Välkommen till SSRK Södra

Resultat från Retriever A-prov 2016

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum:
Plats:
Domare:
9 december
Knislinge
Jan Lorenzen DK, Per-Anders Norling, Anita Norrblom och Bosse Ferm
Elitklass
1, 1 plac Like’ims Qilkenny, Labrador, Janne Stihl
2, 2 plac Reedsweeper’s Red Maple, Labrador, Peter Larsson Andrésen
3, 3 plac Carmal’s Kitas Prince, Labrador, Therese Sæberg
0 Broadlaw Millie, Labrador, Åza Wikström
Caper Callie’s Hope, Labrador, Jessica Pettersson
Justlike Red Cloud, Labrador, Göran Davidsson
Minnows Must Be Enya, Labrador, Susanne Arvidsson
Reedsweeper’s Red Alert, Labrador, Eddie Nilsson
Seareed’s Daisy, Labrador, Anna-Karin Bengtsson
Skattkammarens Isle Of Islay, Flat, Karin Rankloo
Sweet Licorice Lime, Flat, Peder Pedersen
Twigg’s All The Way, Labrador, Mariusz Narozny
Vettisens Olga, Labrador, Birgitta Lindblad

ekl-knislinge161209

 

Datum:
Plats:
Domare:
20 november
Tollarp
Per-Anders Norling
KKL
Godkänd Skattkammarens Isle Of Lewis, Flat, Kristin Brantby
Vettisens Birk, Labrador, Björn Mortensen
Ej gk Flatterhaft Yes Sandy Guess What, Flat, Ann-Sofi Höijenstam

kkl-20nov

Datum:
Plats:
Domare:
19 november
Knislinge
Bosse Ferm
KKL
Godkänd Batmoors’ Artistic Mary J Blige, Labrador, Annika Hecktor
Ej gk Cosmic Cover’s Being Blessed, Flat, Siri Svihus NO
Like’ims Queen Ash, Labrador, Lisa Hansson
Seasymphony Fantastic Freja, Golden, Lotta Ottosson

kkl-annika

Datum:
Plats:
Domare:
17 oktober
Sösdala
Anders Carlsson, Paul O’Brien, Keith Mc Namara, Zsolt Böszörményi
Elitklass, Internationell
Excellent, CACIT Highhut’s Alopex, Labrador, Susanne Andersen DK
Excellent, R-CACIT Roekull Kayo, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
Excellent Duvskogens Ben Deco, Labrador, Maria Björklund
Very good Huntingmate Femme’s Barn, Labrador, Trond Gjøtterud NO
Swaine Nidian, Labrador, Tanja Thorsen DK
Good Cosmic Cover’s Cotton Field, Labrador, Åza Vikström
Meadowlark Ballyrush, Labrador, Per A. Lier NO
Shootdog Golden Creamy Holly, Golden, Palle Ingemann DK
Streamlight’s Danas Jackie, Labrador, Karin Thunander
Waternuts High And Mighty, Flat, Bjarne Holm NO
NC Djurbergas Dikes Flycatcher, Labrador, Trond Pettersen NO
Like’ims Keilis Ghibli, Labrador, Jonas Brink
Eliminated Broadlaw Ivor, Labrador, Tomas Söderström
Hedgehog’s Cashmir, Labrador, Per-Anders Norling
Laerkereden’s Ask, Labrador, Ove Simonsen DKSeahill High Wind Gunner’s Twig, Labrador, Lars Mejlby DK

a-pr-161017

Datum:
Plats:
Domare:
24 september
Ystad
Roger Westerman, Boye Rasmussen DK, Carsten Andersen DK
Elitklass
1, 1 plac, Cert Waternuts High And Mighty, Flat, Bjarne Holm NO
2 Carmal’s Unparalleled, Labrador, Benny Steen
Justlike Red Cloud, Labrador, Göran Davidsson
Reedsweeper’s Red Bull, Labrador, Lena Haraldsson
0 Copperbirch Gara, Labrador, Ann Sommarin
Garagill Starosta, Labrador, Birthe Löfqvist
Highhut’s Alopex, Labrador, Susanne Andersen DK
Justlike Apache, Labrador, Märta Segerström
Like’ims Keilis Ghibli, Labrador, Jonas Brink
Searover Bass Q’rosie, Labrador, Lena Bratsberg-Karlsson
Searover Pearl Jade, Labrador, Anki Andersson
Streamlight’s Choice Lvan, Labrador, Beatrice Borgstrand
Datum:
Plats:
Domare:
9 september
Knislinge
Danny Fraser DK, Keld Jörgensen DK, Sören Swärdh, Per-Anders Norling
Elitklass
1, 1 plac, Cert Carmal’s Keen Art, Labrador, Anders Carlsson
1, 2 plac, CK Meadowlark Edzell, Labrador, Håkan Svensson
1, 3 plac Like’ims Keilis Ghibli, Labrador, Jonas Brink
1, 4 plac Highhut’s Alopex, Labrador, Susanne Andersen DK
2 Vettisens Olga, Labrador, Birgitta Lindblad
3 Garagill Starosta, Labrador, Birthe Löfqvist
Reedsweeper’s Red Alert, Labrador, Eddie Nilsson
Reedsweeper’s Red Bull, Labrador, Lena Haraldsson
0 Minnows Must Be Enya, Labrador, Susanne Arvidsson
Searover Kellys Metallica, Labrador, Katarina Rydholm-Squires
Streamlight’s Choice Lvan, Labrador, Beatrice Borgstrand

aprov-160909

Anders Carlsson, Carmal’s Keen Art, 1 placering med CERT
Håkan Svensson, Meadowlark Edzell, 2 placering med CK
Jonas Brink, Like’ims Keilis Ghibli, 3 placering
Susanne Andersen, Highhut’s Alopex, 4 placering
Stort tack till vår värd Sören Hansen