Välkommen till SSRK Södra

Resultat från utställningar 2013

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.


Åstorp 2013-11-13

Best In Show
Domare: Wim Wellens

  1. SE U(U)CH Il Sano’s Garmont, Flatcoated retriever, Ulrika Nordenberg, Växjö
  2. CIE NO V-09 Nord UCH SE VCH Perchwater Like A Perfect Dream, Cocker spaniel, Frida Ankerson, Trollhättan
  3. NO VCH NORD UCH SE V-12 SE VCH Astrospring’s Nyanza, Engelsk springer spaniel, Ann Lundin, Vessigebro
  4. NO UCH SE U(U)CH SE V-09 SE V-12 SE VCH US CH Double Coat’s Christmas, Chesapeake Bay retriever, Catharina Lindström, Långås

BIS-valp I
Domare: David Wilmshurst

  1. Fourfold Dixie Highway, Amerikansk cocker spaniel, Pernilla Falk, Blentarp

 

BIS-valp II
Domare: Ann Carlström

  1. Astrospring’s Omega, Engelsk springer spaniel, Ann Lundin, Vessigebro

 

BIS-veteran
Domare: Theres Johansson

  1. DK CH(U) NORD V-11 SE U(U)CH SE VCH Dream Max Amy Diamond, Golden retriever, Sven Aage Nielsen, Jennie Andersson, Danmark

 

BIS Junior/unghund
Domare: Ann-Christine Johansson

  1. Pelydryns Candy, Welsh springer spaniel, Lilian Jonsson, Kvidinge

 

 

BIS Uppfödargrupp
Domare: Jan Herngren

  1. Kennel Pelydryns, Welsh springer spaniel, Lise Lott Samuelsson, Sara Samuelsson, Aneby

 

BIS Avelsgrupp
Ingen grupp deltog


Hasslarp 2013-05-26

Best In Show
Domare: Bjarne Sörensen

  1. SE U(U)CH Dainty’s US Marshal, Golden retriever, Filip Johnsson, Mörarp
  2. NO UCH SE(U)CH Backhills Xpect A New Day, Cocker spaniel, Karin Staf, Tranås
  3. SE U(U)CH Flatterhaft New Year Resolution, Flatcoated retriever, Marie Johansson, Lindome
  4. Ravenwood’s Dont Keep Me Waiting, Amerikansk cocker spaniel,Nina Olsson Malmgren, Trelleborg

BIS-valp I
Domare: Patric Ragnarson

  1. Tiwa’s Good Boy George, Cocker spaniel, Marie Risberg, Gråbo

BIS-valp II
Domare: Gunter Wonisch

  1. Art-Wave’s Topnotch, Engelsk springer spaniel, Lars Svensson, Höör

BIS-veteran
Domare: Patric Ragnarson

  1. SE U(U)CH Floprym R Pea Nut, Golden retriever, Annette Strand, Hindås

BIS Uppfödargrupp
Domare: Dan Ericsson

  1. Kennel Dainty’s, Golden retriever, Filip Johnsson, Mörarp

BIS Avelsgrupp
Domare: Bjarne Sörensen

  1. NO UCH SE VCH Perchwater Like A Perfect Dream, Cocker spaniel, Frida Ankerson, Trollhättan

BIS Junior/Unghund
Domare: Börje Johansson

  1. Floprym Volice Of Loreen, Golden retriever, Annette Strand, Hindåsa


Hasslarp 2013-05-25

Best In Show
Domare: Dan Ericsson

  1. NO UCH SE U(U)CH Backhills Xpect A New Day Cocker spaniel , Ägare Staf Karin, Tranås
  2. Clairstone Ice Princess, Labrador retriever, Ägare Östergaard Tina Danmark
  3. SE U(U)CH Moonstruck Positive, Flatcoated retriever, Mona Strobel, Svedala
  4. Dainty’s Urban Cruiser, Golden Retriever, Filip Johnsson, Mörarp

 

BIS-valp I
Domare: Gunter Wonisch

  1. Sabatti’s Mission Completed, Labrador retriever, Anna Månsson, Hästveda

 

BIS-valp II
Domare: Börje Johansson

  1. Art-Wave’s Topnotch, Engelsk springer spaniel, Lars Svensson, Höör

 

BIS-veteran
Domare: Börje Johansson

  1. SE U(U)CH Moonstruck Positive, Flatcoated retriever, Mona Strobel, Svedala

 

BIS Uppfödargrupp
Domare: Dan Ericsson

  1. Flatcoated retriever, Uppfödare Kennel Flatterhaft, Anneli Karlsson, Olsfors

 

BIS Avelsgrupp
Domare: Bjarne Sörensen

  1. CIE NO-V09 NORD UCH SE VCH Perschwater Like A Perfect Dream, Cocker spaniel, Frida Ankersen, Trollhättan

 

Bis Junior/Unghud
Domare: Patric Ragnarson

  1. Flatterhaft Licence To Kill, Flatcoated retriever, Anna Elebring, Pixbo