Välkommen till SSRK Södra

Resultat från Spanielprov 2015

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum:
Plats:
Domare:
18 november
Kristianstad
Olle Johannisson
Fältprov öppenklass
1 Jaktviljans Greenock, Engelsk springer spaniel, Bert Andersson
Centennial’s Cobra, Engelsk springer spaniel, Pia Sjöstam
2 Smedmästarens Tanja, Cocker spaniel, Jörgen Sandberg
3 Centennial’s Sly, Engelsk springer spaniel, Åke Mattisson
Jaktviljans Gilda, Engelsk springer spaniel, Lena EkströmStreamside’s X-Belle, Engelsk springer spaniel, Torun Thomassen, Norge
0 Centennial’s Wiz, Engelsk springer spaniel, Paul Johnsson
Flushpoint What A Dame, Cocker spaniel, Lisa Winbo
Miklaus Onpa Helmi, Cocker spaniel, Lena Gunnarsson
Smedmästarens Mollie, Cocker spaniel, Mats Eliasson
Syncerus Seamus, Engelsk springer spaniel, Torun Thomassen, Norge
span151118

1:a Bert Andersson 1:a Pia Sjöstam 2:a Jörgen Sandberg 3:a Lena Ekström 3:a Torun Tomasson 3:a Åke Mattisson Skyttarnas Pris Jörgen Sandberg Domaren Olle Johanissons bästa hund: Lisa Winbo

 

 

Datum:
Plats:
Domare:
24 oktober
Blekinge
Jörgen Andersson
Fältprov Segrarklass
1 Cert, 1 plac Jaktviljans Fenlizzie, Engelsk springer spaniel, Magnus Nilsson
1 CK, 2 plac Streamside’s X-Etera, Engelsk springer spaniel, Ulf Westlund
1 CK, 3 plac Elderdale Aaron, Engelsk springer spaniel, Markus Henrysson
1 CK, 4 plac Hollyoaks Kat, Cocker spaniel, Thomas Stokke
0 Caper Cailie’s Vodoo Fern, Engelsk springer spaniel, Bartek Brejski
Flaggberget’s Lisen, Engelsk springer spaniel, Olle Johannisson
Hunterfull Joyride, Cocker spaniel, Flemming Moch Jørgensen, Danmark
Jaktviljans Fenmore, Engelsk springer spaniel, Malli Stoltz
Joy’s-Lady, Engelsk springer spaniel, Christer Jönsson
Meitas Uffe Snögubbe, Cocker spaniel, Sylvia Larsson
Stawaskogens Matrix, Cocker spaniel, Madelen Norström
Tygore Jan, Engelsk springer spaniel, Olle Johannisson
Segrarklass 24 oktober på Stensnäs.  Domare: Jörgen Andersson  1:a plats, cert, Jaktviljans Fenlizzie, Magnus Nilsson  2:a plats, ck, Streamside´s X-Etera, Ulf Westlund 3:e plats, ck, Elderdala Aaron, Markus Henrysson  4:e plats, ck, Hollyoaks Kat, Thomas Stokke Skyttarnas pris: Elderdala Aaron, Markus Henrysson  "Bästa hund" i markvärdens ögon: Streamside´s X-Etera, Ulf Westlund SSRK Södra tackar Anderssons Foder (Jan Andersson) för priser till placerade hundar och skyttarnas pris, samt Sten Christoffersson för pris till "Bästa hund".

Domare: Jörgen Andersson
1:a plats, cert, Jaktviljans Fenlizzie, Magnus Nilsson
2:a plats, ck, Streamside´s X-Etera, Ulf Westlund
3:e plats, ck, Elderdala Aaron, Markus Henrysson
4:e plats, ck, Hollyoaks Kat, Thomas Stokke
Skyttarnas pris: Elderdala Aaron, Markus Henrysson
”Bästa hund” i markvärdens ögon: Streamside´s X-Etera, Ulf Westlund
SSRK Södra tackar Anderssons Foder (Jan Andersson) för priser till placerade hundar och skyttarnas pris, samt Sten Christoffersson för pris till ”Bästa hund”.

Datum:
Plats:
Domare:
10 oktober
Trelleborg
Jörgen Sandberg
Fältprov, öppenklass
2 Centennial’s Cobra, Engelsk springer spaniel, Pia Sjöstam
Meitas Vera Majviva, Cocker spaniel, Fredrik Jönsson
3 Jackshea’s Paddys Girl, Cocker spaniel, Madelen Norström
0 Caper Cailie’s Vodoo Six, Engelsk springer spaniel, Ingrid Hammarlind
Centennial’s Sly, Engelsk springer spaniel, Åke Mattisson
Centennial’s Wiz, Engelsk springer spaniel, Paul Johnsson
Fourfold Key West Crush, Amerikansk cocker spaniel, Pernilla Falk
Jaktviljans Gilda, Engelsk springer spaniel, Lena Ekström
Smedmästarens Malte, Cocker spaniel, Stina Andersson
Örnholmens Chili, Cocker spaniel, Åke Carlsson

Fler bilder hittas här > > >

panel

Fredrik Jönsson & Meitas Vera Majviva 2 pris, Pia Sjöblom & Centennial’s Cobra 2 pris, Madelen Nordström & Jackshea’s Paddys Girl 3 pris

