Välkommen till SSRK Södra

Resultat från viltspår 2010

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum: November
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Hans Follin, Per H Jönsson,  Ewa Kjellberg, Karl-Axel Larsson, Bo Olofsson, Arne Persson och Håkan Samevik

Anlagsklass

Gk Bökardalens Xantos, S62500/2009, Labrador, Emil och Anna Frederiksen, Vittsjö
Bökardalens X-press Music, S62501/2009, Labrador, Katarin och Bo Alvesson, Ystad
Hedddychlon Aramis, S21110/2008, Welsh Spr Sp, Tina Wahl, Falsterbo
Guideline’s Sidewalk Sale, S60873/2009, Labrador, Marianne Rolf, Höganäs
Lotta, Tavlic002034, Plotthound, Marie Strauss, Hörby
Sea-Birds Hard Nut To Crack, S65970/2009, Labrador, Carina Svensson, Sjöbo

Öppenklass

1 HP Sea-Birds Can You Hear My Heartbraet, S16472/2008, Labrador, Ida Brantsberg, Hbg
1 Arrissa, S25010/2007, Curly, Ann Samsioe, Höllviken
Bökardalens Valiant, S59039/2009, Labrador, Håkan Samevik, Tyringe
Charlott Du Clos Des Alliines, S22377/2004, Belf Vallh Laekenois, Anetter Olgemar, Svedala
Jordvältarn Hinto, S15924/2009, Borderterrier, Olof Andersson, Ystad
Järabackens Tosca, S18228/2009, Labrador, Kerstin Persson, Eslöv
Like’Ims Czorba, S18219/2009, Labrador, Per H Jönsson, Ljungbyhed
Sea-Birds Can You Hear My Heartbraet, S16472/2008, Labrador, Ida Brantsberg, Hbg
Sjöbygårdens To Bee With You, S33235/2009, Anders Johansson, Ljungbyhed
Spader Damens Quick Quaint Qual, S17896/2008, Flat, Lena Svensson, Lund
Sub Terran Double Czeck, S51856/2008, Borderterrier, Ulrika Berge, Vollsjö
2 Balder, Blandras, Martin Hansson, Ystad
Busvizzlans Drága Dora, S53589/2007, Vizzla, Magda Karlsson, Borrby
Järabackens Tosca, S18228/2009, Labrador, Kerstin Persson, Eslöv
Nalle, Blandras, Laila Lindgren, Tomelilla
Smörsoppens Glenlossie, S52857/2008, Welsh Spr sp, Lena Krüger, Bunkeflostrand
3 Kanadickens Lazio Di Cosa, S29424/2008, Tollare, Torsten Hellgren, Höllviken
0 Bricocks Rhododenron, S36045/2009, Cockerd, Marie Johansson, Lund
Bökardalens Xhena, S62503/2009, Labrador, Christer Jensen, Tomelilla
Datum: Oktober
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Anita Berntsson, Claes Blomqvist, Niclas Brännström, Hans Follin, Liselotte Hagberg Karl-Axel Larsson, Bo Olofsson, Arne Persson och Håkan Samevik

Anlagsklass

Gk Anthriscus Black Velvet, S30222/2009, Flat, Malin Sjöblom, DalbyBright Dream’s Black Is Black, S39421/2003, Cocker, Charlotte Bengtssson, TollarpBökardalens Xanté, S62498/2009, Labrador, Louise Nilsson, Malmö

Dainty’s Urban Woman, S30933/2009,Golden, Marica Johannesson, Sösdala

Drömflocken Sweet, S29408/2009, Cocker, Charlotte Bengtsson, Tollarp

Missnutt’s I Am Freja, S32879/2006, Austr. Shepheard, Camilla Lundkvist, Tyringe

Williegårdens Sophia, S16460/2009, Labrador, Klas Jönson, Skivarp

Ej gk Seaspirit Crocus, S37162/2008, Golden, Heléne Adolfsson-Rehn, AsarumSpiritus Tell A New Years Story, S15890/2007, Golden, Lisbeth Borglin, SvedalaStarteasures Carmen, S46757/2009, Labrador, Heléne Friström, Lund

