Välkommen till SSRK Södra

Resultat från Retriever B-prov 2016

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum:
Plats:
Domare:
4 november
Vomb
Per-Anders Norling
Nybörjarklass
1 Carmal’s K’s Dee, Labrador, Mirjam Axner
Delfleet Auris, Labrador, Mirjam Axner
2 Inlicios Dusk And Dawn, Tollare, Håkan Linde
Pumpans Black Forest, Labrador
3 Flatterhaft Double Bogey, Flat, Carina Svensson
0 Flatterhaft Face The Enemy, Flat, Malin Andersson

nkl-vomb

Datum:
Plats:
Domare:
8 oktober
Ivösjön
Carina Asp
Elitklass
1 Justlike Apache, Labrador, Märta Segerström
2 Meadowlark Airril, Labrador, Maria Härder
3 Bez-Ami’s My Hot Sensation, Labrador, Lena Östhed
Find-It Jumping Jack, Labrador, Bosse Ferm
Hedgehog’s Cashmir, Labrador, Per-Anders Norling
Minnows Must Be Enya, Labrador, Susanne Arvidsson
Moorman’s Joyford Hill, Labrador, Marita Persson
Streamlight’s Choice Lvan, Labrador, Beatrice Borgstrand
0 Batmoors’ Black Isle Ross, Labrador, Susanne Nilsson
Coatfloats Delamotte, Flat, Göran Hansson
Copperbirch Gara, Labrador, Ann Sommarin
Doubleuse Rising Star, Golden, Solveig Båge
ekl-161008-800

Från dagens prov i Bromölla. Ivösjö-provet slutade med ett enda 1:a pris men extra gratulationer eftersom detta gav Märta Segerström och Bosse (Justlike Apache) ett championat!!! Domare var Carina Asp. Stort grattis!

 

Datum:
Plats:
Domare:
11 september
Almö
Lars Hedman
Öppenklass
1 Streamlight’s Choice Wiggo, Labrador, Helena Josefsson
2 Duckfinder’s Hidden Rock, Flat, Sofie Nilsson
Flatterhaft Good Will Hunting, Flat, Anna Engström
3 Sweet Licorice Hazel, Flat, Petra Jarebrant
Zebulons Kells Rock,  Flat, Pär Johnsson
0 Camiveras Charmiga Chirac, Golden, Kenneth Olsson
Coatfloats Texasbulle, Flat, Kerstin Holm
Flatterhaft Lust Och Nöd, Flat, Petra Jarebrant
Kullaholm’s Sunni, Labrador, Britt Kvist
Roekull Lowes Offa, Labrador, Lisbeth Svensson
Zebulons Coolah Tops, Flat, Cecilia Bording
Datum:
Plats:
Domare:
10 september
Möcklö
Lars Hedman
Nybörjarklass
1 Bergsandens Pennys Myrten, Labrador, Marie Svensson
Blackbound Carnock, Labrador, Märta Segerström
Nextjoy Magic, Labrador, Lena Diebig Jönsson
2 Daisy, Labrador, Mattias Hammarstedt
Qourgeous Quicksilver Vom Lech-Tol, Tollare, Jan Alenfall
Sweet Licorice Boyse’s Pheasant, Flat, Barbro Nordborg
Öljersjös Indra, Labrador, Roger Leviné
3 Carmita Chlum, Flat, Anna Planander
Duvkullans Ecru, Labrador, Eva Olsson
Jaktiverns Typhoon, Flat, Helene Lindeblad
River Fox Freeze of Simo, Tollare, Cornelia Merlöv Larsson
0 Carmal’s Waterlily’s Genesis, Labrador, Pauline Svangård
Like’ims Elsas Victor, Labrador, Gert Inge Andersson
Meadowlark Leghorn, Labrador, Kristine Olsen
Quiet Runners Vilma, Flat, Mona Palm
Seaspirit Primula, Golden, Helena Dahlén

nkl-blekinge-september

Datum:
Plats:
Domare:
21 augusti
Bräkne-Hoby
P-A Norling
Öppenklass
1 Like’ims Queen Ash, Labrador, Lisa Hansson
Minnows Must be Enya, Labrador, Susanne Arvidsson,
Ringlets Hazel, Labrador,  Cecilia Ludvigsson
Seasymphony Fantastic Freja, Golden, Lotta Ottosson
Stenbury Askrike Black Nash, Labrador, Bitte Sjöblom
2 Blågul’s Allra Coolaste Polare, Golden, Hanna Nilsson
Camiveras Charmiga Chirac, Golden, Kenneth Olsson
Quiet Runners Zigge, Flat, Maria Dahlman-Persson
3 Meadowlark Hop Jog, Labrador, Louise Gårdefalk
Roekull Kayos Qvittra, Labrador, Lotta Strand
0 Djurbergas Dikes Spillane, Labrador, Niclas Brännström
Håll Fast Safir, Flat, Birgitta Neumann
Skattkammarens Gladys Knight, Flat, Helene Jonsson

