Välkommen till SSRK Södra

Resultat från Spanielprov 2010

Datum:
Plats:
Domare:

20 november
Stensnäs
Jörgen Sandberg

Fältprov, öppenklass
3 Smedmästarens Callista, cocker, Thomaz Jansson, Färjestaden
0 Nithvalley Voodoo Ray, springer, Carin Träffe, Ystad
Scooterbrook Dr Pepper, cocker, Lawson Vallery, Norge
Scooterbrook Mr Big, cocker, Vallery Lawson, Norge
Scooterbrook Pepsi, cocker, Vallery Lawson, Norge
Streamside’s Kilberry Summer, springer, Pär Olsson, Hjärnarp

 

Datum:
Plats:
Domare:
13 november
Landskrona
Jörgen Andersson
Fältprov, elitklass
1 + championat Caper Cailies Windtalker, Springer, Oskar Frostgård, Höör
1 Smedmästarens Ciwi, Cocker, Rita & Jörgen Sandberg, Bromölla
2 Kenmilquin Lemon Maid, Cocker, Per Fransson, Tvärred
3 Smedmästarens Gadd, Cocker, Sofi Rosén, Löberöd
0 Elderdale Sloth, Springer, Peter Fast, Tingsryd
Fawitos Chiwa, Springer, Thomas Andersson, Harlösa
Smedmästarens Chabo, Cocker, Alf Kardell, Ystad
Smedmästarens Willy-Willy, Cocker, Jenny Fältman, Kristianstad
Vagnmakarens Wilma, Cocker, Bodil Sjöblom, Saxtorp
Fältprov, öppenklass
2 Smedmästarens Nana, Cocker, Rita & Jörgen Sandberg, Bromölla
Resultat Spaniel-SM 2010

SM springer 8 november 2010

Vinnare

VP spanielmästare
VP JIS ”Bäst svenskuppfödda hund”

Fågeljägarens Common Tern S30365/2008 född 2008-03-12 ESS Tik
Ägare Petra Johansson Nyköping
2 plats
Guns Choice
Rosebay Caprice KC2600CS född 2005-07-31 ESS Tik
Ägare Jacob Frank Lincolnshire GB
3 plats SE J(J)CH Jaktviljans Bright Dawn S20590/2003, ESS tik
Ägare Magnus Nilsson, Tollarp
4 plats SE J(J)CH Thoras Ghillie S52107/2006 född 2006-06-24 ESS Hane
Ägare Niclas Rasmusson, Vännäs
CoM SE J(J)CH Fågeljägarens Merlin S56945/2006 född 2006-07-29 ESS Hane
Ägare Elisabeth Persson, Edsbyn
CoM Bivråkens Abergele Merch S37796/2008 född 2008-04-09 ESS Tik
Ägare Monica Lindström-Rydstrand Almunge
CoM Glenlaggan Goshawk S53995/2009 född 2008-06-17 ESS Hane
Ägare Paul Andersson, Strängnäs

SM cocker 7 november 2010

Vinnare SE J(J)CH Vagnmakarens Moa S38591/2006 född 2006-04-28 CS Tik
Ägare Monica Lindström-Rydstrand, Almunge
2 plats SE J(J)CH Smedmästarens Ruffsa S16541/2002 född 2002-01-22 CS Tik
Ägare Caj Lindblom, Harlösa
3 plats SE J(J)Ch Timsgarry Bell S52433/2006 Född: 2005-06-05 CS Tik
Ägare Maria Müllersdorf, Strängnäs
CoM Småviltjägarens CEB Fluffy S60998/2007 född 2007-08-23 CS Tik
Ägare Jonas Sandberg, Bromölla
CoM
Guns Choice
SE J(J)CH Smedmästarens Gry S44305/2007 född 2007-05-21 CS Tik
Ägare Rita o Jörgen Sandberg, Bromölla
CoM Stawaskogens Joline S25875/2009 född 2009-02-28 CS tik
Ägare Helena Lindström Vänge

Unghundsderby 6 november 2010

Vinnare Trollebergarens Chiefs Iris  S43712/2009 född 2009-05-25 CS Tik
Ägare Björn Danås, Revinge
2 plats Streamsides Puch SE28894/2010 född: 2009-07-29 ESS Hane
Ägare Tina Fykell/Ulf Westlund Halmstad
3 plats Jaktviljans Fenlizzie S45323/2009  född 2009-07-10 ESS Tik
Ägare, Magnus Nilsson Tollarp
4 plats Smedmästarens Nana S21020/2009 född 2009 02 04 CS Tik
Ägare Rita o Jörgen Sandberg, Bromölla
CoM Jaktviljans Fenton S45326/2009 född 2009-07-10   ESS Hane
Ägare Bert Andersson, Töllsjö
CoM
Guns Choice
Fågeljagarens Gold Finch S31692/2009 född 2009-03-21 ESS Tik
Ägare Bengt Rödseth, Örbyhus
CoM Smedmästarens Nelly S21023/2009 född 2009-02-04  CS Tik
Ägare Bertil Mårtensson Svedala

