Välkommen till SSRK Södra

Resultat från Retriever B-prov 2014

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum:
Plats:
Domare:
4 november
Ängelholm
Bosse Ferm
Öppenklass
1 Jaktyrans Storm, Labrador, Ann Sommarin
2 Carolhill Aniak Of Copperbirch, Labrador, Charlotte Lindell
Krankesjöns Red Pearl, Golden, Andrea Andersson
Susedalens Made Of Ice, Flat, Bitte Hernlund
3 Like’ims Cayenne, Labrador, Kati Remmelgas
Like’ims Luna, Labrador, Christina Lundahl
0 Bez-Ami’s Always Return, Flat, Morgan Östhed
Flatterhaft Licence To Kill, Flat, Thomas Elebring

 

Datum:
Plats:
Domare:
12 oktober
Ivösjön
Bengt Gustafsson
Elitklass
1 Find-It Jumping Jack, Labrador, Bosse Ferm
Seareeds Daisy, Labrador, Anna-Karin Bengtsson
Thirsgaards Blue Monday, Labrador, Gisela Fuchs
2 Coatfloats Jazz Live, Flat, Ingela Karlsson
3 Happy Birdhunter’s Svea, Golden, Marina Ludvigsson
Moorman’s Joyford Hill, Labrador, Marita Persson
Zebulons Biscotti, Flat, Hans Olofsson
0 Gyllene Mix Wilmer X, Golden, Marie Ahlberg
Hinnared’s Änzo, Flat, Marita Gimsér
Jaktyrans Dane Jameson, Labrador, Leila Löfgren
Sjustad Beatrix, Labrador, Åsa Sjöberg
Sungold Speedy Gonzales, Golden, Joe Christensen, Danmark

Fr v: Thirsgaards Blue Monday & Gisela Fuchs, Find-It Jumping Jack & Bosse Ferm,
Seareeds Daisy &  Anna-Karin Bengtsson, domare Bengt Gustafsson

 

Datum:
Plats:
Domare:
11-12 oktober
Osby
Kicki Pilenås
Öppenklass
1 Il Sano’s Avalon, Flat, Ulrika Nordenberg
Levenghyl Monza, Labrador, Sanna Pettersson
2 Colette, Labrador, Lotta Strand
3 Capandus Skye Loch An Eilean, Labrador, Per Johnsson
Like’ims Luna, Labrador, Christina Lundahl
Seasymphony Fantastic Freja, Golden, Lotta Ottosson
Silvergruvans Mister Nix, Labrador, Linda Jönsson
Skattkammarens Wooly Worm, Flat, Marie Holmqvist
0 Batmoors’ Black Isle Ross, Labrador, Susanne Nilsson
Dimhöjdens Gemma Af Derby, Labrador, Lotta Gadd
Il Sano’s Bon Jovi, Flat, Malin Andersson
Like’ims Cayenne, Labrador, Kati Remmelgas
Spader Damens Hilarious Hazelhen, Flat, Iréne Hansson
Nybörjarklass
1 Like’ims Queen Ash, Labrador, Lisa Hansson
Mandylike’s Wishful, Labrador, Inger Artberger
2 Searover Sweet Licorice, Labrador, Ann Karlsson
3 Gilliam’s Gold Surplus Black, Flat, Maria Wallin
Skattkammarens Isaac Hayes, Flat, Eva Hiersemann
Skattkammarens Isle Of Islay, Flat, Karin Rankloo
Studebaker Acclaim, Labrador, Birthe Löfqvist
0 Cheslabben What A Blast, Chesapeake, Staffan Birkegård
Comics Wizard Kiss, Flat, Elenor Rohlin
Meadowlark Hop Jog, Labrador, Louise Gårdefalk
Nerogialle Amalfi, Labrador, Jihm Forsberg
Sandbytösens Gitte, Golden, Bent Brohammer
Straight Flush Yatzy, Flat, Maria Aniansson
Vildhjortens Gun, Labrador, Lina Ivarsson
Williegårdens Luhkas, Labrador, Ted Wijkander
Zebulons Cacadu Ridge, Flat, Marika Ståhlgren

 

Datum:
Plats:
Domare:
11 oktober
Älmhult
Bengt Gustafsson
Öppenklass
2 Adina, Labrador, Lennart Hansson
Firepoppy’s Sirius, Labrador, Per Eklund
Il Sano’s Avalon, Flat, Ulrika Nordenberg
Levenghyl Monza, Labrador, Sanna Pettersson
Like’ims Luna, Labrador, Christina Lundahl
Seasymphony Fantastic Freja, Golden, Lotta Ottosson
3 Coatfloats Nutella, Flat, Eva Lundqvist
Il Sano’s Bon Jovi, Flat, Malin Andersson
Ippika’s Abenteur, Golden, Lena Skog
0 Batmoors’ Black Isle Ross, Labrador, Susanne Nilsson
Coatfloats Texasbulle, Flat, Kerstin Holm
Dimhöjdens Gemma Af Derby, Labrador, Lotta Gadd
Doubleuse Rising Star, Golden, Solveig Båge
Reedsweeper’s Red Bull, Labrador, Lena Haraldsson

