Välkommen till SSRK Södra

Resultat från Retriever B-prov 2011

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum: 16 oktober
Plats: Ivösjön
Avdelning: Södra
Domare: Sven Ludvigsson

Elitklass

1 VP Sortebjers Dennie, labrador, Morgan Thorell, Månsarp
2 Bergandens For My Last Penny, labrador, Marie Svensson, Åhus
Carmal’s Jackies Millie, labrador, Micke Svensson, Åhus
Coatfloats Demi Tasse, flat, Göran Hansson, Klippan
3 Kullaholms Tiger, labrador, Eva Urbanyik, Skurup
Minnows Marquis, labrador, Ann-Sofie Nilsson, Lönsboda
Månfares Gabble Gnat, labrador, Marika Olsson, Glommen
DKBRCH Tanjin Gismo, golden, Rikke o Morten Rasmussen, Dk
SE VCH Vassruggens Neisti af Jomsborg, golden, Christer Fröje Hisings Backa
Vettisens Nora, labrador, Birgitta Lindblad, Höllviken
0 Guldstjärnans Spännande Dufsie, golden, Eva o Jan Eriksson, Gråbo
Hinnareds Nolte, flat, Cecilia Bording, Glimåkra

Bilder från provet hittas här!

Datum: 15-16 oktober
Plats: Ystad
Avdelning: Södra
Domare: Åke Liedgren, Kresten Henriksen (endast nkl en dag)

Nybörjarklass

1 HP Searover Gems Aengus, Labrador, Helen Lundberg, Saxtorp
1 Canburne Lorcan, Golden, Henric Werner, Knislinge
Classic Worker’s Cannonball, Flat, Susanne Rydqvist, Färjestaden
Duvkullans Felicitas, Labrador, Ros-Marie Pettersson, Mörrum
Happy Birdhunter Massey Fergusson, Labrador, Birthe Löfqvist, Vallåkra
Straight Flush Dancing Queen, Flat, Fia Josefsson, Nybro
Yard Peace Tamnavulin of Fonzy, Golden, Eva Torffvit, Fjälkinge
2 Adina, Labrador, Lennart Hansson, Huaröd
Bergandens Deja Vu, Labrador, Sandra Nylander, Tjörnarp
Caper Cailie’s Urraco, Labrador, Bartek Brejski, Tollarp
Classic Worker’s Breakthrough, Flat, Magnus Plantin, Haverdal
Lassagårdens Shotgun, Labrador, Claes Hammer, Kungsbacka
Like’ims Cayenne, Labrador, Katrin Remmelgas, Härslöv
Pilens Oden, Labrador, Fredrik Forsberg, Enköping
River Fox Gusa Af Gine, Tollare, Lotta Strömberg, Vellinge
3 Anthriscus Black Molly, Flat, Maria Nilsson, Ballingslöv
Classic Worker’s Brilliance, Flat, Eva Rantén, Svedala
Djurbergas Dancing Queen, Labrador, Lotta Carbonnier, Viken
Duvkullans Manhattan, Labrador, Eva Olsson, Karlshamn
Flatterhaft Liten Blir Stor, Flat, Kent Viberg, Asmundtorp
Pilens Pan, Labrador, Fredrik Forsberg, Enköping
0 Agrosofens Lindanserska, Tollare, Lis Sparre, Bunkeflostrand
Applejacks Tuscany Superb, Labrador, Kerstin Lundh, Immeln
Berntssons Xantippa, Labrador, Annika Berntsson, Skurup
Hovhills Läckra Trollunge, Flat, Agneta Hamberg Bengtsson, Tygelsjö
LE-Cop’s Quist ,Labrador, Ewa Rosén, Flyinge
Lönnlövets Nässla, Tollare, Marie-Louise Huldt, Svedala
Sandbytösens Yankee Figo, Golden, Ulrika Johannesson, Vinslöv
Sandylines Irpa, Golden, Christina Andersson, Blentarp
Töreryd Kiara, Labrador, Malin Ullström, Lyckeby
Vassrugenns Unni Seidkona, Golden, Pernilla Gustafsson, Hörby
KEP Doublestep, Golden, Lisbeth Johansson, Torhamn