Sunny Delight’s Never Ending Story, S20665, Golden, Ingrid Bergenblad, Skurup

Sunziris Muddy Umtata, S20434/2009, Labrador, Susanne Thulin, Kävlinge

Öppenklass

1 HP Brown Hunts Quattro, DK08791/2007, Labrador, Helle Döj, Struer, Danmark
1 HP Charlott Du Clas Des Alleines, S22377/2004, Belgisk Vallhund Laekenais, Anette Olgemar, Svedala
1 HP Choicemaker’s Forrest Gump, DK19214/2006, Labrador, Suzanne Hofmann, Struer, Danmark
1 HP Choicemaker’s Forrest Gump, DK19214/2006, Labrador, Suzanne Hofmann, Struer, Danmark
1 HP Duckfinder’s Amaretto, S66871/2007, Flat, Mattias Johansson, Löderup
1 HP Quilpies Kobra V, S36066/2001, Austr. Kelpie, Jennifer Ericson, Nättraby
1 Balder, blandras, Martin Hansson, Ystad
1 Brown Hunts Quattro, DK08791/2007, Labrador, Helle Döj, Struer, Danmark
1 Brown Hunts Quattro, DK08791/2007, Labrador, Helle Döj, Struer, Danmark
1 Carmal’s Heroine Quita, S53198/2009, Labrador, Sten Atterwall, Sjöbo
1 Choicemaker’s Forrest Gump, DK19214/2006, Labrador, Suzanne Hofmann, Struer, Danmark
1 Colette, S15713/2009, Labrador, Lotta Strand, Ystad
1 Järabackens Tosca, S18228/2009, Labrador, Kerstin Persson, Eslöv
1 Like’Ims Czorba, S18219/2009, Labrador, Per H Jönsson, Ljungbyhed
1 Nalle, blandras. Laila Lindgren, Borrby
1 Sub Terram Double Czech. S51856/2008, Border terrier, Ulrika Berge, Vollsjö
1 Viltvittringens Tema, S51632/2008, Bayersk viltsp.hund, Per-Anders Norling, Höör
1 Viltvittringens Tema, S51632/2008, Bayersk viltsp.hund, Per-Anders Norling, Höör
1 Quilpies Kobra V, S36066/2001, Austr. Kelpie, Jennifer Ericson, Nättraby
2 Centennial’s Port Ellen, S33425/2009, Eng Spr Spaniel, Lars Bengtsson, Degeberga
2 Sigge, oreg. Labrador, Andrew Persson, Sjöbo
3 Lab Marrone’s Hopeful Honey, S39820/2009, Labrador, Matina Bärnheim, Färlöv
0 Busvizlans Draga Dora, S53589/2007, Ung. Vizsla, Magda Karlsson, Borrby
0 Bökardalens Xhena, S6250372009, Labrador, Christer Jensen, Tomelilla
Datum: 17 oktober
Plats: Genarp, ordinarie prov
Avdelning: Södra
Domare: Hans Follin, Görel Hilborg, Karl-Axel Larsson och Bo Olofsson 

Öppenklass

1 HP Susedalens Unique Treasure, S48047/2009, Flat, Josefin Andersson, Malmö
1 Arrissa, S25010/2007, Ann Samsioe, Höllviken
1 Bricocks Pier Angeli, S13002/2008, Cocker, Karl-Axel Johansson, Flyinge
1 Moonstruck What Happened, S58505/2006, Flat, Karin Nilsson, Saxtorp
1 Olympia. S31402/2001, Labrador, Marianne Rolf, Höganäs
1 Quills Teal, S28396/2009, Flat, Gert Persson, Krisstianstad
2 Bricocks Rhododendron, S36045/2009, Cocker, Marie Johansson, Lund
2 Frank-Headley, S41796/2006, Golden, Annika Nilsson, Lund
0 Kanadickens Lazio Di Cosa, S29424/2008,Tollare, Torsten Hellgren, Höllviken


Provbäst med 1:a HP

Susedalens Unique Treasure & Josefin Andersson med domare Ingela Nilsson

Deltagarna med domarna Görel Hilborg och Hans Follin

Datum: September
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Claes Blomqvist, Hans Follin, Liselotte Hagberg, Karl-Axel Larsson, Ingela Nilsson, Bo Olofsson, Arne Persson, Håkan Samevik och Ingmar Tykesson

 Anlagsklass

Gk Bergsandens For My Last Penny, S57198/2008, Labrador, Marie Svensson, Åhus
Gk Bökardalens Xenokrates, S62499/2009, Labrador, Hans Follin, Genarp
Gk Bökardalens Xhena, S62503/2009, Labrador, Christer Jensen, Tomelilla
Gk Grimsholmen Why Not, S46457/2009, Cocker, Helén H Håkansson, Genarp
Gk Järabackens Tosca, S18228/2009, Labrador, Kerstin Persson, Eslöv
Gk Lab Marrone’s Hopeful Honey, S39820/2009, Labrador, Martina Bärnheim, Färlöv
Gk Like’Ims Czorba, S18219/2009, Labrador, Per H Jönsson, Ljungbyhed
Gk Quilpies Kobra V, S36066/2001, Aust. Kelpie, Jennifer Ericson, Nättraby

