Välkommen till SSRK Södra

Resultat från Retriever B-prov 2017

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum:
Plats:
Domare:
16 september
Möcklö
Sven Ludvigsson
Nybörjarklass
1 HP Roekull Kayos Ultra, Labrador, Ebba Petersson
1 Carmita Nahar, Flat, Margit Haraldsson
Iliadens EpitÁlion, Labrador, Birgitta Ek
Kullaholm’s Parker Pyne, Labrador, Fredrik Örberg
Roekull Olgas Vagabond, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
Willowridge Five Senses, Labrador, Helén Dahlqvist
2 Drumgoose Diawl Bach, Labrador, Helena Bäck
Roekull Olgas Wilda, Labrador, Lena Nyman
Vattumannen Kamomill, Labrador, Emil Sandström
3 Decorous Purely Puzzle, Flat, Sus Bjersten
Happy Birdhunter’s Coxs Nasdaq, Labrador, Helene Hübinette
Mahinda Morticia, Flat, Ulla Wretman
Seareeds Moss, Labrador, Anna-Karin Bengtsson
Straight Flush Singapore Sling, Flat, Krister Hjalte
nkl-170916

1 pris till – fr v: Margit Haraldsson med Carmita Nahar, Ebba Petersson med Roekull Kayos Ultra (+ HP), Ann-Kristin Nilsson med Roekull Olgas Vagabond, Birgitta Ek med Illiadens EpitÅlion, Fredrik Örberg med Kullaholm’s Parker Payne samt Helén Dahlqvist med Willowridge Five Senses. Domare var Sven Ludvigsson.

 

Datum:
Plats:
Domare:
19 augusti
Bräkne-Hoby
Janne Stihl
Öppenklass
1 HP Roekull Mayas Skotte, Labrador, Henk Ten Hof
1 Huntley’s Eldiga Ettra, Labrador, Monica Westerlin
Roekull Lowes Ockra, Labrador, Martina Hansson
2 Meadowlark Bethany, Labrador, Lars Wadmark
Moorman’s Warren Tipi, Labrador, Marie-Louise Nilsson
Roekull Inkas Paw, Labrador, Gerry Jönsson
Sweet Licorice Rowan, Flat, Lena Svensson
3 Capandus Skye Loch An Eilean, Labrador, Per Johnsson
Carmal’s Keen Abbey, Labrador, Mikael Svensson
Guldkullens Clyde Ashgill, Golden, Marlene Edvinsson
Jaktkulans Gustaf, Labrador, Lina Jeppsson
0 Flatcoat-Arwen’s Frost, Flat, Elenor Rohlin
Flatterhaft Bring It Back, Flat, Hans Sandgren
Straight Flush Whiskey Sour, Flat, Daniel Cluer
okl-170819

Från vänster: Domare Janne Stihl, Martina Hansson med Roekull Lowes Ockra, Henk Tenhof med Roekull Mayas Skotte och Monica Westerlin med Huntley’s Eldiga Ettra

 

Datum:
Plats:
Domare:
13 maj
Ljungby
Janne Stihl, Thomas Plamboeck, DK
Elitklass, dummies
1 HP Ringlets Hazel, Labrador, Cecilia Ludvigsson
0 Batmoors’ Black Isle Ross, Labrador, Susanne Nilsson
Il Sano’s Avalon, Flat, Ulrika Nordenberg
Il Sano’s Bon Jovi, Flat, Malin Andersson
Korpklons Ejder, Labrador, Maria Richardsson
Minnows Must Be Enya, Labrador, Susanne Arvidsson
Reedsweeper’s Red Bull, Labrador, Lena Haraldsson
Roekull Kayos Qvittra, Labrador, Lotta Strand
Thorsvi Ardlair Labrador, Lina Kinnander
Trompeterbakkens Penny, Labrador, Pauliina Ahola, Finland

ekl1-170513

Fler bilder hittas här > > >

 

Datum:
Plats:
Domare:
7 maj
Hässleholm
Bosse Ferm
Öppenklass
1 Benningdale’s Titos Fireman, Labrador, Rodnie Hansson
Roekull Inkas Paw, Labrador, Gerry Jönsson
Roekull Lowes Ockra, Labrador, Martina Hansson
2 Jaktyrans Gale Wera, Labrador, Andreas Josefsson
Västibergets Hemmingway, Labrador, Dan Fridh
Roekull Mayas Skotte, Labrador, Henk Tenhof
3 Karriärs Working On A Dream, Labrador, Carina Fridh
Vettisens Birk, Labrador, Björn Mortensen
0 Blackbound Carnock, Labrador, Märta Segerström
Nextjoy Divna, Labrador, Agneta Jönsson
Camiveras Charmiga Chirac, Golden, Kenneth Olsson

 

