Välkommen till SSRK Södra

Resultat från Retriever B-prov 2015

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum:
Plats:
Domare:
10 oktober
Ivösjön
Bengt-Göran Landin
Elitklass, dummy
1 Straight Flush Casino Royale, Flat, Sofie Helin
2 Find-It Jumping Jack, Labrador, Bosse Ferm
Hedgehog’s Cashmir, Labrador, Per-Anders Norling
3 Bez-Ami’s My Hot Sensation, Flat, Lena Karlsson
Bjoljahnchief, Labrador, Tanja Thorsen Danmark
Havtornets Tempranillo, Golden, Margret Bengtsson
Meadowlark Airril, Labrador, Maria Härder
Searover D’s Azlan, Labrador, Cecilia Ludvigsson
Streamlight’s Choice Lvan, Labrador, Beatrice Borgstrand
Swaine Nidian, Labrador, Tanja Thorsen Danmark
0 Vettisens Olga, Labrador, Birgitta Lindblad
ivo

Dagens enda 1:a pristagare på Ivösjö provet I EKL – Sofie Helin med sin duktiga Straight Flush Casino Royale. Domare: Bengt-Göran Landin

 

Datum:
Plats:
Domare:
3 oktober
Osby
Bitte Sjöblom
Nybörjarklass
1 HP Roekull Kaoys Queen, Labrador, Emma Haddemo
1 Minnows Alltid Unique Summer Dream, Labrador, Maud Heijbel
Minnows Mostly Irish, Labrador, Louise Heijbel
2 Adore’s Yrhätta, Labrador, Britt-Marie Persson
Flatterhaft Hedda Hela Dan, Flat, Marie Almving Sköld
Huntley’s Eldiga Ettra, Labrador, Monica Westerlin
Like’ims Norton, Labrador, Eva Ferm
3 Mandylike’s Cirrus, Labrador, Yvonne Artberger
Minnows Irish Brand, Labrador, Charlotte Lindell
Stjärnglimtens Nytta, Golden, Tina Persson
Straight Flush Banana Blizz, Flat, Eva Jönsson
Viarps Dixie, Labrador, Lennart Hansson
0 Carmita Chotyne, Flat, Marita Hansson
Skattkammarens Gladys Knight, Flat, Helene Jonsson
Skattkammarens Radar O ́reilly, Flat, Cerny Jangegård
Zebulons Coolah Tops, Flat, Cecilia Bording

Fler bilder hittas här > > >

nkl151003

Gratulerar Maud Heijbel, Louise Heijbel samt Emma Haddemo till 1:a pris på nybörjarprovet i Osby i lördags (3/10). Emma fick dessutom HP. Domare var Bitte Sjöblom. Vill också tacka alla våra funktionärer / Marie Ahlberg

 

Datum:
Plats:
Domare:
13 september
Almö
Isac Träffe
Öppenklass
1 Zebulons Karrakatta, Flat, Gisela Fuchs
Öljersjös Blue Java, Labrador, Malin Ullström
2 Doublestep, Golden, Lisbeth Johansson
Straight Flush Cheva Malibu, Flat, Linnea Ottosson
3 Coatfloats Delamotte, Flat, Göran Hansson
Meitas Mezzoforte Mackan, Flat, Annette Bennvid
Moorman’s Warren Tipi, Labrador, Marie-Louise Nilsson
Straight Flush Chiquitita, Flat, Margit Haraldsson
0 Meadowlark Bethany, Labrador, Lars Wadmark
Straight Flush Cheva Niva, Flat, Therese Wigren
okl150913

Öljersjös Blue Java & Malin Ullström t v, Zebulons Karrakatta & Gisela Fuchs t h

 