Öppenklass

1 Gyllene Mix Wilmer X, Golden, Marie Ahlberg, Osby
SkyFly’s Honey, Labrador, Dan Gudmundsson, Svedala
2 Allicaps Child-In-Time, Labrador, A & P-A Norling, Höör
Duvkullans Dante, Labrador, Ros-Marie Pettersson, Mörrum
Meitas Agnes Adventsstjärna, Flat, Marie Strauss, Hörby
Merryway Laurel, Golden, Kai Tunero, Tomelilla
Rockdove’s Red Hot Curry, Labrador, Marina Qvicker, Ängelholm
3 Caper Cailie’s Siloutte, Labrador, Hanna Svensson, Vellinge
Wooduck’s Safir, Labrador, Eva Svensson, Höllviken
0 Brown Hunt’s Please, Labrador, Eva o Ingemar Svensson, Höllviken
Flatterhaft Tuta och Kör, Flat, Kent och Ing-Marie Wiberg, Asmundtorp
Ringlets Smoke, Labrador, Jessica Jönsson, Veberöd

 

Datum: 1-2 oktober
Plats: Karlskrona
Avdelning: Södra
Domare: Öppenklass – Bosse Ferm, Elitklass – Isac Träffe

Öppenklass

1 Happy Birdhunters Case, Labrador, Sven & Marina Ludvigsson, Trekanten
Happy Birdhunters Svea, Golden, Sven & Marina Ludvigsson, Trekanten
Lizsias Iceman, Golden, Carina Sandberg, Nässjö
2 SE VCH Il Sano’s Montana, Flat, Malin Andrsson, Alvesta
3 Conovers Bet or Drop, Flat, Annica Edvardsson, Bräkne-Hoby
Lassagårdens Sue, Labrador, Linda Hermansson, Älmhult
0 Airotkivs Diezel, Labrador, Magnus Olsson, Hjärnarp
Moorman’s Arc Flame, Labrador, Marie-Louise Nilsson, Arkelstorp
Searover Kellys Black Sabbath, Labrador, Claes Blomqvist, Jämjö
Seaspirit Crocus, Golden, Helene Adolfsson- Rehn, Asarum
Skättekärrs Oprah, Labrador, Håkan Rilöv, Vittsjö
Zebulons Alheira, Flat, Jenny Appelqvist, Karlskrona

Elitklass

1 Carmal’s Jackies Millie, Labrador, Mikael Svensson, Åhus
Korpklons Spätta, Labrador, Lars-Göran Isaksson, Växjö
2 Bergandandens For My Last Penny, Labrador, Marie Svensson, Åhus
Lill Huldas Hugo Bos, Labrador, Carina & Leif Asp, Eksjö
Straight Flush Quick Xellence, Flat, Carina Sjögren, Läckeby
Vettisens Nora, Labrador, Birgitta Lindblad, Höllviken
3 Carmals Heroines Knox, Labrador, Mattias Persson, Nybrostrand
Find-it Jumping Jack, Labrador, Bosse Ferm, Bromölla
Kullaholm’s Tiger, Labrador, Eva Urbanyik, Skurup
Minnows Marquis, Labrador, Ann-Sofie Nilsson, Lönsboda
Pumpans Harvest Moon, Labrador, Carina Persson, Staffanstorp
Skattkammarens Turbo Bee, Flat, Karin Rankloo, Malmö
Datum: 17-18 september
Plats: Skåne
Avdelning: Södra
Domare: Sören Swärdh

Öppenklass

1 Caper Cailie’s Murcielago, Labrador, Hanna Svensson, VellingeStreamlight’s Values Sálina, Labrador, Pierre Andrén, Karlshamn
3 Anthriscus Night Angel, Flat, Berit Hansson, HarlösaBrown Hunt’s Please, Labrador, Ingemar Svensson, Höllviken
Gyllene Mix Wilmer X, Golden, Marie Ahlberg, Osby
Hinnareds Änzo, Flat, Marita Gimsér, Ystad
Rockdoves Ambers Telly, Labrador, Birthe Löfqvist, Vallåkra
Skyfly Honey, Labrador, Dan Gudmundsson, Svedala
Stormfågelns Adrian, Golden, Adam Dahl, Harplinge
Woodduck’s Safir, Labrador, Eva Svensson, Höllviken
0 Coatfloats Anthon Bergh, Flat, Jonas Eriksson, MalmöFlatterhaft All Shook Up, Flat, Leif Lagerberg, Halmstad

