Välkommen till SSRK Södra

Resultat från viltspår 2017

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum:
Plats:
Domare:
September
Inom avdelningen
Marie Strauss, Håkan Samevik, Liselotte Hagberg, Johan Nilsson, Arne Persson, Eva Kjellberg
Öppenklass
1 SE VCH Bökardalens Esmeralda, Labrador, Reneé Gatzwiller
Rus N’ Riv St The Winner Takesitall, Tollare, Allan Herbst-Jensen DK
Soldrivans Cha’Risa Dating Mr X, Tollare, Susanne Larsen DK
1 Gilbert, Tollare, Lotte Torp DK
Ridgebow’s Yakira Of Arif, Rhodesian Ridgeback, Magnus Lundberg
Ridgebow’s Yakira Of Arif, Rhodesian Ridgeback, Magnus Lundberg
Rus N’ Riv St The Winner Takesitall, Tollare, Allan Herbst-Jensen DK
Soldrivans Cha’Risa Dating Mr X, Tollare, Susanne Larsen DK
Vildandens Switch af Pixboot, Tollare, Birgitta Vikström DK
2 Vildandens Switch af Pixboot, Tollare, Birgitta Vikström DK
3 Etanardges Vanilla by Obelix, Rhodesian ridgeback, Margareta Borglin
Luna, Tollare, Annette Schwartz Hansen DK
0 Anzantra Birka Nansidotter, Rhodesian ridgeback, Helena Lundquist
Elderdale Mac Lean, Alpenländische Dachsbracke, Kjell Larsson
Anlagsklass
Godkänd Quiet Runners Dacke, Flat, Maria-Dahlman Persson
Ej godkänd Fröderyds Dora, Jämthund, Gert Rubin
Datum:
Plats:
Domare:
Augusti
Inom avdelningen
Per H Jönsson, Hans Follin, Håkan Samevik, Arne Persson, Karl-Axel Larsson
Öppenklass
1 HP SE VCH Nanaimo Cassin’s Vennjoenne, Tollare, Maike Böhm DE
1 SE VCH Beeline Love Supreme, Engelsk springer spaniel, Annika Lucander
Mallaig Feel Super Fine, Labrador, Gunvor Hjort DK
1 HP Nanaimo Cassin’s Fiery-Norell, Tollare, Nicole Härtel DE
1 Beeline Love Supreme, Engelsk springer spaniel, Annika Lucander
Bökardalens Esmeralda, Labrador, Reneé Gatzwiller
Bökardalens Esmeralda, Labrador, Reneé Gatzwiller
Bökardalens Filippa K, Labrador, Sonja Åhman
Nanaimo Cassin’s Vennjoenne, Tollare, Maike Böhm DE
Nanaimo Cassin’s Synnco, Tollare, Thomas Haas DE
Ridgebow’s Xellent Dixie of Ngumo, Rhodesian ridgeback, Åsa Simonsson
Wildbird Röda Snöstorm, Tollare, Ines Fuchs DE
3 Etanardges Vanilla by Obelix, Rhodesian ridgeback, Margareta Borglin
0 Anzantra Birka Nansidotter, Rhodesian ridgeback, Helena Lundquist
Anlagsklass
Godkänd Casarrondo Calino Miru-Adan, Tollare, Ann-Christin Kuhn DE
Nanaimo Cassin’s Synnco, Tollare, Thomas Haas DE
Wallovas Cut Copy, Welsh Springer Spaniel, Paul Åkesson
Datum:
Plats:
Domare:
Juli
Inom avdelningen
Niclas Brännström, Per H Jönsson, Hans Follin, Håkan Samevik
Öppenklass
1 Colas Tage, Labrador, Carl Lachmann
Greyberry’s Facán, Weimaraner korthårig, Bettina Liljeqvist
Anlagsklass
Godkänd Carmal’s Pang, Wachtel, Jörgen Bengtsson
Cockerpojkarnas Bagherra, Cocker spaniel, Tony Fling
Klövjaktens Glado, Norrbottenspets, Axel Johansson
Yoda vom Trommelberg, Wachtel, Henrik Kristensson
Ej godkänd Junipergårdens Ambitious Vilja, Australian shepherd, Lena Hardarsson
Datum:
Plats:
Domare:
29 juli
Tyringe, ordinarie