Skyttarnas pris:  Pia Sjöstam & Centennial’s Cobra

Bästa hund: Gåva från Stens penna – Stina Andersson & Smedmästarens Malte

Domare: Jörgen Sandberg
Provledare: Bengt Christian Magnusson
Markvärd: Sten Christoffersson
Skyttar: Anders Anders Jagerstam och Caj Lindblom

 

Datum:
Plats:
Domare:
19 september
Yngsjö
Jörgen Sandberg
Vattenprov
Godkänd Centennial’s Sly, Engelsk springer spaniel, Åke Mattisson
Meitas Vera Majviva, Cocker spaniel, Fredrik Jönsson
Ej gk Björås Black Hilma, Cocker spaniel, Caj Lindblom
Nybörjarprov vatten
Godkänd Meitas Troja Snöstjärna, Cocker spaniel, Ingela Nilsson

Nedanstående bilder är tagna av Jörgen Sandberg

vatten4

vatten3

vatten1

vatten2

 

Datum:
Plats:
Domare:
5 september
Brösarp
Magnus Tenfält
Vattenprov
Godkänd Jackshea’s Paddys Girl, Cocker spaniel, Madeleine Norström
Jaktviljans Glory, Engelsk springer spaniel, Magnus Nilsson
Smedmästarens Tanja, Cocker spaniel, Jörgen Sandberg
Ej gk Björås Black Hilma, Cocker spaniel, Caj Lindblom
Centennial’s Sly, Engelsk springer spaniel, Åke Mattisson
Meitas Vera Majviva, Cocker spaniel, Fredrik Jönsson
Nybörjarprov vatten
Godkänd Jackshea’s Paddys Girl, Cocker spaniel, Madeleine Norström
Ej gk Jaktiverns Snipe, Cocker spaniel, Per-Åke Andersson
Meitas Troja Snöstjärna, Cocker spaniel, Johan Nilsson
Sissarens Lord Nelson, Cocker spaniel, Jörgen Ahlgren

Nedanstående bilder är tagna av Jörgen Sandberg

5

3

4

1

2

6

 

Datum:
Plats:
Domare:
18 juli
Bromölla
Jörgen Sandberg
Vattenprov
Godkänd Bramblefrosts One, Engelsk springer spaniel, Pauline Berggren
Centennial’s Wiz, Engelsk springer spaniel, Paul Johnsson
Meryl Boulder, Cocker spaniel, Jörgen Mähl
Smedmästarens Mollie, Cocker spaniel, Mats Eliasson
Ej gk Centennial’s Cobra, Engelsk springer spaniel, Pia Sjöstam
Centennial’s Sly, Engelsk springer spaniel, Åke Mattisson
Nybörjarprov vatten
Godkänd Bramblefrosts One, Engelsk springer spaniel, Pauline Berggren

spaniel150719


Datum:
Plats:
Domare:
18 januari
Löddesborg
Ulf Westlund
Fältprov, öppenklass
1 Hollyoaks Lloyd, Engelsk springer spaniel, Jenny Furenbäck
Laganmill Gilpin, Engelsk springer spaniel, Christian Dokken
2 King’s Regal Daisy, Engelsk springer spaniel, Thomas Andersson
0 Caper Cailie’s Vodoo Six, Engelsk springer spaniel, Ingrid HammarlindFedelm’s Enya, Engelsk springer spaniel,Pertti Heijari
Flaggberget’s Bruno, Engelsk springer spaniel, Ulla-Lena Johannisson
Flaggberget’s Lisen, Engelsk springer spaniel, Olle Johannisson
Fågeljägarens Jack Snipe, Engelsk springer spaniel, Johnny Hansen
Jaktviljans Gilda, Engelsk springer spaniel, Lena Ekström
Jaktviljans Glare, Engelsk springer spaniel, Biggan Elofsson
Stawaskogens Matrix, Cocker spaniel, Madelen Norström

spaniel_150118

Jan Andersson, domare Ulf Westlund, King’s Regal Daisy & Thomas Andersson, Hollyoaks Lloyd & Jenny Furenbäck, Laganmill Gilpin & Christian Dokken, Björn Danås

 Skyttarnas pris tilldelades King’s Regal Daisy och Thomas Andersson

 

Datum:
Plats:
Domare:
17 januari
Trolleberg
Caj Lindblom
Fältprov Segrarklass enkelsläpp
1 Smedmästarens Hela, Cocker spaniel, Camilla Paradis
Streamside’s X-Etera, Engelsk springer spaniel, Ulf Westlund
0 Edgegrove Java, Engelsk springer spaniel, Bengt Magnusson
Elderdale Aaron, Engelsk springer spaniel, Markus Henrysson
Fedelm’s Elen, Engelsk springer spaniel, Pertti Heijari
Smedmästarens Alice, Cocker spaniel, Jörgen Sandberg
Smedmästarens Moa, Cocker spaniel, Flemming Moch Jørgensen, Danmark
Smilla, Cocker spaniel, Annika Radefält
Tygore Jan, Engelsk springer spaniel, Olle Johannisson
Via-Edsbergs Cindy, Engelsk springer spaniel, Christian Dokken

spaniel_150117Domare Caj Lindblom, Streamside’s X-Etera & Ulf Westlund, Provledare Lena Ekström, Smedmästarns Hela & Camilla Paradis

Skyttarnas pris tilldelades Smedmästarens Hela och Camilla Paradis