Datum:
Plats:
Domare:
12 september
Möcklö
Isac Träffe
Nybörjarklass
1 HP Benningdale’s Titos Fireman, Labrador, Rodnie Hansson
1 Djurbergas Fashion Desigual, Labrador, Jens Palmqvist
Kullaholm’s Sunni, Labrador, Britt Kvist
Rockdove’s Cherry Vanilla, Labrador, Christina Carlsson
Streamlight’s Jackies Dina, Labrador, Marika Olsson
2 Zebulons Cacadu Ridge, Flat, Marika Ståhlgren
Öljersjös Elektra, Labrador, Kristina Karlsson
3 Zebulons Coolah Tops, Flat, Cecilia Bording
Zebulons Kells Rock, Flat, Pär Johnsson
0 Camiveras Charmiga Chirac, Golden, Kenneth Olsson
Double Coat’s Icefloe, Chesapeake, Kristine Olsen
Searover Bass Q’scott, Labrador, Jan-Olof Kristiansson
Seaspirit Primula, Golden, Helena Dahlén
Vildhjortens Gun, Labrador, Lina Ivarsson
Datum:
Plats:
Domare:
22 augusti
Osby
Karin Thunander
Elitklass, dummy
1 Vettisens Olga, Labrador, Birgitta Lindblad
2 Coatfloats Jazz Live, Flat, Ingela Karlsson
Happy Birdhunter’s Massey Fergusson, Labrador, Birthe Löfqvist
Streamlight’s Choice Lamborghini, Labrador, Roy Larsson
Viljestyrkans Timotej, Labrador, Malin Elving
3 Caper Cailie’s Hope, Labrador, Jessica Petersson
Meadowlark Afon Tywi, Labrador, Olle Pedersen
Moorman’s Joyford Hill, Labrador, Marita Persson
0 Duvkullans Felicitas, Labrador, Ros-Marie Pettersson
Find-It Jumping Jack, Labrador, Bosse Ferm
Masterkey’s Fix Flicka, Labrador, Stig Nilsson
Minnows No Matter What, Labrador, Susanne Arvidsson
Datum:
Plats:
Domare:
22-23 augusti
Blekinge
Sven Ludvigsson
Nybörjarklass
1 Duvkullans Gentiana, Labrador, Annemarie Wejerfelt Ekedahl
Huntrets Stallskrik, Labrador, Ann Sjöström
Jaktyrans Gale Wera, Labrador, Andreas Josefsson
Meadowlark Mayo, Labrador, Eva Urbanyik
Roekull Kayos Qvittra, Labrador, Lotta Strand
Straight Flush Ginger Ale Highball, Flat, Fia Josefsson
2 Drumgoose Seabee, Labrador, Mirjam Axner
3 Camiveras Charmiga Chirac, Golden, Kenneth Olsson
Lill Huldas Iris Coffee, Labrador, Carina Asp
Meadowlark Wye, Labrador, Jennifer Hofsö
Roekull Inkas Paw, Labrador, Gerry Jönsson
Stjärnglimtens Nytta, Golden, Tina Persson
Studebaker Acclaim, Labrador, Tomas Terje
Öljersjös Elektra, Labrador, Kristina Karlsson
0 Dogleg’s Albatross, Flat, Pia Björklund
Wildlife Manager’s Rhu-Barb, Labrador, Joachim Mikkonen
Öppenklass
1 Rockdove’s Space Boggie, Labrador, Carina Sandberg
Svart & Gul Mango Chutney, Labrador, Carina Sandberg
Öljersjös Blue Java, Labrador, Malin Ullström
2 Capandus Skye Loch An Eilean, Labrador, Per Johnsson
Doublestep, Golden, Lisbeth Johansson
Garagill Starosta, Labrador, Birthe Löfqvist
Masterkey’s Fax Surf, Labrador, Carina Persson
Streamlight’s Jackies Dyke, Labrador, Sonja Nilsson
3 Justlike Albireos Grace, Labrador, Sören Swärdh
Meadowlark Bethany, Labrador, Lars Wadmark
Straight Flush Cheva Malibu, Flat, Linnea Ottosson
0 Djurbergas Dikes Spillane, Labrador, Niclas Brännström
Meadowlark Nore, Labrador, Katarina Pedersen
okl_150823

Dagens förstapristagare i Blekinge Ökl, Malin med Java och Carina med Mango & Boggie

Datum:
Plats:
Domare:
26 april
Skåne Mitt
Janne Stihl nkl, Anders Carlsson ökl
Nybörjarklass
1 Autumnwillow Spider, Labrador, Daniel Nilsson
Meadowlark Bethany, Labrador, Lars Wadmark
Meadowlark Peggy Bawn, Labrador, Daniel Nilsson
Quiet Runners Zigge, Flat, Maria Dahlman-Persson
Roekull Lowes Ockra, Labrador, Martina Hansson
2 Lapponia, Flat, Christer Ericsson
Micawbers Wheel Of Love And Fire, Flat, Jonas Eriksson
3 Aquafox Duki Ahtaajansolmu, Tollare, Tuula Lindroos
Double Coat’s Icefloe Floe, Chesapeake, Kristine Olsen
Gilliam’s Gold Surplus Black, Flat, Maria Wallin
Like’ims Rocco, Labrador, Anders Landgren
Silkmann’s Castlenoonesbetterno Ten, Flat, Cerea Seidemann
Skattkammarens Isaac Hayes, Flat, Eva Hiersemann
0 Asta, Labrador, Lars Wadmark
Öppenklass
1 HP Roekull Rajas M-Porthos, Labrador Anna Blixen
1 Il Sano’s Avalon, Flat, Ulrika Nordenberg
Masterkey’s Fax Surf, Labrador, Carina Persson
Roekull Inkas Lowa, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
2 Krankesjöns Red Pearl, Golden, Andrea Andersson
Like’ims Keilis Ghibli, Labrador, Jonas Brink
Öljersjös Blue Java, Labrador, Malin Ullström
3 Doublestep, Golden, Lisbeth Johansson
Doubleuse Rising Star, Golden, Solveig Båge
Feedback’s American Fantasy, Flat, Johanna Thuvesson
Like’ims Luna, Labrador, Christina Lundahl
Meadowlark Suir, Labrador, Åsa Rudolfsson
0 Capandus Skye Loch An Eilean, Labrador, Per Johnsson
Susedalens Made In Sweden, Flat, Eva Johnsson
skanemitt_15