Elitklass

1 Carmal’s Jackies Millie, Labrador, Mikael Svensson, ÅhusFind-It The Casey Lane, Labrador, Eddie Nilsson, Halmstad
Pumpans Harvest Moon, Labrador, Carina Person, Staffanstorp
2 Find-It Jumping Jack, Labrador, Bosse Ferm, BromöllaMinnows Marquis, Labrador, Ann-Sofie Nilsson, Lönsboda
Straight Flush Quick Xellence, Flat, Carina Sjögren, Läckeby
Streamlight’s Danas Jackie, Labrador, Karin Thunander, Lidingö
3 Carmal’s Heroines Knox, Labrador, Mattias Persson, NybrostrandFlatterhaft Fear Factor, Flat, Håkan Svensson, Växjö
Kullaholm’s Tiger, Labrador, Eva Urbanyik, Skurup
Roghöjdens Jackson-Stinten, Golden, Christine Brorsson, Munka-Ljungby
Stjärnglimtens Non Stop, Golden, Lise Langseth, Hisings Backa


1:a pristagarna i öppenklass

1:a pristagarna i elitklass

 Bilder från provet hittas här!

 

Datum: 10-11 september
Plats: Blekinge
Avdelning: Södra
Domare: Sven Ludvigsson

Öppenklass

1 VP Zebulons Alheira, Flat, Jenny Appelqvist, Karlskrona
1 Straight Flush Yava, Flat, Carina Sjögren, Läckeby
Streamlight’s Values Sálina, Labrador, Pierre Andrén, Karlshamn
2 Duckstream Black Bonuz, Flat, Sofie Helin, Kalmar
LPI Gyllene Mix Wilmer, Golden, Marie Ahlberg, Osby
Seaspirit Crocus, Golden, Heléne Adolfsson-Rehn, Asarum
3 Airotkivs Diezel, Flat, Pia & Britt Marie Persson, Åled
Coatfloats Anthon Bergh, Flat, Jonas Eriksson, Malmö
SEVCH IL Sano’s Montana, Flat, Malin Andersson, Alvesta
Inassicas Fancy, Labrador, Hans Larsson, Halmstad
Jobeshill Alrik, Labrador, Viveka Brännström, Ramdala
Megadroms Brandy, Golden, Henric Werner, Knislinge
Moorman’s Joyford Hill, Labrador, Marita Persson, Bromölla
Shootdog Amé, Labrador, Ingela Lind, Helsingborg
Streamlight’s Choice Bella, Labrador, Anita Tordenlid, Varberg
0 LPI Be Active’s Quickstep Nova, Golden, Kerstin Eriksson, Mönsterås

 

Datum: 3-4 september
Plats: Bosarp
Avdelning: Södra
Domare: Willy Gustafsson

Nybörjarklass

1 HP VP, Provbäst Happy Birdhunter’s Sava, Golden, Ann-Christin Hovold, Svedala
1 söndagens bästa Flatterhaft Tuta och Kör, Flat, Kent och Ing-Marie Viberg, Asmundtorp
1 Adore’s Tekla, Labrador, Bo-Göran o Elizabeth Johansson, Eldsberga
Anthriscus Black Pearl, Flat, Margareta Westberg Johnsson, Åkarp
Carmal’s Heroine Quest, Labrador, Anders Carlsson, Nymölla
Classic-Workers Desire, Flat, Anette Ohlsson-Ericsson, Växjö
Colette, Labrador, Lotta Strand, Ystad
Moorman’s Arc Flame, Labrador, Marie-Louise Nilsson, Arkelstorp
SE VCH Selma, Labrador, Lotta Strand, Ystad
Skättekärrs Oprah, Labrador, Håkan Rilöv, Vittsjö
2 Applejack’s Tuscany Superb, Labrador, Kerstin Lundh, Immeln
Bergsandens Dusk To Dawn, Labrador, Jessica Jeppsson, Mörrum
Carmal’s Heroine Querido, Labrador, Lena Rosén, Bromölla
Classic Worker’s Breakthrough, Flat, Magnus Plantin, Haverdal
Classic Worker’s Brilliance, Flat, Eva Rantén, Svedala
Flatterhaft Ella Fitzgerald, Flat, Alexandra Wolf, Åsenhöga
Flatterhaft liten blir stor, Flat, Kent Viberg, Asmundtorp
Happy Birdhunter Massey Fergusson, Labrador, Birthe Löfqvist, Vallåkra
Like’ims Cayenne, Labrador, Katrin Remmelgas, Härslöv
Micawbers Good Morning Lover Boy, Flat, Christer Ericsson, Växjö
Minnows Alltid Sodas Mint Condition, Labrador, Inga-Britt Heijbel, Jörlanda
Streamlight’s Dana’s Power, Labrador, Pia Almqvist,  Halmstad
Viarps Bagheera, Labrador, Anders o Ann Persson, Simrishamn
3 Adina, Labrador, Lennart Hansson, Huaröd
Canburna Lorcan, Golden, Henric Werner, Knislinge
Yard Peace Tamnavulin of Fonzy, Golden, Eva Torffvit, Fjälkinge
0 Classic Workers Born To Be, Flat , Anette Ohlsson-Ericsson, Växjö
Ettermyrans Jetta, Labrador, Ann-Charlotte Selberg, Svedala
Flatterhaft Söt Som Socker, Flat, Ulf Nyborg, Varberg
Flatterhaft Vinna eller Försvinna, Flat, Cristian Espinoza, Åsenhöga
Triton, Labrador Anette Neumann, Simlångsdalen

