Välkommen till SSRK Södra

Resultat från Retriever B-prov 2013

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum:
Plats:
Domare:
16 november, särskilt prov
Kristianstad
Janne Stihl
Nybörjarklass
1 Duvkullans Femina, Labrador, Agneta Gudmundson
Miss Mallorys Favourite Destiny, Flat, Ingela Hansson
Miss Mallorys I Am All Black, Flat, Peter Hansson
2 Hedgehog’s Glamor Queen, Labrador, Filip Rubin
Hedgehog’s Thrill, Labrador, Bosse Ferm
Megadroms Cider, Golden, Maja Werner
3 Blågul’s Allra Coolaste Polare, Golden, Hanna Nilsson
0 Aim High Manu Forti, Golden, Eva Jönsson
Coatfloats Texasbulle, Flat, Kerstin Holm
Hinnared’s Fiona, Flat, Anne-Marie Fälth
Krankesjöns Red Pearl, Golden, Andrea Andersson
Sea-Birds Give Me Some Lovin, Labrador, Kristina Lindstrand
Datum:
Plats:
Domare:
26 oktober
Ivösjön
Birgitta Staflund Wiberg
Elitklass
1 VP Djurbergas Dikes Flycatcher, Labrador, Trond Pettersen Norge
3 Michnos Drina Daim, Labrador, Lars Nørgaard Danmark
0 Gyllene Mix Wilmer X, Golden, Marie Ahlberg
Megadroms Brandy, Golden, Henric Werner
Michnos Friend Chandler Bing, Labrador, Lars Nørgaard Danmark
Moorman’s Joyford Hill, Labrador, Marita Persson
Seareeds Daisy, Labrador, Anna-Karin Bengtsson
Up Swing Brown Sugar, Golden, Thomas Broberg
Vasegaard Thunderbird Luna, Labrador, Charlotte Rasmussen Danmark

Fler bilder från provet hittas här!

