Välkommen till SSRK Södra

Resultat från viltspår 2016

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum:
Plats:
Domare:
Oktober, November
Inom avdelningen

Håkan Samevik, Arne Persson, Liselott Hagberg
Öppenklass
3 Goldwish Greta Long, Golden, Maria Lundin
0 Likeíms Elsas Viggo, Labrador, Roland Andersson
Anlagsklass
Godkänd Manaca’s Magic Touch, Cocker spaniel, Charlott Bengtsson
Wilaritts Mascot, Tysk Schäferhund, Henrik Lindstrand
Datum:
Plats:
Domare:
Augusti, September
Inom avdelningen

Per H Jönsson, Annika Berntsson, Arne Persson
Öppenklass
1 + SE VCH Bökardalens Baloo, Labrador, Cenny Christoffersson
2 Bökardalens Baloo, Labrador, Cenny Christoffersson
Anlagsklass
Godkänd Sirrka, Västsibirisk Laika, Rickard Göransson
Ej gk Kronsäter’s Farao, Staffordshire Bullterrier, Katja Wexö
Datum:
Plats:
Domare:
30 juli
Tyringe, ordinarie prov

Per H Jönsson, Håkan Samevik, Liselotte Hagberg, Hans Follin, Karl-Axel Larsson
Öppenklass
1 HP + SE VCH, 1 plac Vilijonkan Aavistus, Labrador, Ulla och Leo Ratinen, Finland
1 + SE VCH, 2 plac Bökardalens Ed Sheeran, Labrador, Helen Richardsson
1 + SE VCH, 3 plac Vilijonkan Caspian, Labrador, Ulla och Leo Ratinen, Finland
1 + SE VCH, 4 plac Boompaw’s Great Tit, Labrador, Tuija och Kari Sulin, Finland
1 + SE VCH Boompaw’s Angry Bird, Labrador, Tuija och Kari Sulin, Finland
Boompaw’s Suzuki Marauder, Labrador, Taina Kytölä och Juha Pelttari, Finland
1 Bökardalens Chocoloco, Labrador, Sylvia Koivunen
Bökardalens Eye’s For You, Labrador, Olly Johansson
Casey, Labrador, Linda Laursen, Danmark
Mörkehäll Engla, Curly, Ann Samsioe
3 Guideline’s Sidewalk Sale, Labrador, Marianne Rolf
Sjöbygårdens To Bee With You, Labrador, Olly Johansson
Skattkammarens Isle Of Skye, Flat, Tommy Hansson
0 Meringue’s Wildberry, Golden, FI11906/10, Taina Kytölä och Juha Pelttari, Finland
Mylord’s Malte Mintkola, Basset Fauve de Bretagne, Pernilla Olsson
Tavlsborggård’s Gismo, Flat, Birte Dahl Hendriksen, Danmark
Vildandens Tändhatt af Axquiz, Tollare, Lena Sundlöf

För sista gången arrangerade vi ordinarie viltspårprov i Tyringe. Håkan och Maj-Lis Samevik, som under många år upplåtit sin underbara grillplats som samlingspunkt för detta prov, har sagt att de tycker att detta var ett bra tillfälle att sluta nu när jag och Helén också lämnar ansvaret för viltspårproven för SSRK:s södra avdelning.

Vi vill tacka alla som ställt upp i detta prov, domare, deltagare och framför allt Maj-Lis och Håkan, som lagt ned ett stort arbete för att tävlingen skulle bli så bra som möjligt. Hundarna fick bada av sig och visa sina apporteringsglädje i dammarna och domarna fick grillad korv efter sina rundor i skogen och här hölls domarkonferenserna och avslutningsvis prisutdelning.

Årets Tyringeprov bjöd på något fuktig väderlek och vi hade deltagare från Danmark, Finland och naturligtvis också Skåningar.

Vi tackar för oss och önskar vår efterträdare för viltspårproven lycka till!
/ Hans Follin och Helén Hedlundh Håkansson

 