okl-augusti

Datum:
Plats:
Domare:
20 augusti
Osby
Janne Stihl
Elitklass
2 Happy Birdhunter’s Svea, Golden, Marina Ludvigsson
Krankesjöns Red Pearl, Golden, Andrea Andersson
Streamlight’s Choice Lvan, Labrador, Beatrice Borgstrand
3 Caper Cailie’s Hope, Labrador, Jessica Petersson
Firepoppy’s Sirius, Labrador, Per Eklund
Il Sano’s Bon Jovi, Flat, Malin Andersson
Moorman’s Joyford Hill, Labrador, Marita Persson
0 Airotkivs Hilding, Labrador, Else-Marie Grundberg
Coatfloats Delamotte, Flatcoated, Göran Hansson
Flatterhaft Vinna Eller Försvinna, Flat, Cristian Espinoza
Meadowlark Nore, Labrador, Katarina Pedersen
Skattkammarens Isle Of Islay, Flat, Karin Rankloo
Datum:
Plats:
Domare:
20 augusti
Bräkne-Hoby
Bitte Sjöblom
Nybörjarklass
1 HP Flatcoat-Arwen’s Frost, Flat, Elenor Rohlin
1 Peruddens Back In Mind, Golden, Jan-Ulf Karlsson
Roekull Lowes Offa, Labrador, Lisbeth Svensson
Roekull Mayas Skotte, Labrador, Henk Tenhof
Vettisens Elsa, Labrador, Lena Haraldsson
Willowridge Four Of Happiness, Labrador, Sofia Holmberg
2 Flatterhaft Bring It Back, Flat, Hans Sandgren
Jaktiverns Breeze, Flat, Lena Svensson
Wingames Stars Pan, Labrador, Anna-Karin Bengtsson
3 Batmoors’ Tasty Gordons, Labrador, Gert Nordström
Drumgoose Connemara, Labrador, Liselott Fasth
0 Bergsandens Pennys Myrten, Labrador, Marie Svensson
Håll Fast Peridot, Flat, Charlotte Callenryd
Kopparhults Pinot, Golden, Gun Klevås
Miss Mallorys Better Think Twice, Flat, Pia Adolfsson
Quiet Runners Vilma, Flat, Mona Palm

nkl-blekinge-augusti

Datum:
Plats:
Domare:
12 maj
Ljungby
Anders Carlsson, Janne Stihl
Elitklass, dummies
1 Bjoljahnchief, Labrador, Tanja Thorsen DK
Il Sano’s Bon Jovi, Flat, Malin Andersson
Straight Flush Casino Royale, Flat, Sofie Helin
2 Doubleswing, Golden, Nina Johansson
Happy Birdhunter’s Massey Fergusson, Labrador, Birthe Löfqvist
Havtornets Tempranillo, Golden, Margret Bengtsson
Hedgehog’s Cashmir, Labrador, Per-Anders Norling
Huntingmate Femme’s Barn, Labrador, Trond Gjötterud NO
Justlike Apache, Labrador, Märta Segerström
Meadowlark Nore, Labrador, Katarina Pedersen
Redsweeper’s Red Bull, Labrador, Lena Haraldsson
3 Find-It Jumping, Labrador, Bosse Ferm
Svart & Gul Muskot, Labrador, Morgan Johansson
Woodwalks Tuva, Golden, Lisbeth Johansson
0 Carmal’s Unforgetable, Labrador, John Ekelund DK
Doubleuse Strike, Golden, Anna Lund
Doubleuse Venus, Golden, Ingela Selgin
Korpklons Ejder, Labrador, Maria Richardsson
Duckfinder’s Strega, Flat, Peder Pedersen
Duckfinder’s Red Rock, Flat, Barbro Nordborg
Justlike Red Cloud, Labrador, Göran Davidsson
Searover Day, Labrador, Aase Ramsrud
Svart & Gul Mango Chutney, Labrador, Carina Sandberg
ekl ljungby

Sofie Helin/Straight Flush Casino Royal, Malin Andersson/Il Sanos Bon Jovi och Tanja Thorsen/Bjoljachief. Dömde gjorde Anders Carlsson och Janne Stihl.

