Välkommen till SSRK Södra

Resultat från viltspår 2013

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum: Oktober – December
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare:

Niclas Brännström, Laila Dahlman, Hans Follin, Liselotte Hagberg, Karl-Axel Larsson, Bo Olofsson, Arne Persson, Håkan Samevik

Anlagsklass

Gk Tasstrampets Gullan Anna, SE23076/2012, Västgötaspets, Gunilla Bliding, Veberöd
Ej gk Freckles Dooley’s, SE24588/2012, Welsh springer spaniel, Gunilla Alsterfjord, Helsingborg

Öppenklass

1 Bergandens Annies Frigg, SE46697/2010, Labrador, Hanna Ingemansson, Sölvesborg
Bökardalens Born To Run, SE27319/2012, Labrador, Monica Gullstrand, Klagshamn
Cheslabben Vaquero, SE23136/2011, Chesapeake bay. Emma Birkegård, Vollsjö
Fiin Cassiopeia, FI30140/09, Labrador, Tevhi Holmström, Havajavlta, Finland
Glamour Valley Destiny Soulmate, S20990/2009, Shetland sheepdog, Sofie Brodén, Örkelljunga
Heddychlon Aramis, S21110/2008, Welsh springer spaniel Tina Wahl, Falsterbo
Lintorpets Alfa, SE37165/2011, Golden, Christer Thomasson, Mörrum
Tashun Believes In Jusse, SE57418/2012, Rodesian Ridgeback, Eva Malmport, Bräkne-Hoby
Uppwards John Wayne, FIN40461/06, Labrador, Rita Nygård, Vasarainen, Fin
2 Bökardalens Born To Run, SE27319/2012, Labrador, Monica Gullstrand, Klagshamn
Rosekull Kola, SE25731/2011, Labrador, Lena Nyman, Malmö
0 Bökardalens Born To Run, SE27319/2012, Labrador, Monica Gullstrand, Klagshamn
Lintorpets Alfa, SE37165/2011, Golden, Christer Thomasson, Mörrum

 

Datum: Oktober
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Niclas Brännström, Karl-Axel Larsson, Karl-Edvin Martinsson, Arne Persson och Håkan Samevik

Anlagsklass

Gk Gröppla, SE12438/2013, Västsibirisk Lajka, Rickard Göransson, VeberödGuns & Game Snövit, SE19869/2013, Labrador, Liselotte Hagberg, Vinslöv
Ej gk Tribiani Fabia, S56694/2008, Tysk Jaktterrier, Jan-Olof Skansfors, Rödeby

Öppenklass

1 HP Cheslabben Vaquero, SE23136/2011, Chesapeake, E Birkegård, Vollsjö
1 Bökardalens Ave Verum Corpus, SE12347/2012, Labrador, H o M Samevik,Tyringe
Bökardalens Ave Verun Corpus, SE12347/2012, Labrador, H o M Samevik, Tyringe
Camral’s Heroines Victory, SE34791/2011, Labrador, M Persson, Nybrostrand
Jinx Domino, S33115/2009, Rottweiler, Christer Eriksson, Sölvesborg
Sjösvängens Stans Värsta Plåster, S58737/2006, Cocker, K Lydeen, Trelleborg
Three Hill’s True Freedom, SE40680/2011, Springer spaniel, K Harrysson, Sölvesborg
2 Carmal’s Heroines Victory, SE34791/2011, Labrador, M Persson, Nybrostrand

 

Datum: September
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Laila Dahlman, Hans Follin, Liselotte Hagberg, Karl-Axel Larsson, Karl Edvin Martinsson, Arne Persson och Håkan Samevik

Anlagsklass

Gk Bergandens Evolution, SE37602/2011, Labrador, Sandra Bengtsson, Ängelholm
Carmal’s Heroines Victory, SE34791/2011, Labrador, Mattias Persson, Nybrostrand
Cheslabben USS John Adams, SE21356/2011, Chesapeake, Ingela Birkegård, Vollsjö
Seaspirit Crocus, S37162/2008, Golden, Heléne Adolfsson-Rhen, Asarum

