Välkommen till SSRK Södra

Resultat från Retriever B-prov 2010

Datum:
Plats:
Domare:
7 december
Hanaskog
Bosse Ferm
Praktiskt prov
Godkänd Searover Kits Dot, labrador, Marina o Sven Ludvigsson, Trekanten
Datum:
Plats:
Domare:
23 oktober
Ivösjön
Sören Swärdh
Elitklass
1 VP Searover Kits Dot, labrador, Marina o Sven Ludvigsson, Trekanten
2 Ravensbank Swift, labrador, Gert Muller, Vallensbaek Strand, Danmark
Skattkammarens Bella Notte, flat, Per Eskilsson, Helsingborg
Yardpeace Auchentoshan of Basil, golden, Per Ekelund, Eslöv
3 Caper Cailies Arrieta, labrador, Carin Träffe, Ystad
Djurbergas Ironmine, labrador, Niclas Brännström, Ramdala
Duckfinders Strega, flat, Peder Pedersen, Broby
Flatterhaft Tic Tac, flat. Kent Wiberg, Asmundtorp
Hinnareds Nolte, flat, Cecilia Bording, Glimåkra
Minnows Marquis, labrador, Ann-Sofie Nilsson, Lönsboda
Roekull Ilva, labrador, Ann-Kristin Nilsson, Anderslöv
0 Gameflames Mamma Mia, labrador, Lennart Hansson, Huaröd
Datum:
Plats:
Domare:
16-17 oktober
Ystad
Isac Träffe nkl, Mats Närling nkl
Kresten Henriksen DK ökl, Mats Närling ökl
Nybörjarklass
1 Airotkivs Diezel, labrador, Magnus Olsson, Förslöv
Caper Cailie’s Murcielago, labrador, Hanna Svensson, Vellinge
Caper Cailie’s Siloutte, labrador, Hanna Svensson, Vellinge
Carmal’s Kitas Player, labrador, Inger Hallman, Landskrona
Järabackens Charleston, labrador, Dan Fridh, Staffanstorp
Meadowlark Ailean, labrador, Åsa Rudolfsson, Växjö
Ringlets Smoke, labrador, Jessica Jönsson, Veberöd
Roghöjdens Dimma Shingi-Lass, flat, Mats Mikaelsson, Sävsjö
Zebulons Latino Bailamos, flat, Eva Svensson, Bjärnum
2 Braheskogens Gulsippa, labrador, Åsa O Stefan Simonsson, Löberöd
3 Carmal’s Kitas Poacher, labrador, Eva Wahlgren, Sölvesborg
Flatterhaft We Are The Champions, flat, Kent Landgren, Hasslarp
Happy Birdhunter’s Vivaldi, golden, Thomas Jönsson, Munka Ljungby
LE-Cop’s Quist, labrador, Ewa Rosén O Lars Lindgren, Flyinge
Vettisens Nea, labrador, Olle Andersson, Vellinge
0 Anthriscus Black Pearl, flat, Margareta Westberg Johnsson, Åkarp
Berntssons Ready Steady Go, labrador, Annika Berntsson, Skurup
Duckfinder’s Tequila, flat, Helén Rosdahl, Helsingborg
Gilliam’s Gold The One and Only, flat, Anna Olofsson, Löddeköpinge
Happy Birdhunter’s Asterix, golden, Thommas Jönsson, Munka-Ljungby
Honeytaste Ghost Ship, golden, Liselott Lundgren, Nybrostrand
Jiima’s La Fleurs Tammie, labrador, Mats Andersson, Trelleborg
Järabackens Jive, labrador, Lina Persson, Eslöv
Kanadickens Dolphin of Mafli, tollare, Anette Björgell, Bunkeflostrand
Mighty Duck’s Typhoon, golden, Eddie Bergstrand, Malmö
Robust Tango, labrador, Carin J Weibull, Skurup
Sandyline’s Irpa, golden, Christina Andersson, Blentarp
Searover Gems Aengus, labrador, Helen Lundberg, Saxtorp
Spader Damens Fabian Fair Pheasant, flat, Karin Ingvarsdotter, Malmö
Spader Damens Merlin The Wizard, flat, Sara Berglund, Lund
Spader Damens Quick Quaint Quail, flat, Lena Svensson, Lund
Öppenklass
1 Caper Cailie’s Aya, labrador, Isac Träffe, Ystad
Rockdove’s Amber Telly, labrador, Birthe Löfqvist, Vallåkra
Roekull Hellmer, labrador, Anna Von Blixen-Finecke, Skurup
Roghöjdens Jackson-Stinten, golden, Christine Brorsson, Munka Ljungby
Sandyline’s Jackson, golden, Solveig Båge, Bjuv
2 Brown Hunt’s Please, labrador, Ingemar Svensson, Höllviken
Coatfloats Anthon Berg, flat, Jonas Eriksson, Malmö
Coatfloats Caffe Bailey, flat, Maria Wendeler, Helsingborg
Kopparhults Vovve, golden, Carina Nilsson, Stockamöllan
Lill Huldas Hugo Boss, labrador, Carina och Leif Asp, Eksjö
O’sally, labrador, Pierre Andrén, Karlshamn
Young Guns Born in June, flat, Monika Pfeiffer, Trelleborg
3 Cheslabben Belle of The Ball, chesapeake, Staffan Birkegård, Vollsjö
Duvkullans Mazarin, labrador, Lars Wiren, Lerberget
Pumpans Harvest Moon, labrador, Carina Persson, Staffanstorp
Skyfly’s Honey, labrador, Dan Gudmundsson, Svedala
Searover Kelly’s Next Move, labrador, Agneta Jönsson, Svedala
0 Coatfloats Corona, flat, Inger Åhman, Saxtorp
Coatfloats Non Stop, flat, Kerstin Holm, Bjärred
Gyllene Mix Wilmer X, golden, Marie Ahlberg, Osby
Hinnared’s Änzo, flat, Marita Gimsér, Ystad
Shootdog Amé, labrador, Ingela Lind, Helsingborg
Thorsvi Brora, labrador, Åsa och Stefan Simonsson, Löberöd
Woodduck’s Safir, labrador, Eva och Ingemar Svensson, Höllviken