 

Datum:
Plats:
Domare:
20 oktober
Ebbesjögård
Jörgen Andersson
Enkelt vatten
Gk Lucys Honey Girl, cocker, Marie-Louise Almgren, Svedala
Workable’s to Be Continued, springer, Björn Johnsson, Svedala
Ej gk Moonstruck Hur Svårt Kan Det Va, welsh, Christina Drottsgård, Börringe
Vattenprov
Gk Workable’s to Be Continued, springer, Björn Johnsson, Svedala
Ej gk Lucys Honey Girl, cocker, Marie-Louise Almgren, Svedala
Datum:
Plats:
Domare:
25-26 september
Genarp
Paul Andersson (nkl), Jack Iliffe och Paul Anderson (ökl, ekl)
Fältprov, nybörjarklass
1 Maesydderwen Scout, cocker, Hans Sjöblom, Saxtorp
Smedmästarens Nelly, cocker, Bertil Mårtensson, Svedala
Fältprov, öppenklass
1 VP Meitas Hedvig Humla, cocker, Marie Strauss, Hörby
1 Smedmästarens Ciwi, cocker, Jörgen Sandberg, Bromölla
Vagnmakarens Wilma, cocker, Bodil Sjöblom, Saxtorp
3 Fawito Candy, springer, Filippa Kugelberg, Harlösa
Streamside’s Kill Devil, springer, Wenche Farstad, Norge
0 Buisey Lizzy, cocker, Marcus Sjöborg, Grästorp
Caper Cailie’s Maxi, springer, Carolina Håkansson, Härnösand
Carydan Flint of Woodabudge, cocker, Tore Imset, Norge
Edgegrove Java, springer, Per Fransson, Tväred
Marshbrook Spirit, springer, Marcus Sjöborg, Grästorp
Nithvalley Voodoo Ray, springer, Carin Träffe, Ystad
Smedmästarens Callista, cocker, Thomaz Jansson, Färjestaden
Trollebergarens Chief Iris, cocker, Björn Danås, Revinge
Vagnmakarens Malva, cocker, Hans-Erik Sjöblom, Saxtorp
Fältprov, elitklass
1 VP Fawito Chiva, springer, Thomas Andersson, Harlösa
1 Meryl Happy Lad, cocker, Maria Trogen, Ludvika
Smedmästarens Ruffsa, cocker, Caj Lindblom, Harlösa
2 Caper Cailie’s Wind Talker, springer, Oskar Frostgård, Höör
Smedmästarens Chabo, cocker, Alf Kardell, Ystad
3 Kenmilquin Lemon Maid, cocker, Per Fransson, Tväred
Trollebergarens Lady-Alpha, cocker, Caj Lindblom, Harlösa
0 Cullybracken Blooming, springer, Wenche Framstad, Norge
Elderdale Sloth, springer, Peter Fast, Tingsryd
Fawito Coffi, springer, Lena Andersson-Jonsson, Sjöbo
Pearl, springer, Jonas och Cecilia Dahllöf, Lidingö
Scooterbrook Black Pearl, cocker, Liv Anine Imset, Norge
Smedmästarens Gadd, cocker, Sofi Rosén, Löberöd
Thoras Ghillie, springer, Niclas Rasmusson, Vännäs
Trollebergarens Blixie, cocker, Caj Lindblom, Harlösa
Datum:
Plats:
Domare:
11-12 september
Trolle -Ljungby / Tosteberga
Caj Lindblom (nkl, ekl), Magnus Nilsson (ökl)
Fältprov, nybörjarklass
1 VP Trollebergarens Cheif Iris, cocker, Björn Danås, Södra Sandby
1 Smedmästarens Nana, cocker, Jörgen Sandberg, Bromölla
Streamside’s Puch, springer, Christina Fykell/Ulf Westlund, Halmstad
2 Witch-Hunt’s Druva, cocker, Veronica & Tom Lauritzsen, Forsbacka
Fältprov, öppenklass
1 VP Elderdale Sloth, springer, Peter Fast, Tingsryd
1 Jaktviljans Enzina, springer, Anders Härstedt
Smedmästarens Ciwi, cocker, Rita & Jörgen Sandberg, Bromölla
2 Fantins Sooth, springer, Birgitta Elofsson, Uddevalla
Småviltjägarens CTB Grymmen, cocker, Jonas Sandberg, Fjälkinge
Vagnmakarens Wilma, cocker, Bodil Sjöblom, Saxstorp
3 Iliadens Swift, springer, Lars Magnusson, Skanör
Trollebergarens Cheif Iris, cocker, Björn Danås, Södra Sandby
0 Bekkegården’s Sugar of Scooterbrook, cocker, Vallery Lawson, Norge
Carydan Flint of Woodabudge, cocker, Tore Imset, Norge
Edgegrove Java, springer, Per Fransson, Tväred
Fågeljägarens Common Tern, springer, Petra Johansson, Nyköping
Scooterbrook Dr Pepper, cocker, Lawson Vallery, Norge
Smedmästarens Callista, cocker, Thomaz Jansson, Färjestaden
Fältprov, elitklass
1 VP Caper Cailies Windtalker, springer, Oskar Frostgård, Höör
1 + championat SE J(J)CH Smedmästarens Gry, cocker, Rita & Jörgen Sandberg, Bromölla
1 Catchin Defender, cocker, Jenny Furenbäck, Norsholm
FT CH Rosebay Caprice, springer, Jacob Frank, Danmark
Streamside’s Kilwell, springer, Ulf Westlund, Halmstad
2 Fawitos Coffi, springer, Lena Andersson-Johnsson, Sjöbo
Smedmästarens Chabo, cocker, Alf Kardell
Småviltjägarens CEB Fluffy, cocker, Jonas Sandberg, Fjälkinge
3 Fawitos Chiva, springer, Thomas Andersson, Harlösa
0 Bivråkens Beat It, springer, Mats Andersson, Vreta Kloster
Glenlaggan Goshawk, springer, Paul Andersson, Strängnäs
Huntsman Lance, springer, Christian Dokken, Fjugesta
Jaktviljans Enya, springer, Mats Andersson, Vreta Kloster
Kenmilquin Lemon Maid, cocker, Per Fransson, Tväred
Pt Lina, springer, Christian Dokken, Fjugest
Scooterbrook Black Pearl, cocker, Anine Imset, Norge
Sheena’s Cherry, springer, Anders Härstedt, Hjärup
Smedmästarens Gadd, cocker, Sofi Rosén, Löberöd
Stawaskogens Aska, cocker, Veronica Lauritzen, Forsbacka