 

Datum: 7 maj
Plats: Bromölla
Avdelning: Södra
Domare: Bosse Ferm

Nybörjarklass

1 VP Moorman’s Joyford Hill, labrador, Marita Persson, Bromölla
1 Carmals Enyas Next, labrador, Marcus Jönsson, Bromölla
Meadowlark Llyn Efyrnwy, labrador, Ros-Marie Pettersson, Mörrum
2 Bergsandens Dusk to Dawn, labrador, Anders Henningor, Svängsta,
Colette, labrador, Lotta Strand, Ystad
3 Carmal’s Kitas Poacher, labrador, Eva Lilja, Sölvesborg
Coatfloats After Eight, flat, Gunilla Ivarsson, Saxtorp
Djurbergas Cela Chess, labrador, Elisabeth Gleisner, Höganäs
Lönnlövets Nässla, tollare, Marie-Louise Huldt, Svedala
0 Anthriscus Black Pearl, flat, Margareta Westberg-Johnsson, ÅkarpCarmal’s Kitas Pearl, labrador, Malin Krantz, Lund
Flatterhaft Sextio Eight, flat, Carina Axelsson, Ingelstad
Like’Ims Chili. labrador, Fredrik Bumark, Hässleholm
Spader Damens Generous Grouse, flat, Tonie Hardegård, Hörby
SE VCH Sångfågelns Consuela, labrador, Inger Bergström, Göteborg

 

Datum: 30 april – 1 maj
Plats: Skåne mitt
Avdelning: Södra
Domare: Kresten Henriksen, Danmark

Nybörjarklass

1 HP Gilliam’s Gold Uno Sed Leo, flat, Britt Olofsson, Örkelljunga
1 Caper Cailie’s Countach, labrador, Sofi Rosén, HöörClassic Worker’s Challenge, flat, Josefin Bruzell, Torup
Figgelurs Den Magiske Labero, labrador, Ger Inge Andersson, Hässleholm
Jobeshill Alrik, labrador, Viveca Brännström, Karlskrona
2 LE-Cop’s Quist, labrador, Ewa Rosén, FlyingeLike’Ims Chili, labrador, Fredrik Bumark, Hässleholm
SE VCH Selma, labrador, Lotta Strand, Ystad
3 Carmal’s Kitas Pearl, labrador, Malin Krantz, LundLike’Ims Czorba, labrador, Per H Jönsson, Ljungbyhed
0 Caper Cailie’s Jalpa, labrador, Oskar Frostgård, HöörCaper Cailie’s Urraco, labrador, Bartek Brejski, Tollarp
Classic Worker’s Brilliance, flat, Eva Rantén, Svedala
Sandbytösens Yankee Figo, golden, Ulrika Johannesson, Vinslöv
Seaspirit Crocus, golden, Heléne Adolfsson-Rehn, Asarum
Skattkammarens Spinning Flower, flat, Camilla Modari, Oxie
Susedalens Soft As Silk, flat, Anette Hultén, Slöinge

