

 

Datum:
Plats:
Domare:
20 november
Malmö
Bo Ferm, Sören Swärdh
KKL
Godkänd Justlike Malakoff, Labrador, Ann Sommarin
Like’ims Keilis Ghibli, Labrador, Jonas Brink
Like’ims Qilkenny, Labrador, Janne Stihl
Meadowlark Edzell, Labrador, Håkan Svensson
Ej gk Carmal’s Enyas Next, Labrador, Marcus Jönsson
Studebaker Acclaim, Labrador, Tomas Terje
kkl151118a

Jonas Brink & Like’íms Keilis Ghibli, Janne Stihl & Like’íms Qilkenny, Ann Sommarin & Justlike Malakof och Håkan Svensson & Meadowlark Edzell

 

Datum:
Plats:
Domare:
3 oktober, Internationellt prov
Höör
Anders Carlsson, Peter Burton GB, Carsten Andersen DK, Miso Sipola FI
Elitklass
Excellent, CACIT, 1 plac Stenhøjgårds Brit, Labrador, Jan Lorenzen Danmark
Excellent, R-CACIT, 2 plac Laerkereden’s Ask, Labrador, Ove Simonsen Danmark
Good Streamlight’s Danas Jackie, Labrador, Karin Thunander
NC Carmal’s Unparalleled, Labrador, Benny Steen
Meadowlark Ballyboy, Labrador, Åse Tøfte Norge
Meadowlark Ballyrush, Labrador, Per A. Lier Norge
Searover Day Riff, Labrador, Trond Gjøtterud Norge
Searover Kellys Metallica, Labrador, Katarina Rydholm-Squires
Söders Broadwalk, Labrador, Maria Söder
Eliminated Broadlaw Ivor, Labrador, Tomas Söderström
Meadowlark Ballyconeelly, Labrador, Annika Hecktor
Roekull Kayo, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
aprov_151003

CACIT till Stenhöjgårds Brit & Jan Lorenzen Danmark, R-CACIT till Laerkeredens Ask & Ove Simonsen Danmark, Good till Streamlight’s Danas Jackie & Karin Thunander

 

Datum:
Plats:
Domare:
2 oktober, Internationellt prov
Karlshamn
Anders Carlsson, Peter Burton GB, Carsten Andersen DK, Miso Sipola FI
Elitklass
Excellent, CACIT, 1 plac Cosmic Cover’s Cotton Field, Labrador, Åza Vikström
Excellent, R-CACIT, 2 plac, SE J(A)CH Justlike Black Wasp, Labrador, Lena Haraldsson
Excellent, 3 plac Laerkereden’s Ask, Labrador, Ove Simonsen Danmark
Very good, 4 plac Broadlaw Ivor, Labrador, Tomas Söderström
Very good Seahill High Wind Gunner’s Twig, Labrador, Lars Mejlby Danmark
Streamlight’s Danas Jackie, Labrador, Karin Thunander
Good Searover Day Riff, Labrador, Trond Gjøtterud Norge
Waternuts High And Mighty, Flat, Bjarne Holm Norge
NC Carmal’s Unparalleled, Labrador, Benny Steen
Meadowlark Ballyrush, Labrador, Per A. Lier Norge
Svart & Gul Black Pepper, Labrador, Morgan Thorell
Söders Broadwalk, Labrador, Maria Söder
Eliminated Meadowlark Ballyboy, Labrador, Åse Tøfte Norge
Roekull Kayo, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
aprov_151002

Segrare i det Internationella A provet Ekl i Karlshamn blev Åza Wikström med Cosmic Covers Cotton Field de fick excellent och ett CACIT. Tvåa blev Lena Haraldsson med Justlike Black Wasp de fick excellent och ett reserv CACIT och Black Wasp blev därmed SE J(A)CH. Trea kom Ove Simonson med Laerkeredens Ask som fick ett excellent och fyra kom Tomas Söderström med Broadlaw Ivor med ett very good. Grattis allihopa till ett väl utfört prov.

