Välkommen till SSRK Södra

Resultat från viltspår 2011

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum: December
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Vanja Cedlund, Inger Cronholm Larsson, Hans Follin, Liselotte Hagberg, Åke Hjelm, Karl-Axel Larsson, Karl Edvin Martinsson, Ingela Nilsson och Håkan Samevik

Anlagsklass

Gk Aberlours Brilliant Career, S49336/2009, Perro de Agua Esp. Katarina Göransson, Tollarp
Agrosofens Lindanserska, SE33574/2010, Tollare, Lis Sparre, Bunkeflostrand
Av Melica Hermione Granger, S17052/2008, Golden, Malin Jojansson, Asarum
Dark’s Smart Simply, S37358/2007, The Best, Groenendael, Karin Kvist, Vittsjö
Lepets Miss Sunshine, SE23377/2010, Golden, Ann-Charlotte Bengtsson, Sösdala
Miss Mallorys Favourite Daughter, SE66646/2010, Flat, Lena Svensson, Lund
O’sofinas Twostep, SE12548/2011, Labrador, Sandra Dagsberg, Immeln
Ej gk Snötassens Ayla, S39237/2007, Kooikerhondje, Felicia Torffvit, Fjälkinge

Öppenklass

1 HP CocoLoco’s Drama Queen, SE57896/2010, Labrador, Susanne Thulin, Kävlinge
1 HP SEVCH Figgefilurs Egon Är Svart, S30241/2009, Labrador, Stefan Nilsson, Mörrum
Figgefilurs Frida Flickan Min, SE37778/2010, Labrador, Ann Persson, Broby
1 SEVCH Figgefilurs Charmiga Beata Är Min, S47029/2006, Labrador, Ann Persson, Broby
Havtornets Amarone, SE27031/2010, Golden, Per och Karin Ekelund, Eslöv
Hazelwoods Victory Chimes, S39844/2004, Spr. Spaniel, Kerstin Bengtsson, Eslöv
Krokasmedens Duracell, S21649/2007, Tollare, Maria Hansen, Klippan
Labbegårdens Crunchy Candy, S54078/2002, Labrador, Ann Persson, Broby
Nerogialles Afragola, S41462/2009, Labrador, Elin Larsson, Klippan
Sea-Birds Achy Breakly Heart, S51090/2007, Labrador, Carina Svensson o Jonny Persson, Sjöbo
1 Anthriscus Black Sabbath, S30216/2009, Flat, Helene Lindeblad, Malmö
Av Melica Hermione Granger, S17052/2008, Golden, Malin Johansson, Asarum
Av Melica Hermione Granger, S17052/2008, Golden, Malin Johansson, Asarum
Cheslabben Ibsen, S29752/2008, Chesapeake, Emma och Ingela Birkegård, Helsingborg
Fagerlands Röda Diesel, S19676/2006, Tollare, Marie Ridderhall, Mörarp
Fagerlands Röda Diesel, S19676/2006, Tollare, Marie Ridderhall, Mörarp
Figgefilurs Charmiga Beata Är Min, S47029/2006, Labrador, Ann Persson, Broby
Figgefilurs Egon Är Svart, S30241/2009, Labrador, Stefan Nilsson, Mörrum
Figgefilurs Evigt Vackra Elvira, S30242/2009, Sandra Dagsberg, Immeln
Figgefilurs Frida Flickan Min, SE37778/2010, Labrador, Ann Persson, Broby
Havtornets Amarone. SE27031/2010. Golden, Per och karin Ekelund, Eslöv
Järabackens Jive, S13627/2008, Labrador, Lina Persson, Eslöv
Labbegårdens Crunchy Candy, S54078/2002, Labrador, Ann Persson, Broby
Labrador Vom Bedhard Ortega Forever, S10724/2007, Labrador, Viveca B Persson, Eslöv
Pappinovas Miss Pipinette, SE46441/2010, Papillon, viveca Brunner Persson, Eslöv
Pappinovas Miss Pipinette, SE46441/2010, Papillon, Viveca Brunner Persson, Eslöv
Rantafejs Cassiopeia av Debbi, S67433/2009, Basset, Mats och Malin Persson, Färlöv
Sniffa, SE52230/2010, Spr.Spaniel, Erika Johansson, Kalvsvik
Spring Fevers Lenmana, S28217/2008, Labrador, Eva Holmer, Bjärred
2 Fagerlands Röda Diesel, S19676/2006, Tollare, Marie Ridderhall, Mörarp
3 Figgefilurs Egon Är Svart, S30241/2009, Labrador, Stefan Nilsson, Mörrum
Honeytaste Hot Hazel Nut, S58326/2007, Golden, Liselotte Hagberg, Vinslöv
0 Järabackens Jiva, S13627/2008, Labrador, Lina Persson, Eslöv
Järabackens Jiva, S13627/2008, Labrador, Lina Persson, Eslöv
Kanadickens Sylvester, S15295/2007, Tollare, Björn Malmgren, Saxtorp
Katy, SE55223/2010, Spr.Spaniel, Ritva Winblad, Olofström
Labrador Vom Bedhard Ortega For Ever, S10724/2007, Labrador, Viveca B Persson, Eslöv
Slagstigens Snobben, SE12316/2011, Drever, Robin Stigsson, VilshultStjärnglimtens Nytta, S34788/2007, Golden, Tina Persson, Åhus

 