 

Datum:
Plats:
Domare:
6-7 september
Osby
Jan Lorenzen, DK
Elitklass, dummies
1 Hedgehog’s Cashmir, Labrador, Per-Anders Norling
Straight Flush Yava, Flat, Carina Sjögren
2 Havtornets Tempranillo, Golden, Margret Bengtsson
Meadowlark Airril, Labrador, Maria Härder
Miss Mallorys Formula One, Flat, Helena Svensson
3 Caper Cailie’s Hope, Labrador, Jessica Petersson
Duvkullans Felicitas, Labrador, Ros-Marie Pettersson
Lassagårdens Sue, Labrador, Linda Hermansson
Minnows No Matter What, Labrador, Susanne Arvidsson
Up Swing Brown Sugar, Golden, Thomas Broberg
Vettisens Olga, Labrador, Birgitta Lindblad
0 Cosmic Cover’s Cotton Field, Labrador, Åza Vikström
Hinnared’s Änzo, Flat, Marita Gimsér
Il Sano’s Montana, Flat, Malin Andersson
Kullaholm’s Albus, Labrador, Curt Lundström
Megadroms Brandy, Golden, Henric Werner
Skattkammarens Dr No, Flat, Kristin Brantby
Skattkammarens Hot Lips, Flat, Karin Rankloo

 

Datum:
Plats:
Domare:
6 september
Bosarp
Åke Liedgren
Nybörjarklass
1 HP Meadowlark Edzell, Labrador, Håkan Svensson
1 Capandus Skye Loch An Eilean, Labrador, Per Johnsson
Carmal’s Keen Art, Labrador, Anders Carlsson
Firepoppy’s Aiyana, Labrador, Emma Hansen
2 Brown Hunts Minna, Labrador, Eva Svensson
Vildhjortens Gun, Labrador, Lina Ivarsson
Viljestyrkans Snow-Drop, Labrador, Maria Sandberg
3 Camiveras Charmiga Chirac, Golden, Kenneth Olsson
Huntley’s Eldiga Ettra, Labrador, Monica Westerlin
Kanadickens Dolphin Of Mafli, Tollare, Anette Björgell
Qourageous Quicksilver Vom Lech-Toller Nest, Tollare, Jan Alenfall
Skattkammarens Gladys Knight, Flat, Helene Jonsson
0 Flatterhaft Ping Iwi Of Sandy Lane, Flat, Ann-Sofi Höijenstam
Sandbytösens Gitte, Golden, Bent Brohammer
Skattkammarens Isaac Hayes, Flat, Eva Hiersemann
Sweet Licorice Rowan, Flat, Lena Svensson

 

Datum:
Plats:
Domare:
24 augusti
Osby
Per-Anders Norling
Nybörjarklass
1 HP Like’ims Qilkenny, Labrador, Janne Stihl
1 Djurbergas Dikes Spillane, Labrador, Niclas Brännström
Feedback’s American Fantasy, Flat, Thuvessons Jonas
Gortnacor Bobby, Labrador, Håkan Rosvall
Kullaholm’s Snobben, Labrador, Britt Kvist
Skattkammarens Isle Of Lewis, Flat, Kristin Brantby
Sort Guld Le Bijou De La Castafiore, Flat, Maria Johansson
2 Capandus Skye Loch An Eilean, Labrador, Per Johnsson
Capandus Skye Loch Baile, Labrador, Charlotte Wotz Ader
Capandus Skye Loch Ness, Labrador, Jaana Kapuli
3 Carmal’s Heroine Rhea, Labrador, Ylva Karlsson
Like’ims Norton, Labrador, Eva Ferm
Roekull Inkas Lime, Labrador, Johan Johansson
Stjärnglimtens Nytta, Golden, Tina Persson
Vildhjortens Gun, Labrador, Lina Ivarsson
0 Quiet Runners Zigge, Flat, Maria Dahlman-Persson

 

Datum:
Plats:
Domare:
4 maj
Bromölla
Bosse Ferm
Nybörjarklass
1 VP Roekull Rajas Nezzla, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
1 Carmal’s Yenna, Labrador, Lars Landgren
Hedgehog’s Glamor Queen, Labrador, Filip Rubin
Il Sano’s Baccara, Flat, Emilia Bengtsdottir
Roekull Rajas Molly, Labrador, Bertil Alwén
2 Coatfloats Delamotte, Flat, Göran Hansson
Searover Jills Jagger, Labrador, Lars Ingvarsson
Skattkammarens Gladys Knight, Flat, Helene Jonsson
3 Brown Hunt’s Minna, Labrador, Eva Svensson
Quiet Runners Zigge, Flat, Gert Persson
Skattkammarens Wooly Worm, Flat, Marie Holmqvist
0 Carmal’s Heroine Rhea, Labrador, Ylva Karlsson
Huntley’s Eldiga Ettra, Labrador, Monica Westerlin
Il Sano’s Bananarama, Flat, Maria Wallin

