Välkommen till SSRK Södra

Resultat från viltspår 2019

Samtliga resultat är preliminära! Med reservation för ev skrivfel och liknande.

Datum:
Plats:
Domare:
30 maj
Tyringe, ordinarie

Martin Bruck, Ingmar Tykesson, Linus Lydeking,
Öppenklass
1 + Provbäst Art-Wave’s Lemsip, Cocker spaniel, Charlotte Wachtmeister
1 Bökardalens Greta Garbo, Labrador, Ann-Christin Ahlquist
2 Almanza Stylish And Glamorous, Flat, Carin Ingeskog
Carmita Magic Tonight, Flat, Marie Asp
Guideline’s Sidewalk Sale, Labrador, Marianne Rolf
3 Jorden, Welsh springer spaniel, Annika Wibergh
Smörsoppens Tummelisa, Welsh springer spaniel, Lena Krüger
0 Beeline Trust Is Shareware, Engelsk springer spaniel, Jenny Löfstedt,
Bökardalens Filippa K, Labrador, Sonja Åhman
Three Hill’s Xquisite Kiss, Engelsk springer spaniel, Betina Petersen

Provbästa hund / 2019 års distriktsmästare i viltspår / Södras representant på SM: Art-Wave’s Lemsip, cocker spaniel, ägare Charlotte Wachtmeister

Datum:
Plats:
Domare:
April
Inom avdelningen

Laila Dahlman, Liselotte Hagberg, Johan Nilsson
Öppenklass
1 + SE VCH Andrummets Spralliga Sik, Tollare, Ann-Cathrine Wallen
Deizy Z Garbu Ksiezej Göry, Gonczy Polski, Rickard Persson
0 Centennial’s Ben Bracken, Engelsk Springer spaniel, Gert Persson
Romeleåsens Dexter, Wachtelhund, Arne Persson
Anlagsklass
Godkänd Barecho Above And Beyond, Engelsk Springer spaniel, Jhenny Stumle Wikander
Emberridge Lynx, Labrador, Sofie Rydberg
Ej godkänd Airotkivs Leonore, Labrador, Marie Strauss
Emberridge Atlas, Labrador, Per-Ola Olsson
Håll Fast Birr, Flat, Maria Dahlman-Persson
Meitas Bee Bee Bounty. Cocker spaniel, Marie Strauss
Datum:
Plats:
Domare:
Mars
Inom avdelningen

Jan-Egon Nilsson, Arne Persson, Susann Holmquist, Laila Dahlman
Öppenklass
1 + SE VCH Eldivas Yellow, Labrador, Ida Brantberg Hansson
Anlagsklass
Godkänd Dragongårdens Peanut Butter, Cocker spaniel, Petra Junehall
Riverbreeze No Trouble, Tollare, Julia Wallis
Romeleåsens Dexter, Wachtelhund, Arne Persson
Datum:
Plats:
Domare:
Februari
Inom avdelningen

Liselotte Hagberg, Arne Persson
Öppenklass
1 Andrummets Spralliga Sik, Tollare, Ann-Cathrine Wallen
Deizy Z Garbu Ksiezej Göry, Gonczy Polski, Rickard Persson
2 Eldivas Yellow, Labrador, Ida Brantberg Hansson