Datum: November
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Annika Berntsson, Vanja Cedholm, Inger Cronholm Larsson, Hans Follin, Liselotte Hagberg, Per H Jönsson, Karl-Axel Larsson, Ingela Nilsson, Bo Olofsson, Arne Persson, Håkan Samevik och Ingmar Tykesson

Anlagsklass

Gk Fagerlands Röda Diesel, S19676/2006, Tollare, Marie Ridderhall, Mörarp
Figgefilurs Evigt Vackra Elvira, S30242/2009,Labrador, Sandra Dagsberg, Immeln
Fugato’s Melodiva, SE37995/2010, Borderterrier, Catarina Lindskog, Smygehamn
Katy, SE55223/2010, Springer Spaniel, Ritva Winblad, Olofström
Livsglädjens Jaktliga Sallad, SE36946/2010, Golden, Britt-Marie Larsson, Vilshult
Sniffa, SE52230/2010, Springer Spaniel, Erika Johansson, Kalvsvik
Stormbreaker Brooke Shields, SE21320/2010, Borderterrier, Karin Nilsson, Trelleborg
Ej gk Fugato’s Melodiva, SE37995/2010, Borderterrier, Catarina Lindskog, Smygehamn

Öppenklass

1 HP Samson, DK14445/2010, Labrador, Paul Baunkjär, Aakirkeby, Danmark
Samson, DK14445/2010, Labrador, Paul Baunkjär, Aakirkeby, Danmark
1 Aberlours Born In Time, S29047/2008, Perro de Aqua Esp, Anna Andersson, Rydebäck
Bright Dream’s Black Is Black, S39421/2003, Cocker, Charlott Bengtsson, Tollarp
Cheslabben Ibsen, S29752/2008, Chesapeake, Emma och Ingela Birkegård, Vollsjö
Dainty’s Beyond Retro, SE27589/2010, Golden, Annika Nilsson, Lund
Dainty’s Beyond Retro, SE27589/2010, Golden, Annika Nilsson, Lund
Drömflocken Black-Magic, S45293/2008, Cocker, Monica Rosberg, Kävlinge
Drömflocken Black-Magic, S45293/2008, Cocker, Monika Rosberg, Kävlinge
Drömflocken Sweet, S29408/2009, Cocker, Charlott Bengtsson, Tollarp
Drömflocken Sweet, S29408/2009, Cocker, Charlott Bengtsson, Tollarp
Figgefilurs Egon Är Svart, S30241/2009, Labarador, Stefan Nilsson, Mörrum
Fogdarps Ghostbuster, S45906/2007, Labrador, Ina Kehler, Lund
Fogdarps Henna, S58606/2008, Labrador, Åsa Nilsson, Eslöv
Gawain’s Prime Time, REGV1519/2010, Border collie, Maria Persson, Sjöbo
Hazelwoods Victory Chimes, S39844/2004, Springer Spaniel, Kerstin Bengtsson, Eslöv
Krokasmedens Duracell, S21649/2007, Tollare, Maria Hansson, Klippan
Krokasmedens Duracell, S21649/2007, Tollare, Maria Hansson, Klippan
Labbegårdens Crunchy Candy, S54078/2002, Labrador, Ann Persson, Broby
Maalarigårdens Mr Groom Af Mikkel, SE33581/2010, Tollare, Mörarp
Meitas Tessie Tomtebloss, S12715/2006, Flat, Ingela Nilsson, Marieholm
Mikkels Marina, S51084/2003, Tax, Annica Harlos, Kristianstad
Nerogialles Afragola, S41462/2009, Labrador, Elin Larsson, Klippan
Rantafejs Cassiopeia Af Deobi, S67433/2009, Basset, Malin Persson, Förlöv
Rocky Island’s Vet. Candy, DK03131/2007, Labrador, Gert Nöttrup, Nexö, Danmark
Rocky Island’s Vet. Candy, DK03131/2007, Labrador, Gert Nöttrup, Nexö, Danmark
Rocky Island’s Vet. Candy, DK03131/2007, Labrador, Gert Nöttrup, Nexö, Danmark
Rocky Island’s Vet. Candy, DK03131/2007, Labrador, Gert Nöttrup, Nexö, Danmark
Samson, DK14445/2010, Labrador, Paul Baunkjär, Aakirkeby, Danmark
Samson, DK14445/2010, Labrador, Paul Baunkjär, Aakirkeby, Danmark
Skepparkrokens Beyessie Of Ascot, Rhod. Ridg. Helén Andersson, Helsingborg
Spader Damens Quick Quaint Quail, S17896/2008, Flat, Lena Svensson, Lund
Spader Damens Quick Quaint Quail, S17896/2008, Flat, Lena Svensson, Lund
Yard Peace Tamnavulin Of Fonzy, S38510/2009, Golden, Eva Torffvit, Fjälkinge
2 Arrissa, S25010/2007, Curly, Ann Samsioe, Höllviken
Dream Max Flora, S15642/2008, Golden, Jennie Andersson, Helsingborg
Drömflocken Black-Magic, S45293/2008, Cocker, Monica Rosberg, Kävlinge
Moonstruck I’m Happy, S53777/2007, Flat, Johan Quensell. Torna Hällestad
Skyttens Gambrinus Excellent, SE10911/2011, Weimaraner, Kamilla Laursen, Ystad
Skyttens Gambrinus Excellent, SE10911/2011, Weimaraner, Kamilla Laursen, Ystad
Västerängs Billy, REGV1215/2009, Border Collie, Ebba Eriksson, Tyringe
3 Figgefilurs Egon Är Svart, S30241/2009, Labrador, Stefan Nilsson, Mörrum
0 Kullantrollens Ladytaboca, SE15017/2011, Tollare, Anna-Liisa Österbacka, Vilshult
Maalarigårdens Mr Groom Af Mikkel, SE33581/2010, Tollare, Marie Ridderhall, Mörarp
Sea-Birds Achy Breaky Heart, S51090/2007, Labrador, Carina Svensson/Jonny Persson, Sjöbo
Spring Fevers Lenmana. S28217/2008, Labrador, Eva Holmer, Bjärred
Stjärnglimtens Nytta, S34788/2007, Golden, Tina Persson, Åhus