Från vänster:
Emilia Bengtsdottir & Il Sano’s Baccara, Ann Kristin Nilsson & Roekull Rajas Nezzla (VP), Bertil Alvén & Roekull Rajas Molly, Lars Landgren & Carmal’s Yenna, Filip Rubin & Hedgehog’s Glamor Queen

Bilderna nedan tagna av Filip Rubin

 

Datum:
Plats:
Domare:
26 april
Skåne Mitt
Janne Stihl nkl, Anders Carlsson ökl
Nybörjarklass
1 HP Roekull Kola, Labrador, Lena Nyman
1 Korpklons Sjöorre, Labrador, Mikael Bagge
Megadroms Cider, Golden, Maja Werner
Seasymphony Fantastic Freja, Golden, Lotta Ottosson
2 Brown Hunt’s Minna, Labrador, Eva Svensson
Huntley’s Eldiga Ettra, Labrador, Monica Westerlin
Masterkey’s Fax Surf, Labrador, Carina Persson
Megadroms Cutty Sark, Golden, Henric Werner
Streamlight’s Choice Lex Luthor, Labrador, Jennifer Kolm
3 Cheslabben What A Blast, Chesapeake bay, Staffan Birkegård
Coatfloats Delamotte, Flat, Göran Hansson
0 Aim High Manu Forti, Golden, Eva Jönsson
Le-Cop’s Shanti, Labrador, Ewa Rosén
Öppenklass
1 HP Streamlight’s Choice Lamborghini, Labrador, Roy Larsson
Viljestyrkans Timotej, Labrador, Malin Elving
1 Lassagårdens Thunderbird, Labrador, Martina Hansson
Reedsweeper’s Red Alert, Labrador, Eddie Nilsson
Zebulons Biscotti, Flat, Hans Olofsson
2 Roekull Rajas Maya, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
3 Colette, Labrador, Lotta Strand
Roekull Rajas M-Porthos, Labrador, Anna Blixen
Svart & Gul Black Pepper, Labrador, Morgan Thorell
Svart & Gul Muskot, Labrador, Morgan Thorell
0 Flatterhaft Snow Drop, Flat, Anja Hjalte

Från vänster:
Lotta Olsson & Seasymphony Fantastic Freja, Maja Werner & Megadroms Cider, Domare Janne Stihl, Lena Nyman & Roekull Kola (HP) samt Mikael Bagge & Korpklons Sjöorre

Från vänster:
Hans Olofsson & Zebulons Biscotti, Malin Elving & Viljestyrkans Timotej (HP), Roy Larsson & Streamlight’s Choice Lamborghini (HP), Eddie Nilsson & Reedsweeper’s Red Alert samt Martina Hansson & Lassagårdens Thunderbird
Sittande: domare Anders Carlsson

 

Datum:
Plats:
Domare:
13 april
Skåne Syd
Per Anders Norling
Nybörjarklass
1 Cosmic Cover’s Rally’s Refine, Labrador, Margareta Tööj
Hedgehog’s Thrill, Labrador, Bosse Ferm
Hinnared’s Cutie, Flat, Anders Stegerud
2 Brown Hunt’s Minna, Labrador, Eva Svensson
Skattkammarens Isaac Hayes, Flat, Eva Hiersemann
3 Coatfloats Delamotte, Flat, Göran Hansson
Ettermyrans Morgan, Labrador, Peter Krantz
Meadowlark Mayo, Labrador, Eva Urbanyik
Megadroms Cider, Golden, Maja Werner
Skattkammarens Wooly Worm, Flat, Marie Holmqvist
0 Cheslabben What A Blast, Chesapeake, Staffan Birkegård
Flatterhaft Ping Iwi Of Sandy Lane, Flat, Ann-Sofi Höijenstam
Il Sano’s Bananarama, Flat, Maria Wallin
Kullaholm’s Bettan, Labrador, Jeanette Eriksson
Livsglädjens Jaktliga Smilla, Golden, Barbro Sundin
Skattkammarens Isle Of Lewis, Flat, Kristin Brantby


Från vänster:
domare P-A Norling, Cosmic Cover’s Rally’s Refine & Margareta Tööj, Anders Stegerud, Hedgehog’s Thrill & Bosse Ferm

 

Datum:
Plats:
Domare:
12 april
Blekinge
Kurt Lundström
Öppenklass
1 + VP Blekinge-fatet Svart & Gul Mango Chutney, Labrador, Carina Sandberg
2 Caper Cailie’s Hope, Labrador, Jessica Petersson
Classic Worker’s Desire, Flat, Anette Ohlsson-Ericsson
3 Colette, Labrador, Lotta Strand
Respons Qnäckiga Qakbit-ten, Golden, Hanna Nilsson
Silvergruvans Mister Nix, Labrador, Linda Jönsson
0 Classic Worker’s Born To Be, Flat, Anette Ohlsson-Ericsson
Classic Worker’s Cannonball, Flat, Susanne Rydqvist
Karriärs Working On A Dream, Labrador, Carina Fridh

1:a pristagaren
Svart & Gul Mango Chutney & Carina Sandberg