 

Datum:
Plats:
Domare:
7 maj
Hässleholm
Sören Swärdh
Öppenklass
1 Copperbirch Gara, Labrador, Ann Sommarin
Garagill Starosta, Labrador, Brithe Löfqvist
Roekull Inkas Lowa, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
Roekull Kayos Qvittra, Labrador, Lotta Strand
2 Minnows Must Be Enya, Labrador, Susanne Arvidsson
Roekulls Lowes Ockra, Labrador, Martina Hansson
3 Håll Fast Safir, Flat, Birgitta Neumann
Karriärs Working On A Dream, Labrador, Carina Fridh
Twigg’s All The Way, Labrador, Mariusz Narozny
0 Streamlight’s Cayos Mynta, Labrador, Anita Tordenlind
Studebaker Acclaim, Labrador, Tomas Terje
IMG_7358

1:a pristagarna: fr v Lotta Strand med Roekull Kayos Qvittra, Ann-Kristin Nilsson med Roekull Inkas Lowa, domare Sören Swärdh, Birthe Löfqvist med Garagill Starosta. Saknas i bild: Ann Sommarin med Copperbirch Gara Domare: Sören Swärdh

 

Datum:
Plats:
Domare:
23 april
Bromölla
Isac Träffe
Nybörjarklass
1 Sea-Croft New Design, Labrador, Carina Randewall
Rockdove’s Hell to Pay, Labrador, Anette Yngvesson
Nextjoy Bane, Labrador, Lena Diebig Jönsson
Carmal’s Fiddler, Labrador, Björn Mortensen
Västibergets Hemningway, Labrador, Dan Fridh
Roekull Rajas Rioja, Labrador, Annalena Andersson
2 Öljersjös Indra, Labrador, Roger Leviné
Firepoppy’s Bella Donna, Labrador, Rosa Blomqvist
Bergsandens Pennys Myrten, Labrador, Marie Svensson
3 Sweet Licorice Hazel, Flat, Petra Jarebrant
Straight Flush Singapore Sling, Flat, Krister Hjalte
Straight Flush Whiskey Sour, Flat, Daniel Cluer
Straight Flush Banana Blizz, Flat, Eva Jönsson
0 Västibergets Mynta, Labrador, David Sundqvist
Carmal’s Copy, Labrador, Emil Sandström
Datum:
Plats:
Domare:
10 april
Skåne Syd
Åza Vikström
Nybörjarklass
1 Camiveras Charmiga Chirac, Golden, Kenneth Olsson
Carmal’s Keen Abbey, Labrador, Mikael Svensson
Roekulls Mayas Svarta Saga, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
2 Skattkammarens Radar o’reilly, Flat, Cerny Jangegård
Västibergets Hemingway, Labrador, Dan Fridh
3 Like’ims Rocco, Labrador, Anders Landgren
Patanavac Bollo, Labrador, Ann-Charlotte Selberg
Roekull Raja Rioja, Labrador, Annalena Andersson
0 Coatfloats Han Solo, Flat, David Pettersson
Jaktiverns Breeze, Flat, Lena Svensson
Kullaholm’s Bettan, Labrador, Jeanette Eriksson
Micawbers Wheel of Love and Fire, Flat, Jonas Eriksson
Månstorps Alesia, Labrador, Nils-Åke Höjbert
Roekulls Kayos Qarat, Labrador, Ebba Pettersson
Stenbury Black Friend, Labrador, Barbro Rydén
Västibergets Mynta, Labrador, David Sundqvist
Datum:
Plats:
Domare:
9 april
Blekinge
Bosse Ferm
Öppenklass
1 Copperbirch Gara, Labrador, Ann Sommarin
2 Moorman’s Warren Tipi, Labrador, Marie-Louise Nilsson
3 Capandus Skye Loch An Eilean, Labrador, Per Johnsson
Classic Worker’s Desire, Flat, Anette Ohlsson-Ericsson
Djurbergas Dikes Spillane, Labrador, Niclas Brännström
Karriärs Working On A Dream, Labrador, Carina Fridh
Roekull Kayos Qvittra, Labrador, Lotta Strand
0 Cheslabben What A Blast, Chesapeake, Staffan Birkegård
Classic Worker’s Born To Be, Flat, Anette Ohlsson-Ericsson
Coatfloats Delamotte, Flat, Göran Hansson
Doublestep, Golden, Lisbeth Johansson
Rockdove’s Space Boggie, Labrador, Carina Sandberg
Viarps Cobra, Labrador,Hans Öhman