Öppenklass

1 HP Huntley’s Eldiga Ettra, SE25175/2011, Labrador, Monica Westerlin, Åstorp
Quiet Runners Zigge, SE33855/2012, Flat, Maria Dahlman Persson, Kristianstad
Sjösvängens Stans Värsta Plåster, S58737/2006, Cocker, Kerstin Lydeen, Trelleborg
1 Bökardalens Ave Verum Corpus, SE12347/2012, Labrador, Maj-Lis o Håkan Samevik, Tyringe
Hinnared’s Änzo, S49647/2007, Flat, Marita Grimser, Ystad
Mimmtrix Jägermeister Of Sally, SE35533/2010, Weimaraner, Jenna Anderberg, Tyringe
Nallebackens Qiara, SE10844/2012, Tax, Carin o Mathias Nilsson, Vinslöv
Sjösvängens Stans Värsta Plåster, S58737/2006, Cocker, Kerstin Lydeen, TrelleborgSwe Dren’s Anbellus, SE 30780/2010, Drent Partrijsh, Ulla-Britt Johansson, Osby
Three Hill’s Tiger Gladiator, SE40681/2011, SViszla, Britt-Marie Ekström, Tyringe
2 Foxfury Chabalym, SE62022/2011, Tax, Carina o Mathias Nilsson, Vinslöv
Lizziards Lagavulin, SE33342/2012, Springer spaniel, Ann-Catrine Winger-Lang, VinslövRoekull Kola, SE25731/2011, Labrador, Lena Nyman, Malmö
Tashun Believes In Jusse, SE57418/2012, Rhod. Ridgeb. Eva Malmport, Bräkne-Hoby
3 Ginuwine Tiger Tanaka, SE12994/2011, Rottweiler, Anna Olsson, Mörrum

 

Datum: Augusti
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Liselotte Hagberg, Arne Persson och Håkan Samevik

Anlagsklass

Gk Borngård,s Izor, S32433/2006, Belg. Vallhund, Ulla-Lena Remborn, SkivarpCheslabben Vaquero, SE23136/2011, Chesapeak, Emma Birkegård, Vollsjö
Lakej’s Lucky Loke, SE20545/2011, Dvärschnauzer, A o S Jönsson, Malmö

Öppenklass

1 HP
SE VCH
Järabackens Lipton, SE20517/2010, Labrador, Malin Jönsson, Arlöv
1 Bergsandens Starz, SE36972/2012, Labrador, Uno Sternfeldt, Ystad
Borngårds Izor, S32433/2006, Belg. Vallhund, Ulla-Lena Remborn, Skivarp

Carmal’s X-It, SE16553/2012, Labrador, Uno Strand, Ystad
Foxfury Chabalym, SE62022/2011, Tax. Carina o Mattias Nilsson, Vinslöv

Järabackens Lipton, SE20517/2010, Labrador, Malin Jönsson, Arlöv
Like’Ims Cayenne, S18218/2009, Labrador, Kati Remmelgas, Härslöv
Nallebackens Qiara, SE10844/2012, Tax, Carina o Mattias Nilsson, Vinsköv

Roekull Rajas Molly, SE26388/2012, Labrador, Bertil Alwén, Skivarp
Sam-Presto, SE36197/2012, Drentsche Patrijhond, Niklas Öhrn, Ystad

2 Sam-Pedro, SE36197/2012, Drentsche Patrijhond, Niklas Öhrn, Ystad
3 Bökardalens Alison, SE12341/2012, Labrador, Peter Lindskog, Bromölla
0 Busvizlans Drága Dora, S5589/2007, Vizsla, Magda Karlsson, Borrby
Gyurkóvárin Bárón SE51518/2012, Vizsla, Bo-Eric Carlsson, BorrbySpringmist’s Merlin The Warlock, oreg, Collie långh, Bodil Jönsson, Lund

 

Datum: 3 augusti
Plats: Tyringe
Avdelning: Södra
Domare: Liselotte Hagberg, Karl-Axel Larsson och Håkan Samevik

Öppenklass

1 HP Quills Teal, S28396/2009, Flat, Maria Dahlman Persson, Kristianstad
1 Avatar Hijacked, S69501/2005, Storpudel, Kristina Jansson, Grimslöv
Bökardalens Alison, SE12341/2012, Labrador, Peter Lindskog, Bromölla
Guidline’s Sidewalk Sale, S60873/2009, Labrador, Marianne Rolf, Höganäs
Quite Runners Zigge, SE33855/2012, Flat, Maria Dahlman-Persson, Kristianstad
Smörsoppens Glenlossie, S52857/2008, Welsh s
pringer spaniel, Lena Krüger, Bunkeflistrd
Susedalens Wild One, S30062/2008, Flat, Ingela Lennartsson, Åhus
2 Mayamore Aurora Sky, S69648/2008, Springer spaniel, Betina Petersen, Sösdala
3 Glamour Valley Destiny Soulmata, S20990/2009, Shetland sheepdog, Sofie Brodén, Örkelljunga
Startar ej Sjösvängens Stans Värsta Plåster, S58737/2006, Cocker, Kerstin Lydeen, Trb