Bilder från provet hittas här!


Lördagens 1:a pristagare i nkl med domare Isac Träffe


Söndagens 1:a pristagare i nkl med domare Mats Närling


Lördagens 1:a pristagare i ökl med domare Mats Närling och domarelev P-A Norling


Söndagens 1:a pristagare i ökl med domare Kresten Henriksen

Datum:
Plats:
Domare:
7 oktober
Stensnäs
Bosse Ferm
Praktiskt prov
Godkänd AvJava’s Double Star, golden, Ingrid Gummesson, Glimåkra
Skattkammarens Bella Notte, flat, Per Eskilsson, Helsingborg
Datum:
Plats:
Domare:
2-3 oktober
Karlskrona
Ulf Göranzon
Öppenklass
1 HP Find-It The Casey Lane, labrador, Eddie Nilsson
1 Bergsandens Fore My Last Penny, labrador, Marie Svensson
Carmal’s Jackies Millie, labrador, Mikael Svensson
Doubleuse Rainbow, golden, Maria Persson
Flatterhaft Callaway Hot, flat, Ann-Sofi Höijenstam
Flatterhaft Fear Factor, flat,  Håkan Svenson
Find-It Jumping Jack, labrador, Bo Ferm
Il Sano’s Ronaldo, flat, Malin Andersson & Christel Axelsson
Searover Gems Keela, labrador, Annika Hecktor
2 Caper Cailie’s Aya, labrador, Isac & Carin Träffe
Sandyline’s Jackson, golden, Solveig Båge
3 Coatfloats Anthon Berg, flat, Jonas Eriksson
Guldstjärnans Lysande Blända, golden, Helena & Björn Dalén
Kopparhults Vovve, golden, Carina Nilsson
Mandylike’s Respectful Rose, labrador, Fia Ahlström
O’Sally, labrador, Pierre Andrén
Zebulons Alheira, flat, Jenny Appelqvist
0 Coalbrook’s Vipper, labrador, Mattias Israelsson & Caroline Olsson
Coatfloats Caffe Bailey, flat, Maria Wendeler
Flatterhaft Turquoise Days, flat, Kent Landgren
Gyllene Mix Wilmer X, ,Marie Ahlberg
Holly Hunter’s Candie, flat, Karin Råberg
Thorsvi Brora, labrador, Åsa & Stefan Simonsson


Söndagens 1:a pristagare, från vänster:

Sverker Haraldsson (domarelev), Mikael Svensson med Carmal’s Jackies Millie och Bergsandens Fore My Last Penny, Bosse Ferm med Find-It Jumping Jack , Annika Hector med Searover Gems Keela och Ulf Göranzon (domare)