Öppenklass

1 HP Sandyline’s Jackson, golden, Solveig Båge, Bjuv
1 Skyfly’s Honey, labrador, Dan Gudmundsson, L Svedala
3 Glenbriar Damson, labrador, Janne Stihl, SösdalaSea-Croft Twig, labrador, Stefan Gullbrandsson, Sölvesborg
Young Guns Born In June, flat, Monika Pfeiffer, Trelleborg
0 Cheslabben Ibsen, Chesapeake, Emma Birkegård, VollsjöCoatfloats Nonstop, flat, Kerstin Holm, Bjärred
Flatterhaft Sextio One, flat, Hannah Lundström, Växjö
Kanadickens John Dory of Mafli, tollare, Catarina Strand, Halmstad
Roekull Hellmer, labrador, Anna von Blixen-Finecke, Skurup
Woodduck’s Safir, labrador, Eva Svensson, Höllviken

Nedan följer helgens 1:a pristagare


NKL: Viveca Brännström med Jobeshill Alrik, Britt Olofsson med Gilliam’s Gold Uno Sed Leo (+HP)
samt domare Kresten Henriksen


NKL: Gert Inge Andersson med Figgelurs Den Magiske Labero, Josefin Bruzell med Classic Worker’s Challenge samt Sofi Rosén med Caper Cailie’s Countach


ÖKL: Solveig Båge med Sandyline’s Jackson (+HP), domare Kresten Henriksen samt Dan Gudmundsson med Skyfly’s Honey

Datum: 16 april
Plats: Skåne syd
Avdelning: Södra
Domare: Isac Träffe

Nybörjarklass

1 Duckfinders Tequila, flat, Helen Rosdahl, Helsingborg
2 Caper Cailie’s Urraco, labrador, Bartek Brejski, Tollarp
Colette, labrador, Lotta Strand, Ystad
Lassagårdens Sue, labrador, Linda Hermansson, Älmhult
3 SE AgCH SE Ag(hopp)CH LP1 Karriärs Heaven and Earth, labrador, Ulf Jönsson, Västerås
Like’ims Cayenne, labrador, Katrin Remmelgas, Härslöv
Searover Gems Aengus, labrador, Helen Lundberg, Saxtorp
0 Anthriscus Black Molly, flat, Maria Nilsson, Ballingslöv
Braheskogens Gulsippa, labrador, Åsa Simonsson, Löberöd
Carmal’s Nick, labrador, Mats Eriksson, Kristianstad
Duvkullans Manhattan, labrador, Eva Olsson, Karlshamn
Kanadickens Dolphin of Mafli, tollare, Anette Björgell, Bunkeflostrand
Lönnlövets Nässla, tollare, Marie-Louise Huldt, Svedala
Roekull Jackie, labrador, Erica Brorsson, Svedala
Seaspirit Crocus, golden, Heléne Adolfsson-Rehn, Asarum
SE VCH Selma, labrador, Lotta Strand, Ystad

 

Datum: 16 april
Plats: Blekinge
Avdelning: Södra
Domare: Johnny Henriksen, DK

Öppenklass

VP Blekinge-fatet Find-It Jumping Jack, labrador, Bo Ferm, Bromölla
1 Carmal’s Heroines Knox, labrador, Mattias Persson, Nybrostrand
2 Funktionärernas pris Bergsandens For My Last Penny, labrador, Marie Svensson, Åhus
2 Child-In-Time, labrador, Anette & P-A Norling, Höör
Coatfloats Caffe Bailey, flat, Maria Wendeler, Helsingborg
Doubleuse Rainbow, golden, Maria Persson, Sturkö
Straight Flush Yava, flat, Carina Sjögren, Läckeby
3 Meitas Agnes Adventsstjärna, flat, Marie Strauss, Hörby
Coatfloats Anthon Bergh, flat, Jonas Eriksson, Malmö
0 Carmal’s Jackie Millie, labrador, Mickael Svensson, Åhus
Conovers Bet or Drop, flat, Annica Edvardsson, Bräkne-Hoby
Glenbriar Damson, labrador, Janne Stihl, Sösdala
Gyllene Mix Wilmer X, golden, Marie Ahlberg, Osby
Skyfly’s Honey, labrador, Dan Gudmundsson, L Svedala

 Bilder från provet hittas här!