Hans Follin, Per H Jönsson, Karl-Axel Larsson, Håkan Samevik, Liselotte Hagberg
Öppenklass
1 HP, PB Bökardalens Follow You Forever, Labrador, Barbara Tuvesson
1 Bökardalens Ed Sheeran, Labrador, Helene Richardsson
Digge Mountains Day Dreamer, Labrador, Helene Christiansson
Etanaridge’s Vanilla by Obelix, Rhodesian ridgeback, Margareta Borglin
Lopplådans Johan Jordgubbe, Flat, Kristina Söderberg
Starmaids Valley Victory, Beagle, Marie och Peter Håkansson,
Tängelsås Piper, Petit basset griffon vendeen, Lars-Göran Winqvist
Windcraft Hardcore Superstar, Engelsk springer spaniel, Malin Persson
2 Bökardalens Filippa K, Labrador, Sonja Åhman
3 Pelydryns Garden Flower, Welsh springer spaniel, Annika Hallström
0 Bökardalens Esmaralda, Labrador, Lotte och Reneé Gatzwiller
Pelydryns Candy, Welsh springer spaniel, Lilian Jonsson
provbast-170729

Provbäst med 1 + HP: Bökardalens Follow You Forever och Barbara Tuvesson

 

Deltagarna

Deltagarna

Domarna

Domarna

Datum:
Plats:
Domare:
Juni
Inom avdelningen

Jan Egon Nilsson, Arne Persson, Håkan Samevik
Öppenklass
1 Boston, Labrador, Mikael Rubin
Bökardalens Filippa K, Labrador, Sonja Åhman
Digge Mountains Day Dreamer, Labrador, Helene Christiansson
Lantlyckans Kyrkogrim, Tollare, Fredrik Johnsson
Salasana Catori, Flat, Kia Lawesson
Salasana Catori, Flat, Kia Lawesson
Stall Mjösjös Kicki, Bayersk viltspårhund, Lars-Göran Karlsson
2 Salasana Catori, Flat, Kia Lawesson
3 Lantlyckans Kyrkogrim, Tollare, Fredrik Johnsson
Anlagsklass
Godkänd Ayarips Mooi Mira van Gefe, Nederlandske Kooikerhondje, Ann-Loise Jönsson
Blazing Fowler’s Hobbit Tauriel, Tollare, Tina Jacobsson
Boston, Labrador, Mikael Rubin
Bökardalens Filippa K, Labrador, Sonja Åhman
Centennial’s Highland Park, Engelsk springer spaniel, Christina Olsson
Crazy Crys Another Little Gremlin, American Staffordshire terrier, Madlene Lygdman
Dixie Dinmonds Amsitross Aramis, Labrador, Alexander Werther
Golden Firefly Blixten, Golden, Emil Löfqvist
Hellatorpets Banjo, Kleiner Münsterländer, Mats Wallin
Knockando’s Waikato Quincyson, Leonberger, Jane Askfelt
Rantafejs Gargamel av Hexlego, Slovensk kopov, Jenny Larsson
Robust Laura Biagiotti, Labrador, Cecilia Ranvide
Stall Mjösjös Kicki, Bayersk viltspårhund, Lars-Göran Karlsson
Subtils Micacé, Malinois, Anne Sandberg Fallensen
Ultimate Gigant Arthos, Riesenschnauzer, Tina Nilsson
Västbergets Solaris, Labrador, Uno Strand
Datum:
Plats:
Domare:
Maj
Inom avdelningen

