Välkommen till SSRK Södra

Resultat från viltspår 2014

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.


Datum:
Plats:
Domare:
December
Inom avdelningen
Liselotte Hagberg, Arne Persson och Håkan Samevik
Öppenklass
1 Goldenglow Winter Collection, SE14669/2010, Golden, Jeanetter Larsson, S:t Olof
Guns & Game Snövit, SE19869/2013, Labrador, Liselotte Hagberg, Vinslöv
Rockdove’s Red Hot Curry, S22675/2008, Labrador, Marina Quicker, Älvdalen
Smörsoppens Glenlossie, S52857/2008, Welsh springer spaniel, Lena Krüger, Bunkeflostrand
Sweet Licorice Rowan, SE33428/2013, Flat, Lena Svensson, Höör
2 Gäresgårdens Gäresgårdenia, SE54227/2012, Golden, Sandra Lejon, Tomelilla
Spader Damens Quick Quaint Quail, S17896/2008,Flat, Lena Svensson, Höör

 

Datum:
Plats:
Domare:
November
Inom avdelningen
Hans Follin, Arne Persson, Jan-Egon Nilsson
Öppenklass
1 Stawaskogens Black Range, SE40748/2012, Labrador, Malin Orne, Falun
2 Bergsandens Starz, SE36972/2012, Labrador, Uno Stenfeldt, Ystad
Anlagsklass
Godkänd Gäresgårdens Gäresgårdenfia, SE15538/2014, Golden, Jeanette Larsson, S:t Olof
Gäresgårdens Gäresgårdenzor, SE15540/2014, Golden, Sandra Lejon, Tomelilla

 

Datum:
Plats:
Domare:
Oktober
Inom avdelningen
Arne Persson
Öppenklass
1 SE VCH Spader Damens Pierre Corneille, SE59179/2011, Flat, Catarina Nkembo, Veberöd
1 Spader Damens Pierre Corneille, SE59179/2011, Flat, Catarina Nkembo, Veberöd

 

Plats:
Domare:
September
Inom avdelningen
Per H Jönsson, Arne Persson och Håkan Samevik
Öppenklass
1 Smörsoppens Glenlossie, S52857/2008, Welsh springer spaniel, Lena Krüger, Bunkeflostrand
0 Gyurkóvári Báró, SE51518/2012, Ungersk Vizsla, Bo-Erik Carlsson, Borrby
Krontoftas Lincoln, SE36018/2011, Dalmatiner, Gabriella Ovin, Dalby
Anlagsklass
Godkänd Goldwish Greta Long, SE59337/2012, Golden, Maria Lundin, Tomelilla
Skogsvrån’s Charmerande Castor, SE36773/2013, Golden, Sandra Buhre, Tomelilla
White Partenos Topaz, S16927/2007, Vit herdehund, Hillevi Mårtensson, Hammenhög

 

Datum:
Plats:
Domare:
Augusti
Inom avdelningen
Hans Follin, Per H Jönsson, Arne Persson och Håkan Samevik
Öppenklass
1 Bökardalens Born to Run, SE27319/2012. Labrador, Monica Gullstrand, Klagshamn
Cheslabben USS John Adams, SE21356/2011, Chesapeak, Ingela Birkegard, Vollsjö
Digby Tollers Scuderia, SE24917/2013, Tollare, Lena Muchardt, Ödåkra
Hovriket’s Fougasse, SE30178/2013, Griffon, Bo och Pernilla Olsson, Ystad
Anlagsklass
Godkänd A’Special One Future Attack, S57138/2009, Cocker, Marie-Louise Nilsson, Kristianstad
Ej gk Krypins Bina, SE31897/2012, Bayersk Viltspårhund, Peter Jonzon, Veberöd
Mellanmöllan Mallorca, S38572/2004, Dalmatiner, Gabriella Ovin, Dalby

 