Några av 1:a pristagarna i nkl med domare Janne Stihl.

 

Datum:
Plats:
Domare:
25 april
Bromölla
Bosse Ferm
Nybörjarklass
1 VP Justlike Malakoff, Labrador, Ann Sommarin
1 Flatterhaft Good Will Hunting, Flat, Anna Engström
Like’ims Good Fellow, Labrador, Caroline Lillrud
Roekull Kayos Quest, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
Roekull Lowes Olga, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
Öljersjös Hydra, Labrador, Malin Ullström
2 Bergsandens Pennys Myrten, Labrador, Marie Svensson
3 Like’ims Nigella, Labrador, Cecilia Löhnn
Workable’s Magazine Award, Labrador, Richard B Björkman
0 Gilliam’s Gold Surplus Black, Flat, Maria Wallin
Kopparhults Pinot, Golden, Gun Klevås
Like’ims Nixie, Labrador, Per Elvström
Quiet Runners Zigge, Flat, Maria Dahlman-Persson
Sea-Croft Isle Of Coll, Labrador, Annelie Andersson
Sea-Croft Isle Of Skye, Labrador, Anders Johansson
Bromölla nkl

Från vänster: Malin Ullström & Öljersjös Hydra, Caroline Lillrud & Like’ims Good Fellow, Ann-Kristin Nilsson & Roekull Lowes Olga + Roekull Kayos Quest, Ann Sommarin & Justlike Malakoff med VP. Saknas gör Anna Engström & Flatterhaft Good Will Hunting.

Datum:
Plats:
Domare:
12 april
Skåne Syd
Sören Swärdh
Nybörjarklass
1 Blågul’s Allra Coolaste Polare, Golden, Hanna Nilsson
Garagill Starosta, Labrador, Birthe Löfqvist
Like’ims Quality, Labrador, Virge Johansson
Meadowlark Kildrummy, Labrador, Håkan Persson
2 Like’ims Rocco, Labrador, Anders Landgren
Meadowlark Bethany, Labrador, Lars Wadmark
Roekull Lowes Ockra, Labrador, Martina Hansson
Streamlight’s Choice Lex Luthor, Labrador, Jennifer Kolm
3 Goblin, Labrador, Håkan Nilsson
Like’ims Nixie, Labrador, Per Elvström
Månstorps Halesia, Labrador, Nils-Åke Höjbert
Patanavac Bollo, Labrador, Ann-Charlotte Selberg
0 Asta, Labrador, Lars Wadmark
Hinnared’s Hallon, Flat, Lena Håkansson
Meadowlark Mayo, Labrador, Eva Urbanyik
Zallie, Labrador, Sören Åmand Hansen
Datum:
Plats:
Domare:
11 april
Blekinge
Sven Ludvigsson
Öppenklass
1 Korpklons Ejder, Labrador, Maria Richardsson
Viljestyrkans Timotej, Labrador, Malin Elving
2 Capandus Skye Loch An Eilean, Labrador, Per Johnsson
Il Sano’s Avalon, Flat, Ulrika Nordenberg
Öljersjös Blue Java, Labrador, Malin Ullström
3 Flatterhaft Melissa Mellow, Flat, Agneta Andersson
Seasymphony Fantastic Freja, Golden, Lotta Ottosson
0 Caper Cailie’s Ohio, Labrador, Lisbeth Persson
Doublestep, Golden, Lisbeth Johansson
Feedback’s American Fantasy, Flat, Johanna Thuvesson
Like’ims Keilis Ghibli, Labrador, Jonas Brink
Like’ims Qilkenny, Labrador, Janne Stihl