 

Datum: Juli
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Niclas Brännström, Karl-Axel Larsson, Arne Persson och Håkan Samevik

Anlagsklass

Gk Bökardalens Ave Verum Corpus, SE12347/2012, Labrador, Maj-Lis och Håkan Samevik, TyringeZenta, oreg, Åke Svensson, Skivarp
Ej gk Pollux, oreg, Tatjena Zeidler, Karlskrona

Öppenklass

1 HP Tornedo’s Red Miss Minou, Tax, Kerstin Tufvesson, Åstorp
1 Bergsandens Annies Frigg, SE46697/2010, Labrador, Hanna Ingemansson, SölvesborgHinnared’s Änzo, S49647/2007, Flat, Marita Gimsér, Ystad

Huntrley’s Eldiga Ettra, SE25175/2011, Labrador Monica Westerlin, Åstorp

Kotilinnun Diiva, FI21655/09, Labrador, Pirjo Välimäki, Söörmarkku, Finland

Quiet Runners Zigge, SE33855/2012, Flat, Marie Dahlman-Persson, Kristianstad

Three Hill’s True Freedom, SE40680/2011, Springer spaniel, Katarina Harrysson, Sölvesborg

Vofcit’s McTavish, FI27670/09, Golden, Eeva och Timo Saario, Uusikaupunki, Finland

Datum: Juni
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Johan André, Laila Dahlman, Karl-Edvin Martinsson, Ingela Nilsson, Arne Persson och Håkan Samevik

Anlagsklass

Gk Lorca’s Incredible Winger, SE32371/2009, Labrador, Helen Kullander, VinslövPussentorpet Zuper Dazzling, SE15648/2012, Springer spaniel, Eva Salomonsson, S Sandby

Öppenklass

1 Hinnared’s Änzo, S49647/2007, Flat, Marita Gimsér, YstadLintorpets Alfa, SE37165/2011, Golden, Christer Thomasson, Mörrum

Quite Runners Zigge, SE33855/2012, Flat, Maria Dahlman-Persson, Kristianstad

Sjösvängens Stans Värsta Plåster, S58737/2006, Cocker, Kerstin Lydeen, Trelleborg

Sjösvängens Stans Värsta Plåster, S58737/2006, Cocker, Kerstin Lydeen, Trelleborg

Datum: Juni
Plats: Ystad
Avdelning: Södra
Domare: Arne Persson

Anlagsklass

Gk Annie Get Your Gun, Labrador, Agneta o Mats Jönsson, Genarp
Australian Mates Bizkit, SE16824/2011, Kelpie, Mari Lindström, Rydsgård
Bersandens Starz, SE36972/2012, Labrador, Uno Stjernfeldt, Ystad
Carmal’s X-it, SE16553/2012, Labrador, Uno Strand, Ystad
Emil, Dobermann, Marianne Johansson, Ystad
Frigg, Spr.sp, Paul Andersson, Sjöbo
Gyurkóvári Báró, SE51518/2012, Vizsla, Bo-Erik Carlsson, Borrby
Hjärtebos Laysa, SE25956/2012, Beagle, Ronny Nilsson, Köpingebro
Järabackens Aingo, SE20519/2010, Labrador, Mats Andersson, Nybrostrand
Like’Ims Lava, SE30246/2012, Labrador, Leif Nilsson, Harlösa
Luka, DK11460/2012, Breton, Ebbe Rosberg, Ystad
Lykkekullens Ronja, SE39896/2012, Wachtel, Stefan Jönsson, Veberöd
Rocktrollens Lilla Anna, SE47839/2011, Basset, Charlotte Eriksson, Tomelilla
Roekull Rajas Molly, SE26388/2012, Labrador, Bertil Alwén, Skivarp
Sam-Presto, SE69197/2012, Drentsche Potrijs Hond, Eva Örn, Ystad
Valjeskogens Traj Li, SE30713/2011, Tax, Margaretha Böös-Olsson, Ystad
Willifez Teen-Spirit, SE61032/2011, Labrador, Håkan Lloyd, Svedala
Zaar Tolling Elina, SE20694/2012, Tollare, Ann o Johan Andersson, Skurup
Zimba, Labrador, Nina Svensson, Köpingebro
Ztella, SE64761/2010, Vorsteh, Lillemor Ördell, Hammenhög