Bilder från provet!

Datum:
Plats:
Domare:
14 augusti
Bromölla
Jörgen Sandberg

Enkelt vatten

Gk Nithvalley Vodoo, springer, Carin Träffe, Ystad
Småviltjägarens CTB Edda, cocker, Anne M Nilsson, Yngsjö
Trollebergarens Charlie Brown, cocker, Mikis Samaras, Staffanstorp
Trollebergarens Chicko, cocker, Caj Lindblom, Harlösa
Trollebergarens Chief Iris, cocker, Björn Danås, Södra Sandby
Ej gk Trollebergarens Candy, cocker, Anders Jagerstam, Skurup
Vattenprov
Gk Trollebergarens Charlie Brown, cocker, Mikis Samaras, Staffanstorp
Trollebergarens Chief Iris, cocker, Björn Danås, Södra Sandby
Ej gk Trollebergarens Chicko, cocker, Caj Lindblom, Harlösa
Datum:
Plats:
Domare:
14 augusti
Levrasjön
Caj Lindblom
Enkelt vatten
Gk Smedmästarens Hanne, cocker, Mats Börjesson, Gualöv
Smedmästrens Nelly, cocker, Bertil Mårtensson, Svedala
Ej gk Smedmästarens Hexa, cocker, Tobias Svensson, Fjälkinge
Vattenprov
Gk Nithvalley Vodoo Ray, springer, Carin Träffe, Ystad
Smedmästarens Nana, cocker, Rita & Jörgen Sandberg, Bromölla
Smedmästrens Nelly, cocker, Bertil Mårtensson, Svedala
Småviltjägarens CTB Edda, cocker, Anne M Nilsson, Yngsjö
Datum:
Plats:
Domare:
23 januari
Lund
Caj Lindblom
Fältprov, öppenklass
2 Elderdale Sloth, springer, Peter Fast, Tingsryd
3 Edgegrove Java, springer, Per Fransson, England
0 Elderdale Greed, springer, L Håkansson och J Andersson, Lund
Sealpin Lettemoto, cocker, Tore Imset, Norge
Trollebergarens Bacon, cocker, Angelika Blom, Saxtorp
Fältprov, elitklass
1 Huntsman Lance, springer, Christian Dokken, Fjugesta
Meryl Happy Lad, cocker, Maria Trogen, Ludvika
Simonside Snipe, springer, Carin Träffe, Ystad
Stawaskogens Crut, cocker, Anders Niklasson, Rimbo
2 Caper Cailie’s Wind Talker, springer, Oskar Frostgård, Höör
Smedmästarens Chabo, cocker, Alf Kardell, Ystad
3 Streamside’s Kenmore Goldie, springer, Knut Framstad, Norge
0 Bryncerdin Awenna, cocker, Annikken Aagaard, Norge
Buccleuch Liberty, springer, Isac och Carin Träffe, Ystad