Datum:
Plats:
Domare:
26 september
Ystad
Janne Stihl, Lars Nörgaard DK, Lars Nordenhof DK
Elitklass
1, 1 plac, Cert Justlike Black Wasp, Labrador, Lena Haraldsson
1, 2 plac Sea-Croft May It Be, Labrador, Birgitta Bernadotte
2 Carmal’s Unparalleled, Labrador, Benny Steen
3 Thorsvi St Magdalene, Labrador, Sara Wallgren
Vasegaard Pip’s Penny, Labrador, Martin Jakobsen
0 Blackthorn Princeps, Labrador, Tom Andersen, Danmark
Broadlaw Ivor, Labrador, Tomas Söderström
Djurbergas Ailee, Labrador, Alf Roger Skjellfoss, Norge
Djurbergas Dikes Flycatcher, Labrador, Trond Pettersen, Norge
Meadowlark Ballyconeelly, Labrador, Annika Hecktor
Minnows No Matter What, Labrador, Susanne Arvidsson
Roekull Rajas M-Porthos, Labrador, Anna Blixen
Vettisens Olga, Labrador, Birgitta Lindblad
lena-knox

Lena med Knox, flankerad av domarna

 

Datum:
Plats:
Domare:
17 september
Eslöv
Anders Carlsson
KKL
Godkänd Copperbirch Gara, Labrador, Ann Sommarin
Meadowlark Nore, Labrador, Katarina Pedersen
Ej gk Duvkullans Felicitas, Labrador, Ros-Marie Pettersson
Batmoors’ Black Isle, Labrador, Susanne Nilsson
Datum:
Plats:
Domare:
5 september
Kristianstad
Sören Swärd, Carsten Andersen DK, Keld Jörgensen DK
Elitklass
1, Cert Highhut’s Alopex, Labrador, Susanne Andersen, Danmark
1 Hedgehog’s Cashmir, Labrador, Per-Anders Norling
3 Djurbergas Dikes Flycatcher, Labrador, Trond Pettersen, Norge
0 Caper Cailie’s Hope, Labrador, Jessica Petersson
Carmal’s Unparalleled, Labrador, Benny Steen
Maxjan’s Edes, Labrador, Tom Andersen, Danmark
Meadowlark Ballykinley, Labrador, Katarina Eriksson
Minnows No Matter What, Labrador, Susanne Arvidsson
Roekull Inkas Lowa, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
Straight Flush Yava, Flat, Carina Sjögren
Thorsvi St Magdalene, Labrador, Sara Wallgren
Viljestyrkans Timotej, Labrador, Malin Elving
Datum:
Plats:
Domare:
31 januari
Skurup
Sören Swärdh
KKL
Godkänd Birdsgreen Bates, Labrador, Sofia Larsson
Ettermyrans Macy, Labrador, Ann-Charlotte Selberg
Searover Pax Thunder, Labrador, Ewa Werner
Susedalens Made of Ice, Flat, Bitte Hernlund
Ej gk Decoruos Amazing Akra, Flat, Camilla Norberg
Flatterhaft Licence to Kill, Flat, Tomas Elebring
Pristagarna

Pristagarna fr v: Searover Pax Thunder & Ewa Werner, Ettermyrans Macy & Ann-Charlotte Selberg, Susedalens Made of Ice & Bitte Hernlund samt Birdsgreen Bates & Sofia Larsson

Fler bilder hittas här > > >

Datum:
Plats:
Domare:
25 januari
Skurup
Walter Mygil, Boye Rasmussen, Lars Nöhrgaard
Elitklass
1, Cert, 1 plac Broadlaw Ivor, Labrador, Tomas Söderström
1, CK, 2 plac Justlike Black Wasp, Labrador, Lena Haraldsson
1, CK, 3 plac
SE J(A)CH och NORD JCH
Swaine Nidian, Labrador, Tanja Thorsen, Danmark
1, CK, 4 plac Viljestyrkans Timotej, Labrador, Malin Elving
2 Carmal’s Kitas Prince, Labrador, Therese Sæberg, Norge
FTW Copperbirch Otto of Drakeshead, Labrador, Frank Hermansen, Norge
Djurbergas Arena, Labrador, Rønnaug Lunaas, Norge
0 Batmoor’s Wallace Angus, Labrador, Tomas Söderström
Ettermyrans Melvin, Labrador, Ann-Charlotte Selberg
Fetch-It Tee Two, Labrador, Mikael Gånheim
Highhut’s Alopex, Labrador, Susanne Andersen, Danmark
Mighty Duck’s Panther, Golden, Lisa Falck
Seareeds Daisy, Labrador, Anna-Karin Bengtsson
Searover Kellys Metallica, Labrador, Katarina Rydholm-Squires

pristagare_aprov_150215

startande_aprov_150125

Dagens startande!