Datum: Oktober
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Annika Berntsson, Niclas Brännström, Inger Cronholm Larsson, Hans Follin, Per H Jönsson, Karl-Axel Larsson, Ingela Nilsson, Bo Olofsson, Håkan Samevik och Ingmar Tykesson

Anlagsklass

Gk Bökardalens Zig Zag, SE63642/2010, Labrador, Lars-Göran Westerberg, BjärredFiggefilurs Den Magiske Labero, S32211/2008, Labrador, Gert Inge Andersson, Hässleholm

Figgefilurs Egon Är Svart, S30241/2009, Labrador, Stefan Nilsson, Mörrum

Ej gk Cheslabben USS John Adams, SE21356/2011, Ingela o Staffan Birkegård, VollsjöFiggefilurs Evigt Vackra Elvira, S30242/2009, Labrador, Sandra Dagsberg, Immeln

Öppenklass

1 HP Stjärnglimtens Nytta, S34788/2007, Golden, Tina Persson, Åhus
1 Avator Hijacked, S69501/2005, Storpudel, Göran Elner, Grimslöv
Bright Dream’s Black Is Black, S39421/2003, Cocker, Charlott Bengtsson, Tollarp
Bökardalens Xantos, S62500/2009, Labrador, Emil och Anna Frederiksen, Vittsjö
Bökardalens Xantos, S62500/2009, Labrador, Emil och Anna Frederiksen, Vittsjö
Figgefilurs Charmiga Beata Är Min, S47029/2006, Labrador, Ann Persson, Broby
Figgefilurs Frida Flickan Min, SE37778/2010, Labrador, Ann Persson, Broby
Fogdarps Henna, S58606/2008, Labrador, Åsa Nilsson, Eslöv
Lab Treasure’s Keep Moving, S49722/2009, Labrador, Karin Lindoff, Staffanstorp
Maalarigårdens Mr Groom Af Mikkel, SE33581/2010,Tollare, Marie Ridderhall, Mörarp
Nerogialle Afragola, S41462/2009, Labrador, Elin Larsson, Klippan
Smörsoppens Glenlossie, S52857/2008, Welsh spr. Span. Lena Krüger, Bunkeflostrand
2 Drömflocken Black-Magic, S45293/2008, Cocker, Monica Rosberg, Kävlinge
Drömflocken Sweet, S29408/2009, Cocker, Charlott Bengtsson, Tollarp
Labbegårdens Crunchy Candy, S54078/2002, Labrador, Ann Persson, Broby
Nerogialles Afragola, S41462/2009, Labrador, Elin Larsson, Klippan
Sea-Birds Achy Breaky Heart, S51090/2007, Labrador, Jonny Persson o Carina Svensson, Sjöbo
Stjärnglimtens Nytta, S34788/2007, Golden, Tina Persson, Åhus
3 Lab Treasure’s Keep Moving, S49722/2009, Labrador, Karin Lindoff, Staffanstorp
0 Airotkivs Ajax, S26066/2006, Labrador, Eskil Thernström. TvingHazelwoods Victory Chimes, S39844/2004, Spr. Spaniel, Kerstin Bengtsson, Eslöv

Datum: 23 oktober
Plats: Genarp, ordinarie prov
Avdelning: Södra
Domare: Annika Berntsson, Inger Cronholm Larsson, Hans Follin, Per H Jönsson, Karl-Axel Larsson, Bo Olofsson, Håkan Samevik och Ingmar Tykesson

Varmt tack till domarna som ställde upp och dömde alla hundar!