1:a pristagaren Djurbergas Dikes Flycatcher & Trond Pettersen Norge

Datum:
Plats:
Domare:
19-20 oktober
Ystad
Isac Träffe
Nybörjarklass
1 Minnows Alastar. Labrador, Liselott Fasth
River Fox Gusa Af Gine, Tollare, Lotta Strömberg
Skattkammarens Maxwell Klinger, Flat, Preben Jørgensen Danmark
Sungold Shining Kira, Golden, Diana Løjtved Mogensen
2 Seasymphony Fantastic Freja, Golden, Lotta Ottosson
3 Coatfloats Cuban Peach, Flat, Camilla Kadziolka
Duvkullans Femina, Labrador, Agneta Gudmundson
Hovhills Läckra Trollunge, Flat, Agneta Hamberg Bengtsson
0 Blågul’s Allra Coolaste Polare, Golden, Hanna Nilsson
Coatfloats Texasbulle, Flat, Kerstin Holm
Delfleet Troubadour, Labrador, Anders Carlsson
Krankesjöns Red Pearl, Golden, Andrea Andersson
Le-Cop’s Shanti, Labrador, Ewa Rosén
Skattkammarens Gladys Knight, Flat, Helene Jonsson
Zebulons Cacadu Ridge, Flat, Marika Ståhlgren
Öppenklass
1 Lassagårdens Thunderbird, Labrador, Martina Hansson
Ringlets Falcon, Labrador, Andreas Ludvigsson
2 Colette, Labrador, Lotta Strand
Doublestep, Golden, Lisbeth Johansson
Streamlight’s Ace Daker, Labrador, Elin Östlind
Öljersjös Blue Java, Labrador, Malin Ullström
0 Axl-Rose, Labrador, Martina Hansson
Coatfloats Anthon Berg, Flat, Jonas Eriksson
Coatfloats Toscakaka, Flat, Monika Pfeiffer
Flatterhaft Lust Och Nöd, Flat, Petra Jarebrant
Sort Guld Prima Liv, Flat, Maria Johansson
Datum:
Plats:
Domare:
5 oktober
Älmhult
(f d Karlskrona)
Per-Olof Björk
Öppenklass
1 Anthriscus Black Molly, Flat, Maria Nilsson
Canburne Lorcan, Golden, Henric Werner
Cosmic Cover’s Wildsilk Shantung, Labrador, Margareta Tööj
Duckfinder’s Red Rock, Flat, Barbro Nordborg
Hinnared’s Änzo, Flat, Marita Gimsér
Seareeds Daisy, Labrador, Anna-Karin Bengtsson
Vettisens Olga, Labrador, Birgitta Lindblad
2 Doublestep, Golden, Lisbeth Johansson
Flatterhaft Sextio One, Flat, Hannah Lundström
Meadowlark Ballyconeelly, Labrador, Annika Hecktor
3 Bergsandens Eternal, Labrador, Marie Svensson
0 Bellmaker’s Joyful Jelly, Labrador, Regina Enge
Meadowlark Friends Forever, Labrador, Jennifer Hofsö
Miss Mallorys Sparkling Star, Flat, Åsa Nyqvist
Datum:
Plats:
Domare:
28-29 september
Helsingborg
Per-Anders Norling
Öppenklass
1 Ambrosdalens Fighter, Labrador, Maria Roding
Seareeds Daisy, Labrador, Anna-Karin Bengtsson
2 Coatfloats Anthon Berg, Flat, Jonas Eriksson
Vettisens Olga, Labrador, Birgitta Lindblad
3 Adina, Labrador, Lennart Hansson
Hinnared’s Änzo, Flat, Marita Gimsér
Rockdove’s Amber Telly, Labrador, Birthe Löfqvist
Roekull Kayo, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
0 Anthriscus Black Pearl, Flat, Ann-Charlotte Pettersson
Axl-Rose, Labrador, Martina Hansson
Caper Cailie’s Murcielago, Labrador, Hanna Svensson
Colette, Labrador, Lotta Strand
Iliadens Ydra, Labrador, Eva Nilsson
Like’ims Cayenne, Labrador, Kati Remmelgas
Elitklass, dummies
2 Caper Cailie’s Siloutte, Labrador, Hanna Svensson
Find-It Jumping Jack, Labrador, Bosse Ferm
3 Happy Birdhunter’s Massey Fergusson, Labrador, Birthe Löfqvist
Hinnared’s Rookie, Flat, Malin Hilding
Meadowlark Airril, Labrador, Maria Härder
Skattkammarens Hot Lips, Flat, Karin Rankloo
Skättekärrs Inez, Labrador, Annalena Andersson
Stenbury Black Label, Labrador, Eva Bodfäldt
0 Il Sano’s Montana, Flat, Malin Andersson
Meadowlark Afon Tywi, Labrador, Olle Pedersen
Skattkammarens Dr No, Flat, Kristin Brantby
Zebulons Forever Singha, Flat, Katarina Pedersen
Datum:
Plats:
Domare:
14-15 september
Karlskrona
Isac Träffe
Öppenklass
1 Caper Cailie’s Hope, Labrador, Jessica Petersson
Hedgehog’s Cashmir, Labrador, Per-Anders Norling
Megadroms Brandy, Golden, Henric Werner
Moorman’s Kerran Hill, Labrador, Rodnie Hansson
2 Öljersjös Blue Java, Labrador, Malin Ullström
3 Canburne Lorcan, Golden, Henrik Werner
Silvergruvans Mister Nix, Labrador, Linda Jönsson
Zebulons Biscotti, Flatcoated, Hans Olofsson
Zebulons Latina Esperanza, Flat, Rebecca Karlsson
0 Doublestep, Golden, Lisbeth Johansson
Like’ims Cayenne, Labrador, Kati Remmelgas
Ringlets Falcon, Labrador, Andreas Ludvigsson
Skyfly’s Raffa, Labrador, Per Klaesson
Elitklass, vilt
1 Bergsandens Fore My Last Penny, Labrador, Marie Svensson
Justlike Black Wasp, Labrador, Lena Haraldsson
Korpklons Frett, Labrador, Helena Dahlstedt
2 Doubleuse Rainbow, Golden, Maria Persson
Find-It Jumping Jack, Labrador, Bosse Ferm
0 Gyllene Mix Wilmer X, Golden, Marie Ahlberg

1:a pristagarna från öppenklassen Från vänster: Provledare Annika Edvardsson, Domare Isac Träffe, Moormans Kerran Hill och Rodnie Hansson, Caper Cailies Hope och Jessica Pettersson, Hedgehog’s Cashmir och Per-Anders Norling, Megadroms Brandy och Henric Werner (Foto: Carin Bratt Träffe)

1:a pris tagarna från elitklassen Från vänster: Lena Haraldsson och Justlike Black Wasp, Micke Svensson och Bergsandens Fore My Last Penny, Helena Dahlstedt och Korpklons Frett samt domare Isac Träffe

