Grattis 2012

A-prov elitklass Fjälkinge 121124

Jan Lorenzen med Stenhøjgårds Brit, 1:a pris med certifikat


UTSTÄLLNINGSRESULTAT 121110 Åstorp

Best In Show
Domare: Per Iversen

1. LV CH SE U(u)CH Majik Zero To Hero, Golden retriever, Åsa Cederlunde, Steninge
2. NO VCH NORD UCH SE VCH Engelsk springer spaniel, Ann Lundin, Vessigebro
3. NO UCH NO V-11 SE U(U)CH Rototejet’s Ring Ring-Yes Hello, Amerikansk cocker spaniel, Karin Linde Klerholm, Värmdö
4. DK UCH NO UCH SE U(U)CH Tollca’s Banana Cow, Nova scotia duck tolling retriever, Axel Loecken, Lund

BIS-valp I
Domare: Kerstin Henriksson
Sunny Delight’s Art Zero, Gollden retriever, Åsa Cederlund, Steninge

BIS-valp II
Domare: Jens Karlsson
Flatterhaft Diamonds Are Forever, Flatcoated retriever, Anneli Karlsson, Olsfors

BIS-veteran
Domare: Stig Arne Kjellevold
SE U(U)CH Curly Cottage Eira, Curly coated retriever, Marita Jönsson, Ekeby

BIS Uppfödargrupp
Domare: Kennel Festival’s Golden retriever, Tina Angrell, Gällstad


Spaniel Fältprov segrarklass parsläpp 121106


Pristagarna flankerade av domarna!

Bert Andersson med Jaktviljans Fenton samt Olle Johannisson med Tygore Jan


** SSRK södra gratulerar **

Annika Hecktor med Searover Gems Keela

för 1:a pris + CK samt en 3:e placering på

Retrievermästerskapet 2012


 Segrarklass Kristianstad 121024


1:a pristagarna inkl domare Gunnar Petersson

fr v: Tygore Jan & Olle Johannisson, Elderdale Skye & Larissa Håkansson samt Smedmästarens Nanaoch Caper Cailie’s Vodoo Spot & Jörgen Sandberg


 A-prov elitklass Ystad 121006


Vinnande ekipage Streamlight’s Danas Jackie & Karin Thunander med domarna


B-prov Ystad 121020

1:a pristagarna i nybörjarklass
Jessica Petersson med Caper Cailie’s Hope ”Blossa”, domare B-G Landin, Eva Heljesten med Thorsvi Aberfeldy ”Lakrits”


KKL A-prov 121008 vid Malmö

Dagens godkända ekipage flankerade av domarna Anita Norrblom och Bosse Ferm
Meadowlark Airril & Maria Härder, Caper Cailie’s Siloutte & Hanna Svensson


Elitklass A-prov 120929 i Knislinge

1:a pris + Cert + Championat:

SE J(J)CH SE J(A)CH Searover Kits Pim, Labrador, Ingela Funck

Bilden tagen av Lena Bratsberg-Karlsson


Godkända ekipage på KKL A-prov i Degeberga den 120928

Minnows Marquis, Labrador, Ann-Sofie Nilsson
Gyllene Mix Wilmer X, Golden, Marie Ahlberg
Searover Kellys Metallica, Labrador, Katarina Rydholm-Squires
Flatterhaft Liten Blir Stor, Flat, Kent Wiberg


Nordisk Veteran Vinnare 2012 i Herning 2012-11-04
NORD VV 2012 Aro’s Blue Serenade ”CiCi”


BRIGHTWOOD’S TEAL
som endast 9 månader vann sitt första CERT och blev 3-BT SSRK/V Gustavsberg 120826
Uppfödare och ägare Ingrid Olsson, Lund


Viltspårprovet i Tyringe 120804

Provbäst med 1:a + HP: Quills Teal med Maria Dahlman-Persson


 Workingtest Möcklö 120728

Segrarna i resp klass, från vänster:
Nkl Ingegerd Kullendorff med Carmal’s Megs Toby
Ökl Linda Hermansson med Lassagårdens Sue
Ekl Annalena Andersson med Skybar Attention
Bakom står domarna!


 Workingtest öppen och elitklass 120627

Segrarna i ökl resp ekl fr v till hö:
Skättekärrs Inez/Inez, Labr, Annalena Andersson
Happy Birdhunter’s Massey Fergusson/Tomtebloss, Labr, Birthe Löfqvist


 Workingtest nybörjarklass 120626


Segrarna: Streamlight’s Choice Lamborghini /Affe, Labr, Roy Larsson


Viltspår – DM

Övre raden: domarna Ingela Nilsson och Ingmar Tykesson
2an Guideline’s Sidewalk Salem med förare Marianne Rolf, Höganäs
1an Mandylike’s Imposing med förare Eva Lindberg, Lund
3an Figgefilurs Frida Flickan Min med förare Ulf Olsson, Broby

Eva och Mandylike’s Imposing representerar Södra på SM


 Best In Show – Hasslarp 2012-05-27

  1. NO UCH NO V-11 SE U(U)CH Thornywait Gift To Floprym, Golden retriever, Anette Strand, Hindås

Best In Show – Hasslarp 2012-05-26

  1. Dimmös Bag-Lady, Welsh springer spaniel, Monica Schultz, Vetlanda


 De fyra pristagarna på SSRK Södras Mock Trial i Örtofta 120506

1. Carina Persson med Max (Pumpans Harvest Moon)
2. Janne Stihl med Glenbriar Damson
3. Anna von Blixen-Fienecke med Tristan (Roekull Helmer)
4. Pernilla Gustafsson med Vassruggens Unni Seidkona
5. och precis utanför pallen blev Håkan Svensson med Frank (Flatterhaft Fear Factor)


 1:a pristagarna nkl i Bromölla 120505

fr v: Elin Östlind med Streamlight’s Ace Daker, Eva Rantén med Classic Worker’s Brilliance samt Ulf Pihl med Wildlife Manager’s Senna som också tilldelades VP för bästa hund


 1:a pristagarna på Skåne mitt 120421

Nybörjarklass

Domare Isac Träffe, Ann-Charlotte Selberg med provbästa Ettermyrans Macy och Ettermyrans Melvin samt Lisbeth Johansson & Doublestep

Öppenklass

Ann-Kristin Nilsson med provbästa Roekull Helmer, Kristin Brantby med Skattkammarens Dr No, domare Janne Stihl samt Annemarie Wejerfelt Ekedahl med Duvkullans Gin Fizz


1:a pristagarna i nkl Tollingprov 120415


Agrosofens Lindanserska & Lis Sparre samt Arbetsviljans Schackruta & Marie-Louise Huldt


 

Några av våra duktiga medlemmar som uppmärksammades i samband med årsmötet:
fr v Jörgen Sandberg, Tomas Nilsson. Carin och Hans Follin samt Helen Håkansson Hedlundh


 STORT GRATTIS till södras ekipage vid Spaniel-SM 2011

Spanielmästare totalt: Saxaphone Woodcock och Jörgen Sandberg

Resultat AV

2:a ESS Caper Cailie’s Windtalker Ägare: Oscar Frostgård
3:a ESS Elderdale Charity Ägare: Sofia Bremer
Diplom: ESS Jaktviljans Bright Dawn Ägare: Magnus Nilsson

 

Resultat Derby
2:a ESS Caper Cailie’s Vodoo Spot Ägare: Jörgen Sandberg

 

Resultat Cocker
Vinnare: Saxaphone Woodcock Ägare: Jörgen Sandberg
Läs mer om Spanielmästerskapen på http://www.spanielmastarskapen.n.nu/