Öppenklass

1 HP
Provbäst
Kanadickens Sylvester, S15295/2007, Tollare, Björn Malmgren, Saxtorp
1
Provtvåa
Spader Damens Quick Quaint Quail, S17896/2008, Flat, Lena Svensson, Lund
1 + champion
Provtrea
Smörsoppens Glenlossie, S52857/2008, Welsh Spr spaniel Lena Krüger, Bunkeflostrand
1
Provfyra
Arrisa, S25010/2007, Curly, Ann Samsioe, Höllviken
1
Provfemma
Quills Teal, S28396/2009. Flat, Gert Persson, Kristianstad
Viarps Born To Be Best, SE35150/2010, Labrador, Ingela Nilsson, Marieholm
1 Avatar Hijacked, S69501/2005, Pudel stor, Kristina Jansson, Grimslöv
Beeline Pearl River, S25907/2009, Spr Spaniel Lotta Ringwall, Härslöv
Cheslabben Ibsen, S29752/2008, Chesapeake, E o I Birkegård. Helsingborg
Continental’s Sandstorm Of Ian, S46079/2007, B Vallh, Anna Rosén. Hässleh
Frank-Headley, S41796/2006, Golden, Annika Nilsson, Lund
Honeytaste Hot’N’Tott, S58325/2007, Golden, Håkan Wickholm, Landskrona
Mandylike’s Imposing, S10507/2004, Labrador, Eva Lindberg, Lund
Moonstruck I’m Happy, S53777/2007, Flat, Johan Quensell, Torna Hällestad
Yard Peace Tamnavulin Of Fonzy S38510/2009,Golden, Eva Torffvit, Fjälkinge
2 Dainty’s Beyond Retro, SE27589/2010, Golden, Annika Nilsson, Lund
Ebafarmens Mr Ewing, S29914/2005, Schäfer, Hans Berndtsson, Sösdala
Guideline’s Sidewalk Sale, S60873/2009, Labrador, Marianne Rolf, Höganäs
Lab Treasure’s Keep Moving, S49722/2009 Labrador, Karin Lindoff, Staffansto
Meitas Tessie Tomtebloss, S12715/2006, Flat, Ingela Nilsson, Marieholm
Miss Mallorys Back In Black, SE44477/2010, Flat, Kicki Jönsson, Ängelholm
3 Hazelwoods Mocc, S50188/2007, Spr.sp, Christer Olsson, Kågeröd 3:a Kanadickens Lazio Di Cosa, S29424/2008, Tollare, Torsten Hellgren, Löddeköp 3:a Olympia, S31402/2001, Labrador, Marianne Rolf, Höganäs


Provbäst med 1:a + HP: Kanadickens Sylvester med Björn Malmgren

 

Datum: September
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Inger Cronholm Larsson, Hans Follin, Liselotte Hagberg, Per H Jönsson, Karl-Axel Larsson, Ingela Nilsson, Bo Olofsson, Håkan Samevik och Ingmar Tykesson

Anlagsklass

Gk Benliz Cafféristretto Claudia, SE47842/2010, Labrador, Rickard Bengtsson, Kågeröd
Chateau D’albin Elof, S36578/2007, Fr Bulldog, Johanna Linderkvist, Löddeköpinge
Chevy, TAVLIC 002772 Blandras, Kerstin Mårtensson, Dösjebro
Clauren Cettic Connection, SE22971/2011, Dvärgpinscher, Kina Westerback, Skurup
Curly Cottage Kidjo, S53193/2009, Curly, Arne Ellerman, Kongens Lyngby, Danmark
Daulökke’s Nougatine De Luxe, S44227/2009, Fr Bulldog, Johanna Linderkvist, Löddeköpinge
Dodge, TAVLIC 002771, Blandras, Kerstin Mårtensson, Dösjebro
Fullibus Mumin, S38071/2007, Mexikansk Nakenhund stor, Annika Östring, Billesholm
Krokasmedens Duracell, S21649/2007, Tollare, Maria Hansen, Klippan
Leida’s Russells Diabolic Fame, SE12914/2011, Parson Russel Terrier, Malin Bouvin, Svedala
Månfares Handy Hornet, S19001/2007, Labrador, Gunilla Lindberg, Landskrona
Sea-Birds Achy Breaky Heart, S51090/2007, Jonny Persson/Carina Svensson, Sjöbo
Smart Fellow’s Chefs Best Punch, SE31639/2010, Labrador, Gunilla Svensson, Fjälkinge
Smart Fellow’s Cure The Devil, SE31641/2010, Labrador, Ann-Marie Peterson, Kristianstad
Stjärnglimtens Krydda, S53448/2004, Golden, Ann-Margreth Hagerman, Bjuv
Tanzab’s Genzo Star, SE39562/2010, Affenpinscher, Maria Kvist, Asmundtorp
Xstreams Lakita, S36733/2009, Schäfer, Petra Venebrand, Malmö
Åsby Skogsäng’s Criminell, SE23451/2010, Tax, Kjell-Åke Svensson, Veddige
Ej gk Twisty Drama Girl, S44511/2009, Nordfolkterrier, Marina Nordfors, Ekeby
Twisty Touch Of Class, S64728/2005, Norfolkterrier, Marina Nordfors, Ekeby
Xstreams Lakita, S36733/2009, Schäfer, Petra Venebrand, Södra Sandby