Datum:
Plats:
Domare:
6 maj
Helsingborg
Carina Asp
Nybörjarklass
1 Hedgehog’s Teal, Labrador, Anette Norling
Kimline’s Skye River Findhorn, Labrador, Regina Enge
Korpklons Kambrik, Labrador, Caroline Lillrud
2 Blågul’s Lagunitas, Golden, Barbro Sundin
Roekull Kayos Ultra, Labrador, Ebba Petersson
3 Goldhöjdens Loreley, Golden, Nils-Erik Bengtsson
Kopparhults Pinott, Golden, Gun Klevås
Kullaholm’s Parker Pyne, Labrador, Fredrik Örberg
Like’ims Sookie, Labrador, Virge Johansson
Pumpans Black Forest, Labrador, Carina Persson
0 Aqua Seer’s Fight To Win, Golden, Tina Jonsson
Blågul’s Allra Bästa Vän, Golden, Hanna Nilsson
Coatfloats Delta Force Knockout, Flat, Eva Lundqvist
Il Sano’s Bananarama, Flat, Maria Wallin
Ippika’s Stern Glanz, Golden, Anders Porss
My True Friend’s Snow Angel, Golden, Hanna Gustafsson

I strålande solsken och med lika strålande domare och funktionärer välkomnade vi våra tävlande till provet i Helsingborg. Domare Carina Asp lotsade lugnt och tryggt alla tävlande genom provet och när dagen var slut hade vi tre förstapris. Stort grattis! Vi i provledningen vill tacka alla våra fantastiska funktionärer som gjorde ett utomordentligt jobb, tack till Carina Asp som med finess och kunskap dömde. Tack även till jaktlag och markägare som gjorde detta möjligt. Här nedan våra 1:a pristagare:

nkl-170506

 

Datum:
Plats:
Domare:
22 april
Kristianstad
Janne Stihl
Nybörjarklass
1 HP Roekull Mayas Svarta Stina, Labrador, Sofia Larsson
1 Carmal’s Waterlily’s Genesis, Labrador, Pauline Svangård
Firepoppy’s Bella Donna, Labrador, Rosa Blomqvist
Guldkullens Clyde Ashgill, Golden, Marlene Edvinsson
Jaktkulans Gustaf, Labrador, Lina Jeppsson
Magic Ground Lotus Evora, Golden, Annelie Olsson
Meadowlark River Fiddich, Labrador, Thomas Elebring
Sea-Croft Nice N’ Shiny, Labrador, Malin Elving
2 Meadowlark Manannan Mac Lir, Labrador, Kent Sköld
3 Jaktiverns Typhoon, Flat, Helene Lindeblad
Like’ims Elsas Etna, Labrador, Christina Lundahl
0 Duvkullans Ecru, Labrador, Eva Olsson
Flatterhaft Bring It Back, Flat, Hans Sandgren

nkl3-170422

nkl2-170422

 

Datum:
Plats:
Domare:
22 april
Kristianstad
Per-Anders Norling
Nybörjarklass
1 Aktiva Golden Redbreast, Golden, Henric Werner
Djurbergas Wij Beet, Labrador, Viveka Brännström
Goldhöjdens Corneille, Golden, Margret Bengtsson
Öljersjös Elektra, Labrador, Kristina Karlsson
2 Birdie Nam Nam Dc’s Full Strike, Golden, Jenny Berggren
Micawbers Dream Team Alva, Flat, Lena Karlsso
3 Flatterhaft Welcome Back, Flat, Annette Bennvid
Gamegainer Camaro, Labrador, Linnea Andersson
Micawbers Wheel Of Love And Magic, Flat, Jessica Hagman
Skattkammarens Radar O’reilly, Flat, Cerny Jangegård
Sweet Licorice Cherry, Flat, Ewa Nilson

nkl1-170422

 

Datum:
Plats:
Domare:
9 april
Blekinge
Andreas Josefsson
Öppenklass
1 VP Blekingefatet Roekull Kayos Qvittra, Labrador, Lotta Strand
1 Västibergets Hemmingway, Labrador, Dan Fridh
2 Camiveras Charmiga Chirac, Golden, Kenneth Olsson
3 Greenview Caleigh, Labrador, Kenth Feldt
Dimhöjdens Trip Af Barney, Labrador, Charlotte Asp
Karriärs Working On A Dream, Labrador, Carina Fridh
Carmal’s Keen Abbey, Labrador, Mikael Svensson
0 Quiet Runners Zigge, Flat, Maria Dahlman-Persson
okl-170409

Från vänster: Dan Fridh med hunden Västibergets Hemmingway, Lotta Strand med Roekull Kayos Qvittra, dagens bästa hund och vinnare av vandringspriset Blekingefatet, samt domare Andreas Josefsson.

Datum:
Plats:
Domare:
8 april
Skåne
Åza Vikström
Nybörjarklass
1 HP Roekull Inkas Paw, Labrador, Gerry Jönsson
1 Roekull Inkas Pearl, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
Coatfloats Anakin, Flat, Matts Faijermo
Like’ims Elsas Victor, Labrador, Gert Inge Andersson
2 Sandbytösens Gitte, Golden, Bent Brohammer
Roekull Rajas Toya, Labrador, Ann-Kristin Nilsson
Jaktkulans Gustaf, Labrador, Lina Jeppsson
3 Västibergets Salvia, Labrador, Lars-Inge Larsson
Jaktiverns Typhoon, Flat, Helene Lindeblad
0 Straight Flush Singapore Sling, Flat, Krister Hjalte
nkl-170408

Dagens alla pristagare!