Datum:
Plats:
Domare:
22 augusti
Inom avdelningen
Hans Follin, Per H Jönsson, Karl-Axel Larsson och Håkan Samevik
Öppenklass
1 HP Provbäst Sidewalk Sale, S60873/2009 Labrador, Marianne Rolf, Höganäs
1 Guns & Game Snövit, SE19869/2013, Labrador, Liselotte Hagberg, Vinslöv
Jackeroo Vics Magnificant Scot, S57510/2004, Airedale terrier, Susanne Sarezäter, Malmö
Susedalens Wild One, S30062/2008, Flat, Ingela Lennartsson, Åhus
Villy, S42551/2006, Eng Spr.spaniel, Håkan Nilsson, Åhus
2 Cheslabben U S S John Adam, SE21356/2011, Chesapeake, I Birkegård, Vollsjö
Pussentorpet Zuper Dazzling, SE15648/2012, Eng spr spaniel, Eva Salomonsson
0 Aberlours Brilliant Career, S49336/2009, Perro, Katarina Blixberg, Malmö
Hovrikets Clafoutis, SE30177/2013, Griffon, Ulf Karlsson, Glemmingebro

 

Datum:
Plats:
Domare:
Juni
Inom avdelningen
Hans Follin, Per H Jönsson, Arne Persson och Håkan Samevik
Öppenklass
1 Bergsandens Starz, SE36972/2012, Labrador, Uno Stenfeldt, Ystad
Bökardalens Born To Run, SE27319/2012, Labrador, M Gullstrand, Klagshamn
Carmal’s Heroines Victory, SE34791/2011, Labrador, M Persson, Nybrostrand
Colette, S15713/2009, Labrador, Lotta Strand, Ystad
Gyurkovari Bàrò, SE51518/2012, Ungersk Vizsla, Bo-Eric Carlsson, Borrby
Gäresgårdenia, SE54227/2012, Golden, Sandra Lejon, Tomelilla
Gäresgårdenmy, SE54226/2012, Golden, Katarina Kronström, Tomelilla
Gäresgårdenmy, SE54226/2012, Golden, Katarina Kronström, Tomelilla
Gäresgårdennoa, SE54230/2012, Golden, Krister Andersson, Tomelilla
Hovrikets Fougasse, SE30178/2013, Griffon Fauve de Bretagne, Bo Olsson, Ystad
Kungshällans Nf Puma, SE14664/2013, Vorsteh, Lille-Mor Ördell, Hammanhög
Kungshällans Nf Puma, SE14664/2013, Vorsteh, Lille-Mor Ördell. Hammenhög
Lab Magic’s Svante, DK15639/2011, Labrador, Tina Frölich, Dragör, DK
Luka, DK11460/2012, Breton, Ebbe Rosberg, Ystad
Stenbury Black Wigeon, SE21603/2012, Labrador, Carin Olsson, Borrby
Susedalens Wild One, S30062/2008, Flat, Ingela Lennartsson, Åhus
Sångfågelns Ciboletta, SE11875/2012, Labr. Lena Ström, Lund
2 Endicott Silver Shine, SE30397/2011, Golden, Lusse Larsson, Skurup
Like’Ims Lava, SE30246/2012, Labrador, Leif Nilsson, Harlösa
Ztella, SE64761/2010, Vorsteh, Lille-Mor Ördell, Hammenhög
3 Gäresgårdennoa, SE54230/2012, Golden, Kristina Andersson, Tomelilla
0 Busvizslans Drága Dora, S53589/2007, Magda Karlsson, Borrby
Grain Of Gold’s Joy Of Laughter, SE35567/2010, Golden, U Karlsson, Glemmingebro
Anlagsklass
Godkänd Camimos Lucky One, SE58328/2013, Tollare, Liselotte Rosenlund, Skurup
Grejaskogens leby, S37267/2004, Aust Kelpie, R-M Mårtensson, Ronneby
Goldenglow Winter Collection, SE14669/2010, Golden, Jeanetter Larsson, S:t Olof
Goldfashion Bad Romance, SE55871/2010, Golden, Martin Erlandsson, Ystad
Gärdesgårdenmy, SE54226/2012, Golden, Katarina Kronström, Tomelilla
Gäresgårdenia, SE54227/2012, Golden, Sandra Lejon, Tomelilla
Gäresgårdennoa, SE54230/2012, Golden, Kristina Andersson, Tomelilla
Hinnareds Hallon, SE33635/2012, Flat, Lena och Hans Håkansson, Ystad
Hovrikets Fougasse, SE30178/2013, Griffon Fouve de Bretagne , Bo Olsson, Ystad
Riverbreeze Key Of Mystery, S32250/2008, Tollare, Liselotte Rosenlund, Skurup
Viarps Cajsa, SE30882/2012, Labrador, Jakob Roswall, Glemmingebro
Viarps Didrik, SE27568/2013, Labrador, Daniel Nilsson, Blentarp
Vildandens Molekyl af Dax, SE11514/2010, Tollare, Christer Strand, Skurup
Ej gk Labbedoo Excellency Estelle, SE40132/2012, Labrador, Anette Greiff, Röstånga