Datum:
Plats:
Domare:
28 september
Kävlinge, särskilt prov
Birgitta Staflund Wiberg
Nybörjarklass
1 HP Carmal’s Enyas Noble, labrador, Mirjam Axner, Nymölla
1 Rockdove’s Red Hot Curry, labrador, Marina Qvicker, Ängelholm
Batmoors’ Leadhills Duneaton, labrador, Emil Håkansson, Moheda
Searover Kellys Black Sabbath, labrador, Rosa Blomqvist, Jämjö
3 Carmal’s Kitas Player, labrador, Inger Hallman, Landskrona
SE VCH Meitas Tessie Tomtebloss, flat, Ingela Nilsson, Marieholm
0 SE VCH Spader Damens Quick Quaint Quail, flat, Lena Svensson, Lund
Anthriscus Black Pearl, flat, Ann-Charlotte Pettersson & Margareta Westberg-Johnsson, Åkarp
Datum:
Plats:
Domare:
21 september
Svedala, särskilt prov
Bosse Ferm
Öppenklass
1 Pumpans Harvest Moon, labrador, Carina Persson, Staffanstorp
Roekull Ilva, labrador, Ann-Kristin Nilsson, Anderslöv
Searover Kelly’s Kicker, labrador, Claes Blomqvist, Jämjö
2 Searover Gems Keela, labrador, Annika Hecktor, Torna Hällestad
3 Coalbrook’s Vipper, labrador, Mattias Israelsson, Kävlinge
Roekull Hellmer, labrador, Anna von Blixen Finecke, Skurup

Bilder från provet hittas här!

Datum:
Plats:
Domare:
11-12 september
Skåne
Lars Mertz
Elitklass
1 Coatfloats Demitasse, flat, Göran Hansson, Klippan
Duckfinder’s Strega, flat, Peder Pedersen, Broby
Kullaholm’s Tiger, labrador, Eva Urbanyik, Skurup
2 Hinnareds Nolte, flat, Cecilia Bording, Glimåkra
INTUCH DKCH(+J) WW-08 WW-10 RA LP2 Cheslabben Dirty Harry, chesapeake, Birgitte Jörgensen, Hedehusene, Danmark
Searover Kits Dot, labrador, Marina & Sven Ludvigsson, Trekanten
3 Caper Cailie’s Arrieta, labrador, Carin Träffe, Ystad
Gameflame’s Mamma Mia, labrador, Lennart Hansson, Huaröd
LPII Gospelash Viggo, golden, Catherine Månsson/Maire Pyrrö, Moheda
0 Jiima’s La Fleurs Enja, labrador, Jan & Inger Andersson, Oxie
Respons Exklusiva Ebenist-ten, golden, Annelie Olsson, Saxtorp
SE LCH  SE VCH Yard Peace Auchentoshan of Basil, golden, Per Ekelund, Eslöv
Öppenklass
1 Caper Cailies Aya, labrador, Isac Träffe, Ystad
Doubleuse Rose Bowl, golden, Sara Magnusson, Helsingborg
Minnows Marquis, labrador, Ann-Sofie Nilsson, Lönsboda
Near Me’s Hawkey, labrador, Jonas Brink, Östra Sönnarslöv
2 Coatfloats Caffe Bailey, flat, Maria Wendeler, Helsingborg
Roghöjdens Jackson-Stinten, golden, Christine Brorsson, Munka Ljungby
Stjärnebergs Glory, labrador, Charlotta Hjerpe, Oskarshamn
Woodduck’s Safir, labrador, Eva Svensson, Höllviken
Young Guns Borne in June, flat, Monika Pfeiffer, Trelleborg
0 Cleopatra, labrador, Niklas Gustavsson, Örkelljunga
Gameflames Waterloo, labrador, Johan Bengtsson, Kävlinge
KEP Find-It Jumping Jack, labrador, Bosse Ferm, Bromölla

Bilder från provet 11-12 september hittas här!