Datum:
Plats:
Domare:
7 september
Bosarp
Anders Carlsson
Nybörjarklass
1 HP Timotej, Labrador, Malin Elving
1 Avjava’s Out Of Shadow, Golden, Ingrid Gummesson
Doubleuse Rising Star, Golden, Solveig Båge
Like’ims Luna, Labrador, Christina Lundahl
Streamlight’s Choice Lucky Star, Labrador, Tove Graveleij
2 Megadroms Cider, Golden, Maja Werner
0 Blågul’s Allra Bästa Vän, Golden, Hanna Nilsson
Blågul’s Allra Coolaste Polare, Golden, Hanna Nilsson
Caci’s The One And Only, Flat, Birgitta Strandquist
Cheslabben Vaquero, Chesapeake, Emma Birkegård
Flatterhaft Jesper Parnevik, Flat, Krister Hjalte
Krankesjöns Red Pearl, Golden, Andrea Andersson
Moonstruck Much More Fun, Flat, Anna-Karin Lönntoft
Quills Teal, Flat, Gert Persson
Silkmann’s Castlenoonesbetterno Ten, Flat, Cerea Seidemann

Samtliga pristagare, från vänster: 2 Megadroms Cider & Maja Werner, 1 HP Timotej & Malin Elving, 1 Like’ims Luna & Christina Lundahl, domare Anders Carlsson, 1 Streamlight’s Choice Lucky Star &Tove Graveleij, 1 Doubleuse Rising Star & Solveig Båge, 1 Avjava’s Out Of Shadow & Ingrid Gummesson

Datum:
Plats:
Domare:
10 augusti
Osby
Jan Lorenzen, Danmark
Nybörjarklass
1 Axl-Rose, Labrador, Martina Hansson
Batmoor’s Black Isle Ross, Labrador, Susanne Nilsson
Carmal’s Heroine Vicky, Labrador, Mikael Svensson
Hedgehog’s Flatline, Labrador, Stefan Gullbrandsson
Silvergruvans Mister Nix, Labrador, Linda Jönsson
Viltvattnets Friendly Misty, Labrador, Rickard Nilsson
2 Hedgehog’s Thrill, Labrador, Bosse Ferm
Krankesjöns Yellow Diamond, Golden, Carina Engkvist
Like’ims Keilis Ghibli, Labrador, Jonas Brink
Seasymphony Fantastic Freja, Golden, Lotta Ottosson
Stjärnglimtens Nytta, Golden, Tina Persson
Vassruggens Tove Danmarksbot, Golden, Bent Brohammer
3 Livsglädjens Jaktliga Smilla, Golden, Barbro Sundin
Spader Damens Generous Grouse, Flat, Tonie Hardegård
0 Meadowlark Mayo, Labrador, Eva Urbanyik
Megadroms Cider, Golden, Maja Werner

Från vänster: Linda Jönssom med Silvergruvas Mister Nix, Susanne Nilsson med Batmoor’s Black Isle Ross, Martina Hansson med Axl-Rose, Rickard Nilsson med Viltvattnets Friendly Misty. Saknas på bilden: Stefan Gullbrandsson med Hedgehog’s Flatline, Mikael Svensson med Carmal’s Heroine Vicky

Datum:
Plats:
Domare:
5 maj
Bromölla
Bosse Ferm
Nybörjarklass
1 VP Roekull Inkas Luchs, labrador, Anders Bökberg, Harlösa
1 Carmal’s Kitas Pearl, labrador, Malin Krantz, Lund
Gunde, labrador, Ebba Larsson, Kattarp
Flatterhaft Snow Drop, flat, Anja Hjalte, Hörby
Zebulons Biscotti, flat, Hans Olofsson, Tävelsås
2 Ettermyrans Morgan, labrador, Peter Krantz, Lund
Meadowlark Mayo, labrador, Eva Urbanyik, Skurup
Like’ìms Good Fellow, labrador, Caroline Lillrud, Jönköping
3 Carmal’s Heroine Rhea, labrador, Ylva Karlsson, Karlskrona
Doubleuse Osprey, golden, Lotta Rankloo, Limhamn
0 Aquafox Duki Ahtaajansolmu, tollare, Tuula Lindroos, Sölvesborg
Korpklons Sjöorre, labrador, Mikael Bagge, Saxtorp
Lopplådans Malliga Maskros, flat, Sinette Henningsson, Lönsboda
Viltvattnets Fabolous Zita, labrador, Susanne Petersén, Staffanstorp

1:a pristagarna: Fr v: Zebulons Biscotti & Hans Olofsson, Gunde & Ebba Larsson, Roekull Inkas Luchs & Anders Bökberg med VP, Carmal’s Kitas Pearl & Malin Krantz Flatterhaft Snow Drop & Anja Hjalte saknas på bilden