 Öppenklass

1 Duckfinder’s Amaretto, S66871/2007, Flat, Mattias Johansson, Löderup
1 Quilpies Kobra V, S36066/2001, Australisk Kelpie, Jennifer Ericson, Nättraby 
1 Viltvittringens Tema, S51632/2008, Bayersk viltspårhund, Per-Anders Norling, Höör
0 Tufvans Zally, S41084/2008, Dansk-Svensk gårdshund, Anna Öhman, Hyllinge
Datum: Augusti
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Claes Blomqvist, Liselotte Hagberg, Ewa Kjellberg, Bo Olofsson, Arne Persson och Håkan Samevik

 Anlagsklass

Gk Bergsandens Sir Lancelot, S48552/2009, Labrador, Mia Agrell, Klippan
Gk Sjöbybårdens To Be With You, S33235/2009, Labrador, Anders Johansson, Ljungbyhed
Gk Widestigens Kenzo, S38967/2008, Tax, Stig Persson, Jämjö
Gk Widestigens Kitty, S38965/2008, Tax, Stig Persson, Jämjö
Ej gk Glimmaskogens Zenta, S18618/2008, Gråhund, John Olsson, Torhamn
Ej gk Lab Marrone’s Hopeful Honey, S39820/2009, Labrador, Martina Brännheim, Färlöv
Ej gk Tilly Hills Hoptimus, S49077/2007, Austr Shep, Inga-Lill Olsson, Torhamn

 Öppenklass

1 HP Quills Teal, S28396/2009, Flat, Gert Persson, Kristianstad
1 Brown Hunt’s Pathfinder, DK09623/2004, Labrador, Anita Bendix Jensen, Hammel, Danmark
1 Brown Hunt’s Trailblazer, DK08787/2007, Labrador, Anita Bendix Jensen, Hammel, Danmark
1 Centennial’s Port Elleb, S33425/2009, Eng Spr Span, Lars Bengtsson, Degeberga
1 Combine Lionheart, S56694/2007, Golden, Anette Kiörboe, Struer, Danmark
1 Duckfinder’s Amaretto, S66871/2007, Flat, Mattias Johansson, Löderup
Datum: 31 juli
Plats: Tyringe, ordinarie prov
Avdelning: Södra
Domare: Hans Folin, Liselotte Hagberg, Karl-Axel Larsson, Håkan Samevik

Öppenklass

1 HP Brown Hunt’s Trailblazer, DK08787/2007, Labrador, Anita Bendix Jensen, Hammel, DanmarkProvbäst samt även SE VCH
1 Bökardalens Seventh Sign, S52231/2007, Labrador, Henrik Nilsson, Mörarp
1 Bökardalens Spirit In The Sky, S52232/2007, Labrador, Roger Liljekvist, Perstorp
1 Honeytaste Napoleon, S45068/2007, Golden, Anita Nordahl, Landkrona
1 Hällstorps Chilli, S29996/2003, Labrador, Gunilla Fridh, Kävlinge
1 Kanadickens Lazio Di Cosa, S29424/2008, Tollare, Torsten Hellgren, Höllviken
1 Jorstorparens Afrodite, S17712/2005, Spr Span, Eva Kerschner, Bunkeflostrand
1 Jorstorparens Cara-Mia, S15859/2008, Spr Span, Eva Kerschner, Bunkeflostrand
1 Minnows Tactic, S36168/2005, Labrador, Gertie Nordqvist, Svedala
1 Spader Damens Quick Quaint Quail, S17896/2008, Flat, Lena Svensson, Lund
1 Stenänga Great G’s Chicory, S42832/2004, Rod Ridgeback, Anna Morgianos
1 Trollängens Uppside-Down, S32191/2005, Spr Span, Anna Jonsson, Sibbhult
1 Upward Hot Dog, FIN24263/04, Labrador, Outi och Petri Lammila, Finland
2 Village Road Haakon, S20195/2009, Cocker, Ann-Christin Björk, Ängelholm

Provbäst + 1 HP 100731 och SE VCH – Brown Hunt’s Trailblazer och Anita Bendix Jensen

