Välkommen till SSRK Södra

Resultat från Tollingprov 2017

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum:
Plats:
Domare:
21 oktober
Bosarp
Sverker Haraldsson
Nybörjarklass
1 Digby Tollers Shelduck, Roland Bjuggelius
2 Blazing Fowler’s Movie Mad Max, Sofia Hensfelt
Springer Nova’s Fejja Of Tuffno, Jan S Andersson
3 River Fox Ice Of Simo, Annika Rask
0 Blazing Fowler’s Hobbit Aragorn, Marie Kinder
Blazing Fowler’s Hobbit Radagast, Ylva Arnrud
Blazing Fowler’s Movie Madicken, My Eriksson
Digby Tollers Goosander, Birgitta Zetterberg
Lauvstuas Pinti Touchdown, Tina Therese Edvardsen
nkl-171021

Fr v: Blazing Fowler’s Movie Mad Max & Sofia Hensfelt, River Fox Ice Of Simo & Annika Rask, domare Sverker Haraldsson, Digby Tollers Shelduck & Roland Bjuggelius samt Springer Nova’s Fejja Of Tuffno & Jan S Andersson

 

Datum:
Plats:
Domare:
15 oktober
Bosarp
Titti Karlström, Sverker Haraldsson
Öppenklass
1 River Fox Sirocco Av Kolfix, Gro Vestues NO (uppfl till elit)
River Fox Tromb Av Kolfix, Emma Strömbäck (uppfl till elit)
2 Redadict Groovy Bavarian, Ute Nagl DE
Speeding Katniss vom Lech-Toller Nest, Doris Hoffmann DE
United Hunter’s Moonlight TJ vom Lech-Toller Nest, Ute Nagl DE
3 Redmound’s Life Is To Run For Fun, Perly Berge NO
0 Digby Tollers Teal, Johan Knutsson
Mayflower Dancer’s Kwinmatti, Susanne Niggemeyer DE
Redborn First Edition, Anina Steentofte DK
Springer Nova’s Mellie Of Tuffno, Jonas Gustafsson
Elitklass
1 Digby Tollers Testarossa, Agneta Joonas
Nova Bella vom Lech-Toller Nest, Thomas Hoffmann DE
2 Digby Tollers Daytona, Åsa Roosqvist
3 Hunter’s Moonlight Indian Summer Faylinn, Ute Nagl DE
0 Arbetsviljans Björklöv, Elisabeth Løhre NO
Digby Tollers Duck Lips, Tina Joonas
Foxgrove’s Moonlight Gunner, Ute Nagl DE
1or-171015

1 pristagarna, dock saknas Gro på bilden

alla-prist-171015

Datum:
Plats:
Domare:
14 oktober
Bosarp
Titti Karlström, Sverker Haraldsson
Öppenklass
1 Hunter’s Moonlight Indian Summer Faylinn, Ute Nagl DE (uppfl till elit)
Mayflower Dancer’s Kwinmatti, Susanne Niggemeyer DE
River Fox Tromb Av Kolfix, Emma Strömbäck
2 Redadict Groovy Bavarian, Ute Nagl DE
3 Digby Tollers Teal, Johan Knutsson
River Fox Sirocco Av Kolfix, Gro Vestues NO
0 Redborn First Edition, Anina Steentofte DK
Redmound’s Life Is To Run For Fun, Perly Berge NO
Speeding Katniss vom Lech-Toller Nest, Doris Hoffmann DE
United Hunter’s Moonlight TJ vom Lech-Toller Nest, Ute Nagl DE
Vildandens Leet af Pixboot, Anette Björgell
Elitklass
1 Foxgrove’s Moonlight Gunner, Ute Nagl DE
2 Nova Bella vom Lech-Toller Nest, Thomas Hoffmann DE
3 Digby Tollers Daytona, Åsa Roosqvist
0 Arbetsviljans Björklöv, Elisabeth Løhre NO
Digby Tollers Duck Lips, Tina Joonas
Digby Tollers Testarossa, Agneta Joonas
Foxgrove’s Moonlight Gunner, Ute Nagl DE
1or-171014

1 pristagarna

 

alla-prist-171014

Datum:

Plats:
Domare:

14 maj
Bäckaskog
Curt Lundström
Nybörjarklass
1 Inlicios Dusk and Dawn, Håkan Linde
Inlicios Hot and Cold, Susanne Reinke, Tyskland
3 River Fox Ice of Simo, Annika Rask
0 Digby Tollers Goosander, Birgitta Zetterberg
Digby Tollers Teal, Johan Knutsson
Tolling Magic’s Titus Of Ma Zip, David Albinsson
Öppenklass
2 River Fox Storm av Kolfix, Sverker Haraldsson
3 River Fox Tromb av Kolfix, Emma Strömbäck
Springer Nova’s Mellie of Tuffno, Jonas Gustafsson
0 Aquafox Duki Avomerisolmu, Jonathan Nordström
Digby Tollers Scuderia, Lena Muchardt
Tollartrollets Molle, Susanne Reinke, Tyskland
Dagens 1:a pristagare i Nkl TJP 170513 Inlicios Hot and Cold, Susanne Reinke, Tyskland samt Inlicios Dusk and Dawn, Håkan Linde

Dagens 1:a pristagare i Nkl TJP 170514
Inlicios Hot and Cold, Susanne Reinke, Tyskland samt Inlicios Dusk and Dawn, Håkan Linde

Datum:
Plats:
Domare:
13 maj
Bäckaskog
Curt Lundström
Nybörjarklass
2 Inlicios Hot and Cold, Susanne Reinke, Tyskland
River Fox Ice of Simo, Annika Rask
3 Blazing Fowler’s Hobbit Aragorn, Marie Kinder
Redmound’s Magical Nyx, Amelie Ogard
0 Blazing Fowler’s Hobbit Arwen, Maria Karlsson
Digby Tollers Goosander, Birgitta Zetterberg
Digby Tollers Teal, Johan Knutsson
Tolling Magic’s Titus Of Ma Zip, David Albinsson
Öppenklass
2 River Fox Freeze of Simo, Cornelia Merlöv Larsson
3 Digby Tollers Scuderia, Lena Muchardt
3 River Fox Storm av Kolfix, Sverker Haraldsson
River Fox Tromb av Kolfix, Emma Strömbäck
Springer Nova’s Mellie of Tuffno, Jonas Gustafsson
Tollartrollets Molle, Susanne Reinke, Tyskland

 

Datum:
Plats:
Domare:
9 april
Bosarp
Hanne Søndenbroe, DK
Nybörjarklass
1 HP Renarder’s California Celica, Hanna Sofia Flinck
1 Digby Tollers Teal, Johan Knutsson
2 Flottatjärn’s Önja of Leo, Roger Karlsson
3 Digby Tollers Goosander, Birgitta Zetterberg
River Fox Ice of Simo, Annika Rask
0 Digby Tollers Wigeon, Annika Larsson
West Coast Tollers Calippo, Monika Thulin Dahlander
Öppenklass
1 HP River Fox Freeze of Simo, Cornelia Merlöv Larsson
1 Digby Tollers Daytona, Åsa Roosqvist (klar för elit)
Redforesthunter Halifax, Maria Charlotte Petersen DK (klar för elit)
3 River Fox Storm av Kolfix, Sverker Haraldsson
Elitklass
3 Ducksisters Will to Please, Anne Kaurin NO
Qourageous Quicksilver vom Lech-Toller Nest, Jan Alenfall
0 Aktiviva’s Protos D’nash, Marina Johnsson
tjp-170409

Dagens 1:a pristagare tillsammans med domare Hanne

 

Datum:
Plats:
Domare:
8 april
Bosarp
Hanne Søndenbroe, DK
Nybörjarklass
1 Flottatjärn’s Önja of Leo, Roger Karlsson
3 Digby Tollers Goosander, Birgitta Zetterberg
Digby Tollers Wigeon, Annika Larsson
0 Digby Tollers Teal, Johan Knutsson
Redmound’s Magical Nyx, Amelie Ogard
Öppenklass
1 River Fox Storm av Kolfix, Sverker Haraldsson
2 River Fox Freeze of Simo, Cornelia Merlöv Larsson
3 Aktiviva’s Primero d’Nash, Åsa Roosqvist
Digby Tollers Daytona, Åsa Roosqvist
0 Redforesthunter Halifax, Maria Charlotte Petersen DK
Elitklass
1 HP Ducksisters Will to Please, Anne Kaurin NO
3 Qourageous Quicksilver vom Lech-Toller Nest, Jan Alenfall
0 Aktiviva’s Protos D’nash, Marina Johnsson
tjp-170408

Dagens 1:a pristagare, från vänster nkl, ökl och ekl!