Öppenklass

1 Busvizlans Dróga Dora, S53589/2007, Vizsla, Magda Karlsson, Borrby
Endicott Silver Shine, SE30397/2011, Golden, Lusse Larsson, Skurup
Roekull Rajas Molly, SE26388/2012, Labrador, Bertil Alwen, Skivarp
Springmist,s Merlin The Warlock, S29607/2008, Collie, Bodil Jonsson, Lund
2 Gyurkóván Bàró, SE51518/2012, Vizsla, Bo-Erik Carlsson, Borrby
Matteo, S45748/2006, Spinone, Erika Erlandsson, Tomelilla

 

Datum: Maj
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Niclas Brännström, Inger Cronholm Larsson, Ingela Nilsson, Arne Persson

Anlagsklass

Gk Ghostrider’s Jumping Jack Flash, SE57081/2011, Flat, Anette Sjögren, Bjärred
Miss Mallorys Jitterbug, S16977/2004, Flat, Susanne Helgasson, Blentarp
Ej gk Tunwachtelns Essi, SE36239/2011, Wachtel, Patrik Andersson, Höllviken

Öppenklass

1 Destiny, SE38582/2011, Golden, Tina Persson, ÅhusSjösvängens Stans Värsta Plåster, S58737/2006, Cocker, Kerstin Lydeen, Trelleborg
0 Stjärnglimtens Nytta, S34788/2007, Golden, Tina Persson, Åhus

Datum: DM i viltspår 26 maj 2013
Plats: Skåne
Avdelning: Södra
Domare:
  1. Distriktsmästare som ska delta i spår-SM i Småland i augusti och representera södra avd
    Spader Damens Quick Quaint Qual, flat, Lena Svensson, Lund

  2. Sjösvängens Stans Värsta Plåster, Cocker, Kerstin Lydeen, Trelleborg

  3. Gudeline’s Sidewalk Sale, Labrador, äg. Marianne Rolf, Höganäs
    Miss Mallory Back In Black, Flat,  Kicki Jönsson, Munka-Ljungby
    Quills Teal, Flat, äg. Maria Dahlman-Persson, Kristianstad


Bilden är från 2011 då de också blev Distriktsmästare

Datum: April
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Annika Berntson, Niclas Brännström, Inger Cronholm Larsson, Karl-Axel Larsson

Anlagsklass

Ej gk Knockando’s Swedish Rheinpfalz, S38096/2009, Leonberger, Jane Askfelt, Malmö

Öppenklass

1 Bluenoser’s Sail Suhaili, SE11343/2010, Tollare, Ruby Rydén, Skåne TranåsDestiny, SE38582/2011, Golden, Tina Persson, Åhus

Katy, SE55223/2010, Springer spaniel, Ritva Winblad, Olofström

Susedalens Wild One, S30062/2008, Flat, Ingela Lennartsson, Åhus

2 Sjösvängens Stans Värsta Plåster, S58737/2006, Cocker, Kerstin Lydeen, Trelleborg
0 Stjärnglimtens Nytta, S34788/2007, Golden, Tina Persson, Åhus

Datum: 2013-04-13
Plats: Genarp
Avdelning: Södra
Domare: Hans Follin

Öppenklass

1 Smörsoppens Glenlossie, S52857/2008, Welsh springer spaniel, Lena Krüger, Bunkeflostrand
3 Miss Mallorys Back In Black, SE44477/2010, Flat, Kicki Jönsson, Munka Ljungby
0 Grain Of Golds Joy Of Laughter, SE35597/2010, Golden, Ulf Karlsson, GlemmingebroViltvattnets Fabolous Zita, SE17305/2011, Labrador, Susanne Petersén, Staffanstorp

 

Datum: Januari
Plats: Inom avdelningen
Avdelning: Södra
Domare: Karl-Axel Larsson

Öppenklass

1 Huntley’s Daring Dottie, Labrador, Anya Häggkvist, Klippan