Datum:
Plats:
Domare:
4-5 september
Bosarp
Isac Träffe
Nybörjarklass
1 VP PB Streamlight’s Values S’Alina, labrador, Pierre Andrén, Karlshamn
1 VP Respons Qnäckiga Qakbit-Ten, golden, Hanna Nilsson, Halmstad
1 Iliadens Ariel, labrador, Mervi Persson, Broby
Robust Tullamore Dew, labrador, Carin Weibull, Skurup
Roekull Jazza, labrador, Sofia Andrén, Genarp
2 Find It Super Turbo, labrador, Mats Pedersen, Bromölla
SE VCH Spader Damens Quick Quaint Quail, flat, Lena Svensson, Lund
3 Roekull Jackie, labrador, Erica Brorsson, Svedala
Vettisens Nea Fanny, labrador, Olle Andersson Vellinge
0 Adore’s Silkmantle, labrador, Bo-Göran Johansson, Eldsberga
Anthriscus Black Molly, flat, Maria Nilsson, Arkelstorp
Caper Cailie’s Murcielago, labrador, Hanna Svensson, Vellinge
Dipper’s Who’s That Girl , labrador, Ellinore Månsson, Örkelljunga
Duckfinder’s Sambucca, flat, Ulrika Holst, Åkarp
Gilliam’s Gold Uno Sed Leo, flat, Britt Olofsson, Örkelljunga
Hovhills Läckra Trollunge, flat, Agneta Hamberg-Bengtsson, Tygelsjö
Mighty Duck’s Typhoon, golden, Eddie Bergstarnd, Malmö
SE VCH Meitas Tessie Tomtebloss, flat, Ingela Nilsson, Marieholm
Minnows Mint Man, labrador, Sebastian Recht, Kristianstad
Minnows Flake, labrador, Charlotte Rosvall, Munka-Ljungby
River Fox Ganti Quebec Af Gine, tollare, Sverker Haraldsson, Klågerup
Robust Tango, labrador, Carin Weibull, Skurup

Söndagens 1:a pristagare

Datum:
Plats:
Domare:
2 maj
Bromölla
Bosse Ferm och Isac Träffe
Nybörjarklass
1 VP PB
1 VP Carmal’s Jackies Millie, labrador, Mikael Svensson, Åhus
1 Cleopatra, labrador, Niklas Gustavsson, Örkelljunga
Like’ims Zsa Zsa, labrador, Virge Johansson, Sösdala
2 Il Sano’s Montana, flat, Malin Andersson, Alvesta
LE-Cop’s Pärla, labrador, Ewa Rosén o Lars Lindgren, Flyinge
Vettisens Nea, labrador, Olle Andersson, Vellinge
3 Be Active’s Quickstep Jetta, golden, Lars Kjellgard, Halmstad
Gilliam’s Gold Uno Sed Leo, flat, Britt Olofsson, Örkelljunga
Kanadickens John Dory of Mafli, tollare, Catarina Strand, Halmstad
0 Braheskogens Gullspira, labrador, Anders Kjellander, Anderslöv
Braheskogens Gulsippa, labrador, Åsa O Stefan Simonsson, Löberöd
Kanadickens Dolphin of Mafli, tollare, Anette Björgell, Bunkeflostrand
Meitas Viggo Valnöt, flat, Maria Nilsson, Ballingslöv
Micawbers Sunny Mistral, flat, Anette Ohlsson-Ericsson, Växjö
Rockdove’s Red Hot Curry, labrador, Mariana Qvicker, Ängelholm


1:a pristagarna flankerade av domarna

Bilder från provet hittas här! 

Datum:
Plats:
Domare:
24-25 april
Skåne Syd
Kresten Henriksen DK
Nybörjarklass
1 HP VP PB Sea-Croft Twig, labrador, Stefan Gullbrandsson, Sölvesborg
1 HP Workable’s L Figo, labrador, Björn Johnsson, Svedala
Zebulons Latina Tarantella, flat, Linn Starbrant, Hjärnarp
1 Coatfloats Non Stop, flat, Kerstin Holm, Bjärred
Glenbriar Damson, labrador, Janne Stihl, Sösdala
Hinnared’s Änzo, flat, Marita Gimsér, Ystad
LE-Cop’s Pärla, labrador, Ewa Rosén o Lars Lindgren, Flyinge
2 Bergsandens Days of Glory, labrador, Jessica Jeppsson, Mörrum
Brantastigs Linnea, labrador, Monica Westerlin, Åstorp
Happy Birdhunter’s Sava, golden, Ann-Christin Hovold, Svedala
Happy Birdhunter’s Vivaldi, golden, Thomas Jönsson, Munka Ljungby
Skattkammarens Dr Jekyll, flat, Ronny Bergström, Skurup
Wintergold’s Tiverton, golden, Karin Ström, Dals Långed
3 Braheskogens Gullspira, labrador, Anders Kjellander, Anderslöv
Järabackens Charleston, labrador, Dan Fridh, Staffanstorp
Kanadickens John Dory of Mafli, tollare, Catarina Strand, Halmstad
Skattkammarens Dr No, flat, Kristin Brantby, Limhamn
Spader Damens Merlin The Wizard, flat, Sara Berglund, Lund
0 Agrosofens Marsipan Konfekt, tollare, Jan Alenfall, Lomma
Arbutus Clayoquot, golden, Ingrid Lundkvist, Ystad
Gilliam’s Gold Uno Sed Leo, flat, Britt Olofsson, Örkelljunga
Kanadickens Dolphin of Mafli, tollare, Anette Björgell, Bunkeflostrand
Like’ims Zsa Zsa, labrador, Virge Johansson, Sösdala
Meadowlark Digger, labrador, Roy Larsson, Halmstad
Mighty Duck’s Typhoon, golden, Eddie Bergstrand, Malmö
Respons Noppiga Näverkont-Ten, golden, Hanna Nilsson, Halmstad
Skattkammarens Spinning Flower, flat, Camilla Modari, Oxie
Streamlight’s Danas Jazz, labrador, Lena Haraldsson, Klågerup
Vildandens Patron af Axquiz, tollare, Arne Andersson, Oskarström