Datum:
Plats:
Domare:
27 april
Skåne Mitt
Johnny Henriksen DK nkl, Åza Wikström ökl
Nybörjarklass
1 Hedgehog’s Cashmir, Labrador, Per-Anders Norling
Like’ims High Five, Labrador, Karolina Lintala
Reedsweeper’s Red Bull, Labrador, Lena Haraldsson
Susedalens Made In Sweden, Flat, Eva Johnsson
Williegårdens Fairytale, Labrador, Mattias Hammarstedt
2 Hedgehog’s Thrill, Labrador, Bosse Ferm
Roekull Inkas Luchs, Labrador, Anders Bökberg
3 Doubleuse Rising Star, Golden, Solveig Båge
0 Carmal’s Heroines Victory, Labrador, Mattias Persson
Comics Wizard Kiss, Flat, Elenor Rohlin
I Am Jasper Bronks, Flat, Cerea Seidemann
Kanadickens Dolphin Of Mafli, Tollare, Anette Björgell
Silkmann’s Castlenoonesbetterno Ten, Flat, Cerea Seidemann
Streamlight’s Choice Lex Luthor, Labrador, Jennifer Kolm
Öppenklass
1 Hinnared’s Änzo, Flat, Marita Gimsér
Moorman’s Joyford Hill, Labrador, Marita Persson
Roekull Kayo, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
2 Streamlight’s Ace Levi, Labrador, Poul-Erik Nielsen
3 Duvkullans Felicitas, Labrador, Ros-Marie Pettersson
Meitas Mezzoforte Mackan, Flat, Annette Bennvid
Seareeds Daisy, Labrador, Anna-Karin Bengtsson
Streamlight’s Choice Bella, Labrador, Anita Tordenlid
0 Cheslabben Ibsen, Chesapeake, Emma Birkegård
Classic Worker’s Brilliance, Flat, Eva Rantén
Doublestep, Golden, Lisbeth Johansson
Flatterhaft Liten Blir Stor, Flat, Kent Wiberg
Il Sano’s Montana, Flat, Malin Andersson
Karriärs Working On A Dream, Labrador, Carina Fridh

Nybörjarklass 1:a pristagarna Fr v: Domare Johnny Henriksen, Susedalens Made In Sweden & Eva Johnsson, Williegårdens Fairytale & Mattias Hammarstedt, Reedsweeper’s Red Bull & Lena Haraldsson, Hedgehog’s Cashmir & Per-Anders Norling, Like’ims High Five & Karolina Lintala

Öppenklass 1:a pristagarna Fr v: Hinnared’s Änzo & Marita Gimsér, Moorman’s Joyford Hill & Marita Persson, Roekull Kayo & Ann-Kristin Nilsson

Datum:
Plats:
Domare:
14 april
Skåne Syd
Per-Anders Norling
Nybörjarklass
1 VP Lassagårdens Thunderbird, Labrador, Martina Hansson
1 Coatfloats Toscakaka, Flat, Monika Pfeiffer
Ettinsmoor Sea Eagle, Labrador, Maria Sandberg
Roekull Inkas Lowa, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
Roekull Rajas Maya, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
Roekull Rajas M-Porthos, Labrador, Anna Blixen
2 Carmal’s Heroines Victory, Labrador, Mattias Persson
Doubleuse Rising Star, Golden, Solveig Båge
Roekull Inkas Luchs, Labrador, Anders Bökberg
Viltvattnets Friendly Misty, Labrador, Rickard Nilsson
3 Curry, Labrador, Daniel Nilsson
Flatterhaft Snow Drop, Flat, Anja Hjalte
Huntley’s Eldiga Ettra, Labrador, Monica Westerlin
Susedalens Made In Sweden, Flat, Johnsson Eva
0 Kanadickens Dolphin Of Mafli, Tollare, Anette Björgell
Up Swing Brilliant Shine, Golden, Britt-Marie Sternerud

1:a pristagarna med domare Per Anders Norling längst till höger! Från vänster: Monika Pfeiffer med Coatfloats Toscakaka, Maria Sandberg med Ettinsmoor Sea Eagle, Anna Blixen med Roekull Rajas M-Porthos, Ann-Kristin Nilsson med Roekull Rajas Maya samt Roekull Inkas Lowa, Martina Hansson med Lassagårdens Thunderbird som även fick VP Sophies minne

Datum:
Plats:
Domare:
13 april
Blekinge
Janne Stihl
Öppenklass
1 Highhut’s Alopex, Labrador, Susanne Andersen, Danmark
2 Carmal’s Heroine Querido, Labrador, Lena Rosén
Doublestep, Golden, Lisbeth Johansson
Hinnared’s Änzo, Flat, Marita Gimsér
Il Sano’s Montana, Flat, Malin Andersson
Megadroms Brandy, Golden, Henric Werner
Streamlight’s Pearl Steph, Labrador, Cecilia Nilsson
0 Doubleuse Purple-Edger Copper, Golden, Sara Magnusson