Håkan Samevik, Arne Persson, Annika Berntsson
Öppenklass
1 Firepoppy’s Fireflame, Labrador, Anna Klint
Red Tops Saturday Morning, Långhårig tax, Agneta Wendel
2 River Fox Hollister By Lefi, Tollare, Lis Sparre
3 Turtle Dove’s Just My Stile, Cocker spaniel, Gunilla Holmlund Annehed
Anlagsklass
Godkänd Daimian’s Mellow Yellow, Labrador, Anna Rydbäck
Ej godkänd Crazy Crys Another Little Gremlin, American Staffordshire terrier, Madlene Lygdman
Rusagårdens Hot Chili, Golden, Agneta Attberg
Datum:
Plats:
Domare:
21 maj, DM
Kågeröd

Susanne Holmqvist, Martin Brunck
Öppenklass
1 + PB Guidelines Sidewalk Sale, Labrador, Marianne Rolf
Provbäst och får representera Södra avdelningen på SM
1 Bökardalens Eyes For You, Labrador, Anders Johnsson
Smörsoppens Tummelisa, Welsh springer spaninel, Lena Krüger
2 Guns & Game Snövit, Labrador, Liselott Hagberg
0 Winderaft Hardcore Superstar, Engelsk springer spaniel, Malin Persson
Smörsoppens Glenlossie, Welsh springer spaniel, Lena Krüger
dm-viltspar2017

Distriktsmästare 2017 – Marianne Rolf med Guidelines Sidewalk Sale ”Portia”

Datum:
Plats:
Domare:
13 maj
Genarp, ordinarie

Hans Follin, Per Henrik Jönsson
Öppenklass
1 + PB Smörsoppens Glenlossie, Welsh Springer Spaniel, Lena Krüger
1 + SE VCH Etanaridge’s Vanilla By Obelix, Rhodesian Ridgeback, Margareta Borglin
1 Casey, DK08673/2014, Labrador
2 Guideline’s Sidewalk Sale, Labrador, Marianne Rolf
Smörsoppens Tummelisa, Welsh Springer Spaniel, Lena Krüger
Datum:
Plats:
Domare:
Mars
Inom avdelningen

Arne Persson, Niclas Brännström, Annika Berntsson, Håkan Samevik
Öppenklass
1 Whispering Word’s Casanova, Bayersk Viltspårhund, Mattias Persson
Whispering Word’s Casanova, Bayersk Viltspårhund, Mattias Persson
0 Vildsvinsluffaren’s Arga, Karelsk Björnhund, Pär-Ola Elmers
Anlagsklass
Godkänd Batmoors’ Alltwalis Rhianon, Labrador, Karin Rimvall
Freja, Labrador, Olle Andersson
River Fox Salsa Av Fira, Tollare, Lotta Strömberg
Streamlight’s Choice Lex Luthor, Labrador, Jennifer Kolm
Whispering Word’s Casanova, Bayersk Viltspårhund, Mattias Persson
Datum:
Plats:
Domare:
April
Inom avdelningen

Arne Persson, Liselotte Hagberg, Annika Berntsson, Håkan Samevik
Öppenklass
1 +  SE VCH Whispering Word’s Casanova, Bayersk Viltspårhund, Mattias Persson
0 Olexius Prezley, Tysk Schäferhund, Henrik Lindstrand
Wilaritts Mascot, Tysk Schäferhund, Henrik Lindstrand
Anlagsklass
Godkänd Andrummets Spralliga Sik, Tollare, Ann-Cathrine Wallen
Bökardalens Esmeralda, Labrador, Lotte/Renée Gatzwiller
River Fox Hollister By Lefi, Tollare, Lis Sparre
Ej godkänd Roekull Mayas Stig-Helmer, Labrador, Jennifer Kolm
Datum:
Plats:
Domare:
Februari
Inom avdelningen
Håkan Samevik
Öppenklass
1 Wildn’Beauty’s No Problem, Labrador, Karin Björk