Lördagens 1:a pristagare

Söndagens 1:a pristagare

Bilder från provet hittas här!

Datum:
Plats:
Domare:
17 april
Blekinge
Bosse Ferm
Öppenklass
1 VP Asta, labrador, Lars Landgren, Munka Ljungby
2 Duck Dog’s Honker, tollare, Cecilia Bergling, Lund
Gameflame’s Mamma Mia, labrador, Lennart Hansson, Huaröd
Kullaholm’s Tiger, labrador, Eva Urbanyik, Skurup
Shootdog Amé, labrador, Ingela Lind, Helsingborg
3 Doubleuse Rainbow, golden, Maria Persson, Sturkö
Duvkullans Mazarin, labrador, Lars Wiren, Lerberget
Flatterhaft Helter-Skelter, flat, Krister Hjalte, Hörby
0 Carmal’s Heroines Knox, labrador, Mattias Persson, Nybrostrand
Megadroms Brandy, golden, Henric Werner, Knislinge
Roekull Hellmer, labrador, Anna Jeppsson, Skurup
Streamlight’s Pearl Sandy, labrador, Maria Odén, Brämhult

Bilder från provet hittas här!

Datum:
Plats:
Domare:
10-11 april
Skåne mitt
Jenny Hamring
Nybörjarklass
1 Miss Mallorys Formula One, flat, Helena Svensson, Falkenberg
Tisslabo Zabatti, labrador, Mikael Braw, Moheda
2 Happy Birdhunter’s Vivaldi, golden, Thomas Jönsson, Munka Ljungby
Stormfågelns Adrian, golden, Adam Dahl, Harplinge
Workable’s L Figo, labrador, Björn Johnsson, Svedala
3 Hinnared’s Änzo, flat, Marita Gimsér, Ystad
Kanadickens John Dory of Mafli, tollare, Catarina Strand, Halmstad
Labrador Vom Bedhard Ortega Forever, labrador, Viveca Brunner, Eslöv
0 Arbutus Clayoquot, golden, Ingrid Lundkvist, Ystad
Be Active’s Quickstep Jetta, golden, Lars Kjellgard, Halmstad
Canburne Lorcan, golden, Henrik Werner, Knislinge
Djurbergas Cela Chess, labrador, Elisabet Gleisner, Höganäs
Flatterhaft Tuta Och Kör, flat, Kent Wiberg, Asmundtorp
LE-Cop’s Pärla, labrador, Ewa Rosén o Lars Lindgren, Flyinge
River Fox Gusa Af Gine, tollare, Lotta Strömberg, Vellinge
Vildandens Patron Af Axquiz, tollare, Arne Andersson, Oskarström
Öppenklass
1 VP Roekull Ilva, labrador, Ann-Kristin Nilsson, Anderslöv
1 Carmal’s Heroines Knox, labrador, Mattias Persson, Nybrostrand
2 LE-Cop’s Noxi, labrador, Ewa Rosén, Flyinge
3 Caper Cailie’s Aya, labrador, Isaak Träffe, Ystad
Duvkullans Mazarin, labrador, Lars Wiren, Lerberget
Mighty Duck’s Freya, golden, Ann-Kristin Svensson, Tyringe
Pumpans Harvest Moon, labrador, Carina Persson, Staffanstorp
Sandyline’s Jackson, golden, Solveig Båge, Bjuv
Searover Kelly’s Next Move, labrador, Agneta Jönsson, Svedala
0 Coatfloats Nutella, flat, Eva Lundqvist, Bjärred
Doubleuse Rose Bowl, golden, Sara Magnusson, Helsingborg
Sångfågelns Hoffmann, labrador, Inger Bergström, Göteborg