Datum:
Plats:
Domare:
Juni, Juli
Inom avdelningen

Hans Follin, Jan Egon Nilsson, Liselotte Hagberg, Annika Berntsson, Arne Persson, Johan André, Niclas Brännström, Per H Jönsson
Öppenklass
1 + SE VCH Andjöh’s Rikke Skov, Labrador, Gert Nöttrup, DK
Bonnets Workable Wendy, Welsh springer spaniel, Maivi Strömborg
Like’Ims Tezz, Labrador, Per H Jönsson
Roekull Kola,  Labrador, Lena Nyman
1 Bonnets Workable Wendy, Welsh springer spaniel, Maivi Strömborg
Bökardalens Baloo, Labrador, Cenny Christoffersson
Bökardalens Baloo, Labrador, Cenny Christoffersson
Bökardalens Ed Sheeran, Labrador,  Helen Richardsson
Glivarps Pandora, Korthårig Vorsteh, Lille-Mor Ördell
Like’Ims Lava, Labrador, Leif Nilsson
Roekull Kola,  Labrador, Lena Nyman
Roekull Kola,  Labrador, Lena Nyman
Skattkammarens Isle of Skye, Flat, Tommy Hansson
2 Bökardalens Carpe Diem, Labrador, Maria Stjärnkvist
Like’Ims Lava, Labrador, Leif Nilsson
Like’Ims Tezz, Labrador, Per H Jönsson
Mylord’s Malte Mintkola, Basset Fauve de Bretagne, Pernilla Olsson
3 Glivarps Maximus, Korthårig Vorsteh, Kristian Ördell
Stormbreaker David Beckham, Border terrier, Patricia Alumets
0 Goldenglow Winter Collection, Golden, Jeanette Larsson
Anlagsklass
Godkänd Centennial’s Tuft Of Grass, Engelsk springer spaniel, Erica Medin
Digge Mountains Day Dreamer, Labrador, Helene Christiansson
Glivarps Maximus, Korthårig Vorsteh, Kristian Ördell
Knutstorps Inca, Korthårig Vorsteh, Göran Ivarsson
Münstersystrarnas Callebaut, Kleiner Münsterländer, Elina Blixt
Rajbackens Alexia, Norsk Älghund, Grå (gråhund), Petter Kristiansson
Renslingans Conrad, Drentsche Patrijshond, Niklas Öhrn
Rockamore Viola, Borderterrier, Carin Hammarberg
Ej gk Era Cibukama, Strävhårig Vorsteh, Regina Kristiansson


2016-07-11

Resultat från DM i viltspårprov i Kågeröd den 29 maj 2016
Domare: Anders Pedersen och Ingmar Tykesson

  1. Vinnare och distriktsmästare Welsh springer spanieln Smörsoppens Glenlossie med förare Lena Krüger, Bunkeflostrand, som kommer att representera södra avdelningen vid SM i augusti.
  2. Labradoren Bökardalens Eye’s For You, förare Anders Johansson, Ljungbyhed
  3. Labradoren Guideline’s Sidewalk Sale, förare Marianne Rolf, Höganäs
  1. Labradoren Guns & Games Snövit, förare Liselotte Hagberg, Vinslöv

Vi gratulerar alla ekipagen till väl genomförda spårprov!

 

Datum:
Plats:
Domare:
April, Maj
Inom avdelningen

Annika Berntsson, Per H Jönsson, Marie Strauss, Liselott Hagberg och Håkan Samevik
Öppenklass
1 Andjöh’s Rikke Skov, Labrador, Gert Nöttrup, DK
Andjöh’s Rikke Skov, Labrador, Gert Nöttrup, DK
Bonnets Workable Wendy, Welsh springer spaniel, Maivi Strömborg
Drumbeat Kiss Of Fire, Labrador, Cherie Birch Rotböll, DK
Lantlyckans Kyrkogrim, Tollare, Eva Johnsson Wennberg
Like’Ims Tezz, SE58611/2014, Labrador, Per H Jönsson
Like’Ims Tezz, SE58611/2014, Labrador, Per H Jönsson
Salasana Catori, Flat, Kia Lavesson
3 Drömflockens Lady Merry, Cocker spaniel,
Anlagsklass
Godkänd Camimos Bellezza Af Timi, Tollare, Lise Rosenlund
Camimos Poseidon, Tollare, Lise Rosenlund
Digby Tollers Goosander, Tollare, Birgitta Zetterberg
Firepoppy’s Fireflame, Labrador, Anna Klint
Glivarps Pandora, Korthårig Vorsteh, Lille-Mor Ördell
Like’Ims Tezz, SE58611/2014, Labrador, Per H Jönsson
Olexius Prezley, Tysk schäferhund, Henrik Lindstrand
Samantha, Ej stambokförd i SKK, Sofia Dahlgren
Skeppartorps Made For Miracle, Flat, Charlotta Hesböl Petersson
Ej gk

 

Datum:
Plats:
Domare:
23 april
Genarp, ordinarie

Hans Follin
Öppenklass
1 + Provbäst Guidelines’s Sidewalk Sale, Labrador, Marianne Rolf
1 Smörsoppens Glenlossie, Welsh spr.sp. Lena Krüger
2 Bökardalens Eye’s For You, Labrador, Anders Johansson