Öppenklass

1 Avatar Hijacked, S69501/2005, Storpudel, Göran Elner, Grimslöv
Black Angus Tilia Cordata, S34481/2009, Labrador, Lena Nygren, Höör
Black Angus Tilia Cordata, S3448172009, Labrador, Lena Nygren, Höör
Bright Dream’s Black Is Black, S34421/2003, Cocker, Charlott Bengtsson, Tollarp
Bökardalens Xantos, S62500/2009, Labrador, Emil och Anna Frederiksen, Vittsjö
Bökardalens X-press Music, S62501/2009, Labrador, Bo Alvesson, Ystad
Bökardalens X-press Music, S62501/2009, Labrador, Bo Alvesson, Ystad
Bökardalens X-press Music, S62501/2009. Labrador, Bo Alvesson, Ystad
Continental’s Sandstorm Of Ian, S46079/2007, Belg.Vallh, Anna rosen, Hässleholm
Dainty’s Beyond Retro, SE27589/2010, Golden, Annika Nilsson, Lund
Drömflockens Black-Magic, S45293/2008, Cocker, Monica Rosberg, Kävlinge
Faahac Faxe, S39186/2008, Rhod. Ridgeback, Eva Malmport, Bräkne-Hoby
Fogdarps Ghostbuster, S45906/2007, Labrador, Ina Kehler, Lund
Fogdarps Ghostbuster, S45906/2007, Labrador, Ina Kehler, Lund
Fogdarps Henna, S58606/2008, Labrador, Åsa Nilsson, Eslöv
Gibas Captain America, SE32075/2010, Borderterrier, Gert Persson, Flyinge
Mandylike’s Imposing, S10507/2004, Labrador, Eva Lindberg, Lund
Meitas Tessie Tomtebloss, S12715/2006, Flat, Ingela Nilsson, Marieholm
Meitas Tessie Tomtebloss, S12715/2006, Flat, Ingela Nilsson, Marieholm
Meitas Tessie Tomtebloss, S12715/2006, Flat, Ingela Nilsson, Marieholm
Stjärnglimtens Nytta, S34788/2007, Golden, Tina Persson, Åhus
Viarps Born to Be Best, SE35150/2010, Labrador, Ingela Nilsson, Marieholm
2 Drömflockens Sweet, S29408/2009, Cocker, Charlott Bengtsson, Tollarp
3 Destiny, SE38582/2011, Golden, Tina Persson, Åhus
Fogdarps Henna, S58606/2008, Labrador, Åsa Nilsson, Eslöv
Gibas Captain America, SE32075/2010, Borderterrier, Gert Persson, Flyinge
0 Gilliams Gold The One And Only, Flat, Anna Olofsson, Löddeköpinge

Datum: Augusti
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Annika Berntsson, Inger Cronholm Larsson, Liselotte Hagberg, Per H Jönsson, Karl-Axel Larsson, Ingela Nilsson, Arne Persson och Håkan Samevik

Anlagsklass

Gk Figgefilurs Frida Flickan Min, SE37778/2010, Labrador, Ann Persson, BrobyGilliam’s Gold The One And Only, S59900/2005, Flat, Anna Olofsson, Löddeköpinge

Västerängs Billy, REGV1215/2009, Border Collie, Ebba Eriksson, Tyringe

Ej gk Curly Cottage Kidjo, S53193/2009, Curly, Arne Ellerman, Kongens Lyngby, DanmarkDumle, Blandras, Patrik Svensson, Kristianstad

Flisan, Blandras, Jessica Salomonsson, Knislinge

Öppenklass

1 HP Ansiceras Guiness By Aslan, S49168/2007, Rhod. Ridgeb, Magdalena Larsson, HelsingborgBökardalens Xhena, S62503/2009, Labrador, Siv och Christer Jensen, Tomelilla

Bökardalens Xhena, S62503/2009, Labrador, Siv och Christer Jensen, Tomelilla

1 Bökardalens Xenokrates, S62499/2009, Labrador, Carin och Hans Follin, GenarpBökardalens Xenokrates, S62499/2009, Labrador, Carin och Hans Follin, Genarp

Dolce Cascada’s Abbey Rock, S52024/2008, Weimaraner, Jeanette Eriksson, Kågeröd

Faahac Faxe, S39186/2008, Rhod. Ridgeb, Eva Malmport, Bräkne-Hoby

Järabackens Twist, S13629/2008, Labrador, Tomas Nilsson, Vinslöv

Järabackens Twist, S13629/2008, Labrador, Tomas Nilsson, Vinslöv

Quills Teal, S28396/2009, Flat, Gert Persson, Kristianstad

Sea-Birds Hard Nut To Crack, S65970/2009, Labrador, Carina Svensson, Sjöbo

3 Bökardalens Xantos, S62500/2009, Labrador, Emil och Anna Frederiksen, VittsjöSmörsoppens Glenlossie, S52857/2008, Welsh Spr Span, Lena Krüger, Bunkeflostrand
0 Sea-Birds Hard Nut To Crack, S65970/2009, Labrador, Carina Svensson, SjöboSea-Birds Hard Nut To Crack, S65970/2009, Labrador, Carina Svensson, Sjöbo

 

Datum: Juli
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Niclas Brännström, Hans Follin, Liselotte Hagberg, Per H Jönsson, Karl-Axel Larsson och Håkan Samevik

Anlagsklass

Gk Art-Wave’s Ti Amo, S61821/2008, Eng Spr Spaniel, Mellvin Rönn, Malmö
Carl-Hermans Qina, SE40904/2010, Wachtel, Arne Lindberg, Tormestorp
Don’s Paint By Numbers, S37033/2009, Welsh Spr Spaniel, Bo Olofsson, Löberöd
Goyas Layman, S16538/2005, Eng Spr Spaniel, Lars Karlsson, Limhamn
Hovshills Läckra Trollunge, S47081/2008, Agneta Hamberg Bengtsson, Tygelsjö
Maalarigårdens Mr Groom Af Mikkel, SE33581/2010, Tollare, Marie Ridderhall, Mörarp
Miss Mallorys Back In Black, SE44477/2010, Flatt, Kicki Jönsson, Ängelholm
Ej gk Klovstamons Ziri Af Jöjebo, S40478/2008, Eng Spr Spaniel, Ida Lindgren, Mörarp