Deltagarna samlade

Datum: Juli
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Claes Blomqvist, Per Jönsson, Ewa Kjellberg, Arne Persson, Håkan Samevik

 Anlagsklass

Gk Balder, Blandras, Martin Hansson, Ystad
Gk Beeline Justin Jubilation, S51477/2008, Eng spr sp, Alexandra Engström, Tomelilla
Gk Butzi, Blandras, Salla Ullmanen, Ystad
Gk Carmal’s Heroine Quita, S53198/2009, Sten Atterwall, Sjöbo
Gk Colette, S15713/2009, Labrador, Lotta Strans, Ystad
Gk Fanzy, Blandras, Anders Larsson, Svedala
Gk Jordvältans Hinto, 15924/2009, Borderterrier, Olof Andersson, Ystad
Gk Kullarnas Hilding, S37143/2008, Cocker, Angelica Peterson, Lund
Gk Nalle, Blandras, Laila Lindgren, Tomelilla
Gk Sigge, Blandras, Andrew Persson, Sjöbo
Gk Zeus, S59666/2008, Welsh Spr Sp, Birgitta Himreus, Gullabo
Ej gk Cockett’s Dream On, S28020/2009, Cocker, Tobias Alvinder, Uppala
Ej gk Country Sports Black Label, Blandras, Jesper Strömberg, Ystad

Öppenklass

1 HP Minnows Zonate, S59558/2007, Labrador, Liselotte Bengtsson, Ängelholm
1 Ettermyrans Kia, Blandras, Uno Strand, Ystad
1 Landlabb’s Merry Mulligan, S23481/2005, Labrador, Annila Landerup, Våxtorp
1 Quills Teal, S28396/2009, Flatte, Gert Person, Kristianstad
1 Coatfloats Chilli Chocolate, S69238/2007, Flat, Ulrica Andersson, Knäred
Datum: Juni
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Hans Folin, Liselotte Hagberg, Ingela Nilsson, Arne Persson, Per Jönsson, Håkan Samevik, Lennart Vinqvist

 Anlagsklass

Gk Busvizlans Draga Dora, S53589/2007, Ung Vizsla, Magda Karlsson, Borrby
Gk Charlott du Clos des Alleines, S22377/2004, Laeknois, Anette Olgemar, Svedala
Gk Lappkastets Texas Ros, S30086/2009, Sv Lapphund, Karin Larsén, Blentarp
Gk LE-Cop’s Noxi, S19338/2007, Labrador, Ewa Rosén, Flyinge
Gk Pilla-Nilla Animalix Zeka Af Atlei, S37915/2009, Tollare, Helén Hansson o Filip Olsson, Bjärnum
Gk Quills Teal, S28396/2009, Flatte, Gert Persson, Kristianstad
Gk Vita Hotellets Tanja Tamburin, S 37603/2009, Cocker, Stina Udéhn, Göteborg
Ej gk Astrospring’s Larissa, S48132/2007, Eng Springer sp, Johanna Rosander, Malmö
Ej gk Jazzamarkens Faya, S23962/2008, Vorsteh, Nicklas Törnbladh, Tomelilla
Ej gk Peach Pasion’s Black Rose, S49501/2000, Cocker, Susanne Alwå, Lund
Ej gk Ridgebow’s Riddle Rooli Of Navy, S53254/2008, Rhodesian Ridgeback, Helén Hansson o Filip Olsson, Bjärnum
Ej gk Sir Lancelot, S48552/2009, S48552/2009, Labrador, Mia Agrell, Klippan

 Öppenklass

1 HP Centennial’s Port Ellen, S33425/2009, Eng Springer Sp, Lars Bengtsson, Degeberga
1 HP Minnows Zonata, S59558/2007, Labrador, Liselotte Bengtsson, Ängelholm
1 HP Minnows Zonata, S59558/2007, Labrador, Liselotte Bengtsson, Ängelholm
1 Bricocks Pier Angeli, S13002/2008, Cocker, Britt-Marie och Karl-Axel Johansson, Flyinge
1 Dahlings Carrie, S15295/2008, Wachtel, Börje Dahllöf, Sjöbo
1 Faxa, S48706/2008, Sl Kopov, Mats Hansson, Veberöd
1 Ida, Blandras, Christina Björk, Köpingebro
1 Minnows Tactic, S36168/2005, Labrador, Geertie Nordqvist, Svedala
2 Coatfloats Anthon Bergh, S69243/2007, Flat, Jonas Eriksson, Malmö
3 Vivi, Blandras, Olle Nilsson, Sjöbo
0 Coatfloats Anthon Bergh, S69243/2007, Flat, Jonas Eriksson, Malmö
0 Sub Terram Double Czech, S51856/2008, Borderterrier, Ulrika o Roger Berge, Vollsjö
Datum: Maj
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Johan André, Hans Follin och Per Jönsson