 

Datum:
Plats:
Domare:
22-24 maj
Inom avdelningen
Hans Follin och Arne Persson
Öppenklass
1 Coco Loco’s Madam Butterfly, DK08653/2012, Labrador, Pia Rix, Rödekro Danmark
Coco Loco’s Madam Butterfly, DK08653/2012, Labrador, Pia Rix, Rödekro Danmark
Coco Loco’s Madam Butterfly, DK08653/2012, Labrador, Pia Rix, Rödekro Danmark
Ida, DK04068/2010, Labrador, Sarah Bahnsen, Aabenraa, Danmark
Ida, DK04068/2010, Labrador, Sarah Bahnsen, Aabenraa, Danmark
Ida, DK04068/2010, Labrador, Sarah Bahnsen, Aabenraa, Danmark

 

Datum:
Plats:
Domare:
DM i viltspår 18 maj
Kågeröd
Martin Bruck, Liselotte Hagberg, Ingmar Tykesson
  1. Distriktsmästare: Sjösvängens Stans Värsta Plåster, Cocker, Kerstin Lydeen, Trelleborg
  2. Smörsoppens Glenlossie, Welsh springer spaniel, Lena Krüger, Bunkeflostrand
  3. Spader Damens Quick Quaint Quail, Flat, Lena Svensson, Lund

 

Övriga deltagare:
Cheslabben Vaquero, Chesapeake, Emma Birkegård, Vollsjö
Huntleys Eldiga Ettra, Labrador, Monica Westerlin, Åstorp
Quills Teal, Flat, Maria Dahlman Persson, Kristianstad

 

Datum:
Plats:
Domare:
26 april
Genarp
Hans Follin och Annika Berntson
Öppenklass
1 PB Ensemble Another Piece Of Art, S53950/2007, Bracco, Kristina Ellström, Klågerup
1 + SE VCH Susedalens Wild One, S30062/2008, Flat, Ingela Lennartsson, Åhus
2 Lavrevikens Talismanic Boy, S34035/2004 Springer, Josefin Berglund, Landskrona
Silver Hunt’s Vincenzo Montella, SE27670/2013 Bracco, Kristina Ellström, Klågerup
Smörsoppens Glenlossie, S52857/2008, Welsh spr.sp. Lena Krüger, Bunkeflostrand
0 Weimstars Pink Panther Af Isolda, SE30615/2013, Weimaraner, Adené Edsheim, Staffanstorp

 

Datum:
Plats:
Domare:
Januari – Mars
Inom avdelningen
Hans Follin, Karl-Axel Larsson, Arne Persson och Håkan Samevik
Öppenklass
1 Agrosofens Lindanserska, SE33574/2010, Tollare, Lis Sparre, Bunkeflostrand
Bergsandens Evolution, SE37602/2011, Labrador, Sandra Bengtsson, Ängelholm
Trollängens Ruben, Str Vorsteh, SE13951/2010, Magnus Bengtsson, Tomelilla
3 Bökardalens Born To Run, SE27319/2012, Labrador, Monica Gullstrand, Klagshamn
Anlagsklass
Godkänd Digge Mountains Ayla, SE48916/2012, Labrador, Ewa Tufvesson, Åhus
Smart Fellow’s Rain On Your Parade, SE14401/2013, Labrador, A-M Petersson Kristianstad
Ej gk Hoodoo’s Eyecatcher Sky Spriri, SE57918/2011, Aust. Sheph. Sabine Malmgren, Bjuv
Smart Fellow’s Storm The Gate, SE38355/2012, Labrador, Gunilla Svensson, Rinkaby