Öppenklass

1 HP Dolee Cascadas Abbey Rock, S52024/2008, Weimaraner, Jeanette Eriksson, Kågeröd
Milovis Fuji, S45058/2009, Cocker, Marica Bengtsson, Asmundtorp
1 Bökardalens Xanté, S62498/2009, Labrador, Louise Nilsson, Malmö
Bökardalens Xenokrates, S62499/2009, Labrador, Hans Follin, GenarpBökardalens Xhena, S62503/2009, Labrador, Christer Jensen, Tomelilla
Grimsholmen Why Not, S46457/2009, Cocker, Helén Hedlundh Håkansson, Genarp
Milovis Disco, S54667/2009, Cocker, Åsa Bengtsson, Asmundtorp
2 Honeytaste Hot Hazel Nut, S58326/2007, Golden, Liselotte Hagberg, Vinslöv
Zeus, S59666/2008, Welsh Spr.Spaniel, Birgitta Himreus, Gullabo
3 Bökardalens Xanté, S62498/2009, Labrador, Louise Nilsson, Malmö
Go And Get Kakashi, S20595/2007, Golden, Nina Lindholm, Kristianstad
Hazelwoods Victory Chimes, S39844/2004, Eng Spr Spaniel, Kerstin Bengtsson, Eslöv
Pussentorper Dream Of Happiness, S25585/2009, Eva Salomonsson, Södra Sandby
0 Ginstens Trust Me, S21721/2008, Labrador, Margareta Rosenström, Ängelholm
Moonstruck I’m Happy, S53777/2009, Åsa och Johan Quensel, Torna Hällestad
Zeus, S59666/2008, Welsh Spr Spaniel, Birgitta Himreus, Gullabo

Datum: 30 juli
Plats: Tyringe, ordinarie prov
Avdelning: Södra
Domare: Inger Cronholm Larsson, Liselotte Hagberg, Karl-Axel Larsson och Håkan Samevik

Öppenklass

1 HPProvbäst Guideline’s Sidewalk Sale, S60873/2009, Labrador, Marianne Rolf, Höganäs
1 Bricocks Rhododenron, S36045/2009, Cocker, Marie Johansson, Lund
Järabackens Twist, S13629/2008, Labrador, Tomas Nilsson, Vinslöv
Kanadickens Lazio Di Cosa, S29424/2008, Tollare, Torsten Hellgren, Löddeköpinge
Milovis Disco, S54667/2009, Cocker, Åsa Bengtsson, Asmundtorp
Minnows Tactic, S36168/2005, Labrador, Gertie Nordqvist, Svedala
Sjösvängens Stans Värsta Plåster, S58737/2006, Cocker, Kerstin Lydeen, Knäred
2 Arrissa, S25010/2007, Curly, Ann Samsioe, Höllviken
Bökardalens Xantos, S62500/2009, Labrador, Emil Frederiksen, Vittsjö
Bökardalens Xenokrates, S62499/2009, Labrador, Hans Follin, Genarp
Milovis Fuji, S45058/2009, Cocker, Marica Bengtsson, Asmundtorp
Olympia, S31402/2001, Labrador, Marianne Rolf, Höganäs
Spader Damens Quick Quaint Quail, S17896/2008, Flat, Lena Svensson, Lund


Provbästa Guideline’s Sidewalk Sale och Marianne Rolf tillsammans med domare Inger Cronholm Larsson


Alla deltagarna i Tyringeprovet

Datum: Juni
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Claes Blomqvist, Niclas Brännström, Inger Cronholm Larsson, Hans Follin, Liselotte Hagberg, Åke Hjelm, Karl-Axel Larsson, Ingela Nilsson, Arne Persson och Håkan Samevik

Anlagsklass

Gk Beebronx Captain Sparrow, SE48234/2010, Pinscher, Maria Lindell, Skillinge
Bella, TAVLIC002559, Blandras, Morgan Mattsson, Sölvesborg
Brödjeholms Trycket Stiger, S39274/2007, Flat, Birgitta Brusquini, Vejbystrand
Chabo, S53878/2006, Labrador, Charlotte Hilmersson, Västra Karup
Chipp, TAVLIC002570, Blandras, Per Eriksson, Bromölla
Cocoloco’s Drama Queen, SE57896/2010, Labrador, Susanne Thulin, Kävlinge
Dainty’s Beyond Retro, SE27589/2010, Golden, Annika Nilsson, Lund
Daisy, Blandras, Alf Nilsson, Löderup
Diamond, S67500/2009, Ty Jaktterrier, Magnus Olofsson, Svalöv
Ellen, S28096/2009, Wachtel, Ida Persson, Sjöbo
Fido, TAVLIC002651, Tysk Jaktterrier, Stefan Andersson, Svalöv
Fiona, TAVLIC002569, Bagel, Gunilla Norberg, Fredriksberg, Danmark
Flatterhaft Skarpt Läge, S35400/2009, Flat, Ann-Mari Holmström, Olofström
Gibas Captain America, SE32075/2010, Borderterrier, Gert Persson, Flyinge
Hebbe, SE58717/2010, Griffon Nivernais, Karin Höijer, Södra Sandby
Kullaholm’s Tin Man, SE27041/2010, Labrador, Jette Nordström, Asmundtorp
Lab Treasure’s Keep Moving S49722/2009, Labrador, Karin Lindoff, Staffanstorp
Luffsen, TAVLIC002511, Blandras, Britt Rundgren, Ängelholm
Milovis Disco, S54667/2009, Cocker, Åsa Bengtsson, Asmundtorp
Milovis Fuji, S45058/2009, Cocker, Marika Bengtsson, Asmundtorp
Minnows Storryteller, SE12669/2010, Labrador, Anna-Maria Larsson, Bromölla
Ricko, TAVLIC002633, Blandras, Elsa Åberg, Näsum
Searover Germs Aengus, S26176/2008, Labrador, Helen Lundberg, Saxtorp
Sonny Listorn, TAVLIC002565, Blandras, Bo Gunnarsson, Fjälkinge
Spring Fevers’s Lenmana, S28217/2008, Labrador, Eva Holmer, Bjärred
Stibybergets Pongo, S16553/2009, Ty Jaktterrier, Magnus Persson, Bromölla
Three Hills Superb Accident, S66255/2009, Springer span, Ragnar Samuelsson, Ystad
Turtle Dove’s Cruel Caligula, S31150/2006, Cocker, Ingela Hansson, Flyinge
Ville, Oreg. Labrador, Eva Persson-Johansson, Skurup
Whistlewood’s Nutmeg Hickory, S45750/2007, Basset, Frank Pålsson, Tollarp
Ej gk A One’s Salve Regina, S38901/2007, Cocker, Ingrid Olsson, Lund
Merrymac Impossible Mission, S27800/2009, Irl Terrier, Elisabet Bolin, Bjärred
Spring Fever’s Lenmana, S28217/2008, Labrador, Eva Holmer, Bjärred
Viarps Black Morris, SE35145/2010, Labrador, Anders Persson, Simrishamn