Anlagsklass

Gk Kärrmarkens Lea, S54002/2009, Wachtel, Rickard Göransson, Skurup
Gk Sandbytösens Emma, S22743/98, Golden, Ewa Klang, Södra Sandby
Ej gk Day Light vom Österreichring, S17819/2009, Cocker, Inger Nilsson, Åstorp
Ej gk Wildbird Red River, S24787/2001, Tollare, Therese Ludvigsson, Billesholm

Öppenklass

1 HP Lintorps Dreyra, S64975/2008, Golden, Christer Thomason, Mörrum
Datum: DM i Viltspår 2010
Plats: Skåne
Avdelning: Södra
Domare: Ingmar Tykesson, Anders Pedersen och Martin Bruck
  1. Distriktsmästare SE VCH Honeytaste Tiramisu och Kent van der Schaaf, Billeberga (Golden)
  2. SE VCH Spader Damens Meia de Leite och Maria Eng-Johnson, Lund (Flat)
  3. SE VCH Arrissa och Ann Samsioe, Höllviken (Curly)
  4. SE VCH Spader Damens Quick Quaint Quail och Lena Svensson, Lund (Flat)
  5. SE VCH Honeytaste Ghost Ship och Lise-Lott Lundgren, Nybrostrand (Golden)
  6. SE VCH Bökardalens Spirit In The Sky och Roger Liljekvist, Perstorp (Labrador)
    SE VCH Hellstorps Chilli och Gunilla Fridh, Kävlinge (Labrador)
    SE VCH Kanadickens Calabria Di Cosa (Tollare)

 

Distriktsmästare 2010 i viltspår – SE VCH Honeytaste Tiramisu och Kent van der Schaaf

Datum: 24 april
Plats: Ljungbyhed, ordinarie prov
Avdelning: Södra
Domare: Hans Follin, Per Jönsson, Karl-Axel Larsson och Jan-Egon Nilsson

Öppenklass

1 HP Spader Damens Quick Quaint Quail, S17896/2008, Flat, Lena Svensson, Lund 
1 Arrissa, S25010/2007, Curly, Ann Samsioe, Höllviken
1 Honeytaste Tiramisu, S45072/2007, Golden, Kent van der Schaaf, Billeberga 
1 Lintorps Dreyra, S64975/2008, Golden, Christer o Malin Thomasson, Mörrum
1 Na’Yves Spectra, S31585/2006, Labrador, Charlotte Jorstadius, Frufällan
1 Sjösvängens Stans Värsta Plåster, S58737/2006, Cocker,  Kerstin Lydéen, Knäred
1 Strawberry Line’s Lost In Magig, S31104/2007, Cocker, Ann-Christin Björk, Ängelholm
2 Bergandens Deja Vu, S45910/2007, Labrador, andra Nylander, Tjörnarp
2 Cocomekens Iolde, S22150/2005, Cocker, Heléne Tever, Ängelholm
2 Freckles Speedy Gonzales, S56992/2001, Welsh Springer, Gunilla Alsterfjord, Helsingborg
2 Knockando’s Donna Les Clos, S65168/2003, Leonberger, Ann Samsioe, Höllviken
3 Pipaluk’s Patrik Swayze, S27449/2008, Cocker, Ann-Christin Björk, Ängelholm
0 Honeytaste Lats Dance Samba, S23036/2008, Golden, A-M van der Schaaf, Billeberga 
Datum: April
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Hans Follin, Stig-Anders Glans och Håkan Samevik

Anlagsklass

Gk Cheslabben Ibsen, S29752/2008, Chesapeake, Emma och Ingela Birkegård, Vollsjö
Gk Coatfloats Anthon Bergh, S69243/2007, Flat, Jonas Eriksson, Malmö
Ej gk Jiima’s La Fleurs Enja, S24648/2006, Labrador, Jan och Inger Andersson, Oxie
Ej gk Nelly, S49994/2005, Karelsk Björnhund, Jonas Ketzenius, Rödeby

Öppenklass

1 Halfdan’s Aviation, DK03005/2008, Labrador, Jes Harry Nielsen, Vordingborg DK