Välkommen till SSRK Södra

Resultat från Tollingprov 2010

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum:
Plats:
Domare:
9-10 oktober
Skåne
Bosse Ferm
Nybörjarklass
2 Agrosofens Fiinlir, Johanna Andersson, Tärnsjö
River Fox Jackpot of Jeba, Ann-Sofi Åkesson, Strövelstorp
3 Blazing Fowler’s Apache, Marie Kinder, Sölvesborg
Digby Tollers Sissiboo, Linda Ljung, Trelleborg
Kanadickens Te-Moak of Maki, Jessika Jakobsson, Anderslöv
Redmound’s Gorgeous Gem, Annette Stensöe, Danmark
River Fox Joker of Jeba, Bo Tengerg, Lund
West Coast Tollers Snusmumriken, Carina Langeland, Kullavik
0 Agrosofens Fiinputs, Annika Karlsson, Jämjö
Vildandens Patron af Axquiz, Arne Andersson, Oskarström
Working Beauty’s Colorful Cookie, Maria Fridell, Forshaga
Öppenklass
1 Agrosofens Sockertoppa, Erika Wang, Kungälv
2 Agrosofens Tico Tico, Johanna Andersson, Tärnsjö
Kanadickens John Dory of Mafli, Catarina Strand, Halmstad
Lönnlövets Nässla, Marie-Louise Huldt, Svedala
3 Springer Nova’s Luna Tvindelstrup, Hanne Sölvkjaer, Danmark
0 Digby Tollers Cascabel, Tina Joonas, Vellinge
Kanadickens Dolphin of Mafli, Anette Björgell, Bunkeflostrand

Helgens enda 1:a pristagare: Erika Wang med Agrosofens Sockertoppa flankerad av domarelev Sverker Haraldsson och domare Bosse Ferm

Datum:
Plats:
Domare:
18 april
Blekinge
Jan Eriksson
Nybörjarklass
1 Kanadickens Dolphin of Mafli, Anette Björgell, Bunkeflostrand
Lönnlövets Nässla, Marie-Louise Huldt, Svedala
2 Riverbreeze Tickling Poh, Therése Helmersson, Lammhult
3 Redmound’s Gorgeus Gem, Annette Stentsöe, Danmark
0 Vildandens Havskräfta af Spirtas, Håkan Linde, Uddevalla
Öppenklass
1 Digby Tollers Cascabel, Tina Joonas, Vellinge
Duck Dog’s Honker, Cecilia Bergling, Lund
Springer Nova’s Luna Tvindelstrup, Hanne Sölvkjaer, Danmark
2 Digby Tollers Power King, Åsa Roosqvist, Sjöbo
Vildandens Morkulla af Nortchi, Lis M Sparre, Bunkeflostrand
3 Mr-Canadien, Mats Gunnarsson, Mönsterås
Tollartrollets Rubin, Peter Sandström, Tenhult
0 Agrosofens Baletta, Martina Fransson, Alsterbro

Dagens 1:a pristagare fr v: Kanadickens Dolphin of Mafli & Anette Björgell, Lönnlövets Nässla & Marie-Louise Huldt, Digby Tollers Cascabel & Tina Joonas, Springer Nova’s Luna Tvindelstrup & Hanne Sölvkjaer, Duck Dog’s Honker & Cecilia Bergling