Öppenklass

1 HP Black Angus Tilia Cordata, S34481/2009, Labrador, Lena Nygren, Höör
Järabackens Twist, S13629/2008, Labrador, Tomas Nilsson, Vinslöv
Järabackens Twist, S13629/2008, Labrador, Tomas Nilsson, Vinslöv
1 Balder, Blandras, Martin Hansson, Ystad
Bricocks Rhododendron, S36045/2009, Cocker, Marie Johansson, Lund
Brown Hunt’s Balalaika, DK08118/2010, Labrador, Bodil o Ida Jensen, Askeby, DK
Bökardalens Xanté, S62498/2009, Labrador, Louise Nilsson, Malmö
Camalis Wellington Of Waterloo, S26160/2009, Dvärgpinscher, Linda Björk, Helsingborg
Cheslabben Mayflower, DK03996/2008, Chesapeake, Hanne Pedersen, Vordingborg DK
Dolce Cascada’s Abbey Rock, S52024/2008, Weimaraner, Jeanette Eriksson, Kågeröd
Faxa, S48706/2008, Slov.Kopov, Mats Hansson, Veberöd
Fynzy, Blandras, Anders Larsson, Svedala
Honeytaste Hot Hazel Nut, S58326/2007, Golden, Liselotte Hagberg, Vinslöv
Jordvältarns Hinto, S15924/2009, Borderterrier, Olof Andersson, Ystad
Järabackens Twist, S13629/2008, Labrador, Tomas Nilsson, Vinslöv
Milovis Disco, S54667/2009, Cocker, Åsa Bengtsson, Asmundtorp
Milovis Fuji, S45058/2009, Cocker, Marika Bengtsson, Asmundtorp
Sasa’s Phantom Of The Opera, Curly, DK19216/2003, Bodil Jensen, Askeby DK
Sjösvängens Stans Värsta Plåster, S58737/2006, Cocker, Kerstin Lydeen, Knäred
Williegårdens Sophia, S16460/2009, Labrador, Klas Jönsson, Skivarp
2 Hazelwoods Victory Chimes, S39844/2004, Springer sp, Kerstin Bengtsson, Eslöv
Honeytaste Hot Hazel Nut, S58326/2007, Golden, Liselotte Hagberg, Vinslöv
Quills Teal, S28396/2009, Flat, Gert Persson, Kristianstad
3 African Braveheart’s Godspeed Thani,SE46413/2010, R.Ridgeb.Benny Fischer,Vallensbäck DK
Missnutt’s I Am Freja, S32879/2006, Austr.Shepherd, Camilla Lundkvist, Tyringe
0 Honeytaste Hot Hazel Nut,S58326/2007, Golden, Liselotte Hagberg, Vinslöv
Zeus, S59666/2008, Welsh Springer span, Birgitta Himreus, Gullabo

Datum: Maj
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Claes Blomqvist, Hans Follin, Liselotte Hagberg, Per H Jönsson, Karl-Axel Larsson, Ingela Nilsson, Bo Olofsson och Arne Persson

Anlagsklass

Gk Drömflocken Black-Magic, S45293/2008, Cocker, Monica Rosberg, KävlingeHuntley’s Daring Dottie, SE23018/2010, Labrador, Anya Häggkvist, Klippan

Ruskprickens Acca, SE14318/2010, Ty Jaktterrier, Annelie Carlsson, Rödeby

Öppenklass

1 HP Concurro Biscotti, S45151/2006, Flat, Marie Asp, KlågerupSjösvängens Stans Värsta Plåster, S58737/2006, Cocker, Kerstin Lydeen, Knäred
1 SE VCH Sasa’s Phantome Of The Opera, DK19216/2003, Curly, Bodil Jensen, Askeby DK
1 Bökardalens Xanté, S62498/2009, Labrador, Louise Nilsson, MalmöConcurro Biscotti, S45151/2006, Flat. Marie Asp, Klågerup

Grimsholmen Why Not, S46457/2009, Cocker, Helén Hedlundh Håkansson, Genarp

Smörsoppens Glenlossie, S52857/2008, Welsh Spr. Spaniel, Lena Krüger, Bunkeflostrand

2 Bökardalens Xenokrates, S62499/2009, Labrador, Hans Follin, GenarpFaahac Faxe, S39186/2008, Rhod. Ridgeback, Eva Malmport, Bräkne Hoby

Moonstruck’s I’m Happy, S53777/2007, Flat, Åsa Q Ahnfelt, Torna Hällestad

3 Brown Hunt’s Balalaika, DK08118/2010, Labrador, Bodil o Ida Jensen, Askeby DK
0 Cheslabben May Flower, DK03996/2008, Chesapik, Hanne Pedersen. Vordingborg DK

Datum: DM i viltspår 15 maj 2011
Plats: Skåne
Avdelning: Södra
Domare: Martin Bruck

  1. Distriktsmästare som ska delta i SM i augusti
    SE VCH Spader Damens Quick Quaint Quail, flat, S17896/2008, tik, Lena Svensson, Lund

  2. Reserv till SM 
    SE VCH NO VCH Spader Damens Meia de Leite, flat, S37820/2005, tik, Maria Eng-Johnsson, Dalby

  3. SE VCH Honeytaste Tiramisu, golden, S45072/2007, tik, Kent van der Schaaf, Landskrona

  4. Nedanstående hundar placerades som nr 4
    SE VCH Arrissa, curly coated, S25010/2007, tik, Ann Samsioe, Höllviken
    SE VCH Susedalens Unique Treasures, flat, S48047/2009, hane,  Josefine Andersson, Malmö
    SE VCH TJH(FM) Duckfinder’s Amaretto, flat, S66871/2007, tik,  Mattias Johansson, Löderup
    SE VCH Qills Teal, flat, S28396/2009, tik, Gert Persson, Kristianstad
    SE VCH Sea-Birds Can You Hear My Heartbeat, labrador, S16472/2008, tik, Ida Brantberg, Helsingborg

Domare Martin Bruck, SE VCH Spader Damens Quick Quaint Quail och Lena Svensson

Datum: April
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Inger Cronholm Larsson, Karl-Axel Larsson och Ingela Nilsson

Anlagsklass

Ej gk Bökardalens Pavarotti, S24247/2006, labrador, Lise-Lott Sjöberg, Teckomatorp

Öppenklass

1 HP Arrissa, SS25010/2007, Curly coated, Ann Samsioe, Höllviken
1 Bökardalens Valiant, S59039/2009, labrador, Maj-Lis & Håkan Samevik, Tyringe
Bökardalens Valiant, S59039/2009, labrador, Maj-Lis & Håkan Samevik, Tyringe

 

Datum: 9 April
Plats: Ljungbyhed, ordinarie prov
Avdelning: Södra
Domare: Hans Follin, Per Jönsson och Jan-Egon Nilsson

Öppenklass

1 Provbäst Spader Damens Meia De Leite, S37820/2005, Flat, Maria Eng-Johnsson, Dalby
1 Duckfinder’s Amaretto, S66871/2007, Flat, Mattias Johansson, LöderupAvatar Hijacked, S69501/2005, Storpudel, Göran Elner, Grimslöv

Sjösvängens Stans Värsta Plåster, S58737/2006, Cocker, Kerstin Lydeen, Knäred

2 Adidac Milla, S16963/2006, Schäfer, Claes-Göran Dahlqvist, FjälkingeHoneytaste Tiramisu, S45072/2007, Golden, Kent van der Schaaf, Landskrona

Moonstruck I’m Happy, S53777/2007, Flat, Åsa Quensel Ahnfelt, Torna Hällestad

3 Arrissa, S25010/2007, Curly, Ann Samsioe, HöllvikenLakkas Beauty of Bath, S44175/2005, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Göran Svejme,  Genarp

Minnows Tactic, S36168/2005, Labrador, Gertie Nordqvist, SvedalaTrollängens Uppside-Down, S32191/2005, Eng Springer spaniel, Anna Jonsson, Sibbhult

0 Honeytaste Napoleon, S45068/2007, Golden, Anita Nordahl, LandskronaSjöbygårdens To Be With You, S33235/2009, Labrador, Olly Johansson, Ljungbyhed

 

Dagens två bästa hundar:

Spader Damens Meia De Leite & Maria Eng-Johnsson samt Duckfinder’s Amaretto & Mattias Johansson

 

Datum: Mars
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Hans Follin, Per Jönsson, Karl-Axel Larsson och Håkan Samevik

Anlagsklass

Gk Curly Cottage Katla, S53194/2009, Curly, Richard Ahl/Caroline Jörnbrink, HelsingborgNerogialles Afragola, S41462/2009, Labrador, Elin Larsson, Klippan

Öppenklass

1 Charlott du Clos des Alleines, S22377/2004, Belgisk Vallhund Laekenois, Anette Olgemar, Svedala

Grimsholmens Why Not, S46457/2009, Eng cocker, Helén H Håkansson, GenarpJärabackens Tosca, S18228/2009, Labrador, Kerstin Persson, Eslöv

Like’Ims Czorba, S18219/2009, Labrador, Per H Jönsson, Ljungbyhed